شنبه 17 خرداد 1399 |

میراث مکتوب شهدا عامل اثبات حقانیت ایران و ترویج سبک زندگی سالم

14:16:0    1398/02/18 مدیر کل انتشارات و اسناد بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با حیات عنوان کرد:

میراث مکتوب شهدا عامل اثبات حقانیت ایران و ترویج سبک زندگی سالم

حیات: اسناد مکتوب شهدا عاملی برای بازشناسی و درک صحیح از تاریخ معاصر ایران، گواه حقانیت ما در برابر تجاوز بیگانگان و تولید محتوای برای مقابله با جنگ نرم و ترویج سبک زندگی سالم شهدا است

دکتر نریمانی مدیر کل انتشارات و اسناد بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با پایگاه خبری حیات اظهار داشت: گردآوری و مستندسازی آثار و اسناد شهدا و ایثارگران به عنوان بخش مهمی از حافظه تاریخی و میراث انسانی و معنوی انقلاب و دفاع مقدس در بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشینه‌ای قریب به بیست و پنج سال دارد.

مدیر کل انتشارات و اسناد بنیاد شهید و امور ایثارگران، گردآوری، حفظ، عرضه و انتقال اسناد شهیدان را در طراز یک رسالت تاریخی و حفظ و نگهداری این اسناد را برای آیندگان به مثابه  گنجی عظیم  و ارزشمند برای بازشناسی و درک صحیح پیام، سیره و زمانه شهدای انقلاب و دفاع مقدس عنوان و تاکید کرد: بی‌شک آیندگان با بهره گیری از این گنج عظیم به بازشناسی و درک صحیح از تاریخ معاصر کشور دست می‌یابند.

وی افزود: اسناد به جا مانده از شهدا و ایثارگران، گنجینه های ملی ارزشمندی برای کشور ما هستند. این آثار ارتباط بین گذشته و آینده انقلاب و دفاع مقدس ما که طلایی ترین نقطه تاریخ معاصر ایران اسلامی است را برقرار می کند. این اسناد، گواه حقانیت جمهوری اسلامی ایران در برابر تجاوز دشمنان است.

دکتر نریمانی یاداور شد: گرچه جمع اوری و نگهداری اسناد مکتوب شهدا و ایثارگران بسیار اهمیت دارد ولی باید توجه داشت این مهم ترین سرمایه فرهنگی و اسنادی کشور باید در اختیار پژوهشگران  قرار ‌گیرد و در این راستا برای تداوم این نهضت فرهنگی،  اتخاذ رویکردهای تعاملی, انتشار محتوا، مجموعه‌سازی و برپایی نمایشگاه های حقیقی و مجازی اسناد در این حوزه ضروری است. همچنین ارتباط دو سویه بین سازمان‌های متولی با پژوهشگران و سند پژوهشی علمی باید فراهم شود.

نریمانی با توجه به اهمیت اصالت اسناد و پیام شهدا و ضرورت امانتداری و ممانعت از تحریف آنان  در انتشارات اسنادی و وصایای شهدا توضیح داد:  بهره‌برداری حداکثری از استانداردهای علمی برای حفظ و نگهداری اسناد ایثارگران و اتخاذ رویکرد اشاعه و انتشار در آشنایی هر چه بیشتر نسل های جدید و جوان با اصل و جوهره پیام شهدا موثر است.

مدیر کل انتشارات و اسناد بنیاد با اشاره به مهم ترین برنامه های بنیاد در زمینه بهره وری از میراث مکتوب شهدا و ایثارگران بیان کرد: توجه به مقوله جنگ نرم، تولید سند و خوراک برای فعالان فضای مجازی و رسانه ای، ایجاد زمینه تولید محتوا، جمع آوری اسناد و کیفی سازی آثار، تبدیل داده ها به اطلاعات هوشمند، استفاده از ظرفیت نخبگان شاهد و ایثارگر و زمینه سازی مشارکت های مردمی، همفکری و همکاری با بخش خصوصی، توجه به فضای مجازی و استفاده حداکثری از این فضا برای انتشار محتوای کیفی و با ارزش افزوده، جلب مشارکتِ رسانه های گروهی، ارتباط رسانه ای منسجم، کاهش تصدی گری و برون سپاری فعالیت ها، برنامه محوری در بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، سوژه یابی، اثربخشی و اثر گذاری در قالب های پژوهشی را در این دوره به طور مستمر پیگیری می کنیم.

وی تاکید کرد: این حوزه برای ما باارزش و مقدس است چرا که پیام رسان تفکر و مروج پیام شهدا و ایثارگران به عنوان ولی نعمتان مان و فرهنگ ناب شهادت هستیم و امروز نیاز است با استفاده از اطلاعات بدست آمده از زندگی شهدا، سبک زندگی آنها را در اختیار مردم قرار دهیم تا مردم از جاذبه‌های زندگی این عزیزان بهرمند شوند و آن را در پیش بگیرند. این مسئولیت و وظیفه بر دوش ماست که زندگی و زیست شهدا را تحلیل و قابل استفاده برای عموم جامعه و به ویژه نسل جوان کنیم و در همین راستا مرکز اسناد ایثارگران هم‌اکنون یک «حافظه بزرگ دیجیتالی» بالغ بر ۱۲ میلیون برگ سند را فراروی پژوهشگران و مورخان کشور قرار داده است و آماده همکاری و مشارکت با تمام سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی برای استفاده ، غنی سازی و تولید محتوا در این زمینه است. 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :