شنبه 17 خرداد 1399 |

کم توجهی ها انگیزه خبرنگاران را برای واقعیات دفاع مقدس کاهش می دهد

10:0:0    1398/02/16 خبرنگار حائز رتبه در حوزه ایثار و شهادت در گفت و گو با حیات عنوان کرد:

مشکلات خبرنگاران حوزه دفاع مقدس برای بیان واقعیات

حیات: علیرضا محمدی خبرنگار حوزه دفاع مقدس و ایثار و شهادت با اشاره به مشکلات پیش روی خبرنگاران این حوزه از کم توجهی برخی از مسئولان در رسانه های مختلف نسبت به کار خبری در حوزه ایثار، ابراز گلایه کرد.

علیرضا محمدی در گفت وگو با پایگاه خبری حیات گفت: متاسفانه طی چند سال اخیر برخی از مسئولان رسانه ای نسبت به کار در حوزه ایثار کم توجهی می کنند و همین امر سبب شده تا خبرنگاران هم به این مقوله کم لطفی داشته باشند و انگیزه خود را از دست بدهند.

وی ادامه داد: آنها بر این باورند که دفاع مقدس متعلق به بیش از 3 دهه پیش است و ارتباط چندانی با شرایط کنونی کشور ندارد. به همین خاطر خبرنگاران از توجه چندانی به این مقوله نمی کنند. از سوی دیگر سایر رسانه های مکتوب و برخط هم خواهان انجام کارهای مناسبتی هستند. مثلا در روز سوم خرداد و یا هفته دفاع مقدس یک ویژه نامه ارائه می دهند تا در این راستا ادای وظیفه کرده باشند.

حائز رتبه اول در بخش یادداشت و مقاله در چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه ها حوزه ایثار و شهادت با گلایه از مسئولان رسانه های مکتوب و برخط در حوزه ایثار و شهادت گفت: متاسفانه می بینیم که طی چند سال اخیر رسانه های معاند هرازگاهی با تحریف واقعیات جنگ سعی در مخدوش کردن چهره انقلاب و دفاع مقدس دارند.  در این بین هماهنگی و همیاری لازم بین رسانه های ارزشی هم دیده نمی شود، کما این که سازمان ها و کارشناسان مرتبط نیز برای همکاری یا انجام گفت و گو با خبرنگاران این حوزه وقت شناسی خوبی ندارند و با تاخیر پای کار می آیند که منجر می شود دست خبرنگاران برای پاسخ به شبهات مطرح شده توسط رسانه های معاند خالی بماند.

روزنامه نگار روزنامه جوان با بیان این که مشکلات کار در حوزه ایثار تنها به درون رسانه ها ختم نمی شود گفت: متاسفانه یکی از موانعی که سبب شده تا امروز برای جمع آوری خاطرات و یا انجام گفت و گو با ایثارگران با مشکل مواجه شویم اتفاقات ناگوار اقتصادی و سیاسی است که تاثیر بسیاری روی مردم و خصوصا ایثارگران داشته است.

وی افزود: زمانی که این عزیزان به جبهه ها اعزام شدند آرمانی داشتند که با شرایط جامعه سیاسی و اقتصادی امروز همخوانی ندارد. آنها برای مقابله با فساد های اقتصادی و سیاسی انقلاب کردند و برای حفظ آرمان های امام (ره) و انقلاب راهی جبهه ها شدند اما امروز برخی از این عزیزان بر این باورند که جامعه از شرایط دوران جنگ تحمیلی و انقلاب دور شده است.

محمدی در خصوص دسترسی خبرنگاران به اطلاعات دفاع مقدس اذعان کرد: در طول دوران جنگ تحمیلی اتفاقات بسیاری رخ داده است که نیاز به تجزیه و تحلیل دارد. برای این کار باید دسترسی به اطلاعات میسر باشد که در برخی از موارد اطلاعات برخی از سازمان ها  به صورت طبقه بندی نگهداری می شود که دسترسی به ان سخت یا غیر ممکن است همچنین برخی از رسانه ها و سازمان ها نیز کوتاهی از ارائه اطلاعات سر باز می زنند و دست خبرنگاران و روزنامه نگاران برای تهیه گزارش های مستند بسته می ماند.

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :