جمعه 20 تیر 1399 |

درس حسن باقری برای جبهه رسانه ای انقلاب

14:16:0    1398/02/13

درس حسن باقری برای جبهه رسانه ای انقلاب

حیات: من برای این، جوابی در روز قیامت ندارم.

غلامرضا بنی اسدی

 اگر برادر‌ها جواب دارند، خوش به حالشان. من جواب ندارم بدهم.... این جمله ای است درد مندانه از شهید حسن باقری، پدر اطلاعات و عملیات جنگ در مستند"آخرین روزهای زمستان.

تلخ هم می گوید این جمله و ده ها جمله دیگر را بعد از به خون نشستن یک سری اقدامات و عملیات که به دلیل فقر اطلاعات، روی داده است.

 او بعد این، همه توانش را می گذارد و نخبه ترین رزمندگان را هم به سمت واحدی به نام "اطلاعات عملیات" می کشاند تا دیگر شکار "بی اطلاعاتی" نشویم بلکه هر قدمی که برمی داریم در بستر "دانستگی" باشد و با چشم های باز.

 و مبتنی بر برنامه قبلی به انجام رسد. تجربه دفاع مقدس هم می گوید با توسعه و ارتقای این واحد ها در یگان های عملیاتی، به موفقیت های بزرگی رسیدیم تا درسی باشد فراروی ما هم در عرصه جنگ سخت و هم، دیگر عرصه ها که تلاش ها را بر پایه اطلاعات، بنا کنیم.

به ویژه امروز که دنیا بر قله انفجار اطلاعات ایستاده است و ما در همین دنیایی پُر داده، درگیر یک جبهه گسترده جنگ نرم هستیم با دشمنانی که چون جنگِ سخت، سبعیت خود را به نهایت رسانده اند.

 این می طلبد تا ما در مواجهه با این جبهه، با همه استعداد خود وارد شویم و البته قبل از آن نیازمند اطلاعات تمام ساحتی نسبت به ریزموضوعات و امکان دسترسی به ظرفیت های رسانه ای نو پدید هستیم.

به دیگر عبارت، همان گونه که در جنگ، ورزیده ترین و خوش فکر ترین و مطمئن ترین افراد را برای واحد اطلاعات و عملیات انتخاب می کردیم و با دوره های متعدد، توان شان را افزایش می دادیم، امروز هم باید مجرب ترین، مومن ترین و مورد اطمینان ترین و متخصص ترین های حوزه رسانه و عرصه مقابله با تهاجم نرم دشمن، را به انواع ظرفیت ها مجهز کنیم.

 بدون این فضا، تلاش خالصانه ما بسان انداختن تیر در تاریکی خواهد بود که معلوم نیست به هدف بخورد یا دشمن را هوشیار کند.

منِ روزنامه نگار تا وقتی به ظرفیت ها و امکانات فضای رسانه ای جدید، دسترسی نداشته باشم. تا وقتی نبینم که هماوردم در اردوگاه دشمن چه می کند و چه نقشه هایی درمی اندازد، چگونه می توانم، برای "پدافند" اقدام کنم یا برای "آفند" برنامه بنویسم؟

فلان استاد دانشگاه و حوزه، بدون دسترسی به این ظرفیت ها چگونه می تواند در دنیای "شبهه باران"، چتری امن بالای سر جامعه بگیرد؟. نمی شود.

بدون اطلاعات، عملیات کرد. تلف می شود ظرفیت ها و فرصت ها مان. تلفات می دهیم در میان فرزندان مان. این هم مسئله دو دوتا چهار تاست؛ بی داده، نمی توان داده پردازی کرد.

 بی دیتا و فکت های مشخص و مطمئن نمی توان، برنامه نوشت. باید دست ها پر باشد تا به قوت تدبیر و توکل، به عمل برخاست.

 البته بر اساس شنیده های موثق با تدبیر وزارت ارشاد اسلامی قرار بود که برخی از عناصر کاردان و عملیاتی، با رفع فیلتر خط تلفن شان، امکان اشراف به فضاهای مجازی و منطقه عمل دشمن داشته باشند تا منطقِ مواجهه را طراحی کنند.

 کار سنجیده و پسندیده ای هم بود اما باز بنا بر اخبار موثق انگار مقامات محترم قضایی، بر این فرایند، نقطه پایان گذاشته اند که می طلبد با سعه صدر و اعتماد به فرزتدان رسانه ای و متخصص انقلاب، با تبدیل این نقطه به نقطه؛ سرِ خط، راه را برای تشکیل یگان ضربت رسانه ای جبهه انقلاب، باز کنند تا با فعال سازی ظرفیت ها و بهینه سازی فرصت ها و دیدبانی دقیق، بتوانیم قدم های بلند در این عرصه برداریم.

قطعا نگاه و تدبیرِ جناب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه و تیم همراه که نگاهی باز دارند و قدرت رسانه را به خوبی می شناسند و با رسانه های نوپدید آشنایی کامل دارند، می تواند در این موقف، گره گشا باشد.

 این گره ها که باز شد، ظرفیت های نسل حسن باقری، برای رسیدن به توفیق بیشتر، فعال خواهد شد، ان شاالله

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران