شنبه 17 خرداد 1399 |

هنوز اطلاعات جامعی از جنگ تحمیلی جمع آوری نشده است

09:0:0    1398/02/12 گفت و گوی حیات با خبرنگار حائز رتبه حوزه ایثار و شهادت:

هنوز اطلاعات جامعی از جنگ تحمیلی جمع آوری نشده است

حیات:خبرنگار حوزه ایثار و شهادت با اشاره به کم کاری برخی از دستگاه های ذی‌صلاح از عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات جامع دوران دفاع مقدس گله کرد.

محبوبه بابارحیم به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات به خبرنگار پایگاه خبری حیات گفت: متاسفانه در حوزه ایثار و شهادت هر دستگاهی به طور جداگانه اقدام به جمع آوری اطلاعات، اسناد و مدارک کرده است و هنوز پس از سالها شاهد بانک اطلاعاتی جامع و قابل قبولی در این حوزه نیستیم و این امر موجب سردرگمی  خبرنگاران فعال در این حوزه می شود.

وی ادامه داد: امروز سی و یک سال از پایان یافتن جنگ تحمیلی می گذرد ولی هنوز نتوانسته ایم در این زمینه نقش خود را به درستی ایفا کنیم. در حالی که در حوزه ایثار و شهادت ناگفته ها و سوژه های نابی وجود دارد که می تواند برای تاریخ و نسل های آینده سرشار از درس باشد. ما امروز این وظیفه را داریم که ناگفته های آن دوران را ثبت کنیم و این میراث گرانبها را برای نسل های بعدی به ارث بگذاریم

خبرنگار باشگاه خبرنگاران در خصوص بی توجهی برخی از مسئولان به حوزه ایثار و شهادت گفت:  متاسفانه برخی از مسئولان حمایتشان از حوزه ایثار و شهادت سطحی است و  فقط برای مطرح کردن خود از این حوزه حمایت کرده و با خبرنگار همکاری نمی کنند. به عنوان مثال یکی از مشکلات خبرنگاران رسانه های تصویری این است که وقتی با مسئولی در این حوزه برای انجام مصاحبه تماس می گیرند ، برای  آن مسئول حضور دوربین در اولویت است و همین امر موجب بی ارزش شدن سوژه و فعالیت خبرنگار می شود.

بابارحیم با اشاره به دلایل فعالیت خبرنگاران در حوزه ایثار گفت: اگر خبرنگاری وارد حوزه دفاع مقدس می شود باید در کنار دغدغه ای که دارد، علاقه هم داشته باشد تا بتواند در این حوزه به موفقیت دست پیدا کند. بسیاری از همکاران من در حوزه خبر دغدغه کار ارزشی و دفاع مقدس را دارند، اما عدم همکاری و وجود موانع از جمله دسترسی کم به منابع ناب دفاع مقدس آن ها را از فعالیت در این حوزه باز می دارد

بابارحیم زمان کار خبرهای تحقیقی و پژوهشی را بالا خواند و تصریح کرد: حوزه ایثار و شهادت فقط به مصاحبه و خبر معطوف نمی شود بلکه خبرنگاران برای آن که بتوانند حقایق را بازگو کنند در بسیاری از مواقع باید تحقیق و پژوهش داشته باشند. تحقیق و پژوهشی که مستلزم وقت و زمان کافی و البته زیاد است.  خبرنگاری که بخواهد در این حوزه تصویر، گزارش و یا مستند با کیفیتی تهیه کند تا روی مخاطب تاثیر داشته باشند باید زمان قابل توجهی برای آن اختصاص دهد. گاهی زمان کم سبب می شود که خبرنگار از ادامه کار منصرف شود. چرا که او به دنبال انعکاس و روایت خاص ایثار و شهادت است.

وی  در پایان با اشاره به  موضوعاتی که خبرنگاران را از فعالیت در این حوزه دور  می کند ادامه داد ناگفته نماند که قلم زدن در حوزه ایثار و شهادت روحیه و قدرت رویارویی با مسائل خاص خود را می خواهد  و برخی از همکاران با وجود داشتن تعهد کاری و علاقه به فعالیت در این حوزه روحیه، قدرت مواجه شدن با مسائل و مشکلات خانواده شهدا و ایثارگران را ندارند.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه شهدا و جانبازان و ایثارگران  مختص گروهی خاص و خبرنگار خاصی هم نیست، افزود: فراموش نکنیم  فعالیت در این حوزه رسالتی است که  مدتی بر اساس جایگاه و مسئولیت هر شخص  بر دوش فرد گذاشته می شود. همه به اندازه و سهم خود می توانند در این راه قدمی هر چند کوتاه بردارند.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه شهدا، جانبازان و ایثارگران  مختص گروهی خاص و خبرنگار خاصی نیستند، افزود: فراموش نکنیم  فعالیت در این حوزه رسالتی است که  مدتی بر اساس جایگاه و مسئولیت هر شخص  بر دوش فردی گذاشته می شود. همه به اندازه و سهم خود می توانند در این راه قدمی هر چند کوتاه بردارند.

وی یادآور شد: خبرنگاران فعال در حوزه ایثار و شهادت با سوژه هایشان زندگی می کنند با انسانهایی زندگی می کنند که اگر ساعت ها پای حرفشان بنشینند خسته نمی شوند و هم صحبتی با آنها برایشان شیرین است. با وجود این با هماهنگ نشدن یا قبول نکردن  مصاحبه مسئول یا عضوی از خانواده بزرگ ایثار و شهادت ، بخش مهمی از ادبیات پایداری و مقاومت ما در لایه های تاریخ به فراموشی سپرده می شود. هر چند که این موضوع با روح و جان مردمان ایران عجین شده ولی باید از این میراث ارزشمند پیش از پیش محافظت کرد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :