یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 |

تنگناهای نظامی عراق را مجبور به حمله شیمیایی می کرد/ صدام مردم حلبچه را قربانی حمایت از ایران کرد

1397/12/24 عضو هیأت مدیره جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی در گفت و گو با حیات:

بمباران شیمیایی حلبچه نشان عجز صدام بود

حیات: عضو هیأت مدیره جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی دلیل حملات شیمیایی رژیم بعث را تزلزل در تصمیم گیری و فشارهای سیاسی و نظامی دانست.

علی جان درمیان به بهانه سالروز حمله شیمیایی صدام به حلبچه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات گفت: صدام زمانی که می دید عرصه سیاسی و نظامی بر او به تنگ است و توانایی خروج از فشار را ندارد با حملات شیمیایی سعی در جبران شکست های خود می کرد.

جان درمیان دلیل حمله شیمیایی صدام به حلبچه را حمایت مردم این شهر از رزمندگان ایرانی توصیف کرد و گفت: حمایت بی دریغ مردم حلبچه از نیروهای ایرانی سبب شده بود تا صدام در فشارهای سیاسی و رسانه ای شدیدی قرار بگیرد. چراکه مردم حلبچه از شهروندان عراق بودند و همین امر میزان هزینه های وارده به عراق را چندین برابر می کرد. به همین خاطر صدام در یک اقدام دیوانه وار و جنایتکارانه مردم حلبچه با بمباران قربانی کرد.

این جانباز 50 درصد با اشاره به نحوه حضورش در جبهه اذعان کرد: سال 60 بود که همانند سایر رزمندگان دوران دفاع مقدس وظیفه خود دیدم که راهی جبهه شوم. در آن زمان 22 ساله بودم و جنگ تازه آغاز شده بود. برای آن که از کشور و مردم دفاع کنم همراه با سایر دوستان راهی جبهه شدم و در عملیات های مختلف شرکت کردم.

جان درمیان در خصوص مجروحیتش در عملیات فاو اذعان کرد: زمانی که جزیره فاو به دست رزمندگان اسلام افتاد ضربات سختی به نیروهای عراقی وارد شد و همین امر آنها را دچار سر در گمی کرد. از آنجایی که جزیره فاو یک نقطه استراتژیک برای عراق به حساب می آمد به همین خاطر از دست دادن این منطقه هزینه سنگی برای آنها داشت و تحت هر شرایط باید آن را پس می گرفت.

وی ادامه داد: وقتی رزمندگان اسلام توانستند تسلط خود را بر فاو اعمال کنند عراق راهی جز حمله شیمیایی برای باز پس گیری منطقه نداشت. به همین خاطر با حملات هوایی و توپخانه ای فاو را به مدت 24 ساعت تحت شدیدترین حملات شیمیایی خود قرار داد که در همین راستا 17 هزار نفر از رزمندگان کشورمان با استنشاق گاز شیمیایی دچار مجروحیت شدند.

جان درمیان با اشاره به فعالیت های جمعیت حمایت از مصدومین شیمیایی گفت: هدف اصلی ما در این جمعیت پایش سلامت مصدومان شیمیایی است. چرا که مهم ترین نیاز و دغدغه مصدومان شیمیایی ارتقا سلامتی آنهاست که در این بین اقدامات قابل قبولی انجام شده است.

وی در پایان نسبت به تامین داروهای درمانی جانبازان شیمیایی گفت: از زمانی که تحریم های آمریکا علیه کشورمان اجرایی شده متعاقبا مشکلاتی در تامین دارو برای جانبازان به وجود آمده است بنابراین نمی توان تاثیرات تحریم ها را نادیده گرفت. البته بنیاد شهید و امور ایثارگران تلاش خود را در این زمینه می کند ولی باید برای تامین داروهای مورد نیاز جانبازان گام های موثری برداشت. برای یک جانباز شیمیایی سلامتی اش در اولویت است. همین موضوع باعث می شود که آنها برای رفع مشکلات ناشی از جراحت های خود مجبور شوند داروهای خارجی را به نرخ آزاد خریداری کنند که هزینه داروها برای جانبازان سنگین است چون داروهایی که مشابه ایرانی دارد تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :