یکشنبه 30 تیر 1398 |

نمایشگاه پلاک 40 هویت کشورمان را به نمایش می گذارد

1397/11/21 مدیر نمایشگاه پلاک 40 در گفت و گو با حیات:

نمایشگاه پلاک 40 هویت کشورمان را به نمایش می گذارد

حیات: مدیر نمایشگاه پلاک 40 با اعلام این که بیش از ده هزار آثار هنری در موزه شهدا وجود دارد گفت: آثار هنری هویت یک ملت و کشور را به نمایش می گذارد. وقتی چنین پتانسیلی در موزه شهدا وجود دارد مسلما نباید اجازه دهیم که هویت کشورمان نادیده گرفته شود.

سید نظام الدین امامی فر در حاشیه نمایشگاه پلاک 40 به خبرنگار پایگاه خبری حیات گفت: آثار موجود در این نمایشگاه اعم از نقاشی، تصویرسازی، نگارگری، هنر جدید، حجم و... است و به همین دلیل به مدیر کل فرهنگی و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران این پیشنهاد را دادیم که نمایشگاهی از آثار انقلاب و شهدا برپا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به گنجایش نمایشگاه 100 قطعه از کارهای انجام شده را به نمایش گذاشتیم. از این تعداد 40 اثر در بخش های نقاشی، تصویر سازی، حجم و هنر در فرهنگسرای نیاوران به نمایش درآمد و 60 اثر را هم در موزه شهدا به نمایش گذاشتیم. در مجموع 72 هنرمند آثارشان را در این نمایشگاه در معرض دید قرار دادند که بسیاری از این آثار در سال 57 تهیه شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شاهد با تاکید بر این که بسیاری از آثار این نمایشگاه قابل تامل و تحلیل است، اذعان کرد: آثار نمایشگاه پلاک 40 برای اولین بار به نمایش در آمده است. امیدواریم با همکاری و همیاری مسئولان به آثار آرشیو شده موزه شهدا توجه ویژه ای شود تا با نمایش آنها هویت کشورمان در دید عموم قرار بگیرد.

وی افزود: تلاش داریم بعد از سال ها آثار هنرمندان را از انبارها بیرون بیاوریم تا مورد پژوهش و عکاسی هنرمندان قرار بگیرند. این آثار آنقدر فاخر هستند که حتی می تواند به عنوان رساله های دانشگاهی و یا موضوعات پژوهشی مورد استفاده قرار بگیرند. مسئولان باید توجه داشته باشند که تولیدات هنری هویت کشورمان هستند و به همین خاطر باید اقدام به حفظ ان ها کنیم.

امامی فر با گلایه از این که موزه ها تبدیل به محلی برای نگهداری و آرشیو آثار هنری شده اند تصریح کرد: متاسفانه عدم توجه به آثار هنری به شکلی ادامه پیدا کرده که موزه ها تبدیل به محلی برای نگهداری تولیدات هنری هنرمندان شده اند. درحالی که موزه محلی است برای نمایش آثار هنری. با وجود این نیاز است که نگاه و رویکرد مدیران به موزه ها تغییر کند. اکنون نیاز است که آثار هنری موجود در همین موزه شهدا طبقه بندی و معرفی شوند تا هنرمندان محلی برای تحقیقات خود داشته باشند.

این هنرمند با بیان این که فضای مجازی تبدیل به محلی شده برای ایجاد شک و شبهه در خصوص آثار هنری، گفت: برگزاری نمایشگاه ها می‌تواند آثار واقعی را در دید عموم قرار بدهد و هر گونه شک و تردید را نسبت به آثار هنری از بین ببرد. نمایشگاه پلاک 40 در حقیقت مانند سرچشمه ای از انقلاب است که علاوه بر سندیت اتفاقات رخ داده در سال 57 می تواند در بیان هویت ملی مان نقشی بهینه داشته باشد. طوری که برگزاری نمایشگاه هایی این چنین باعث ورود توریسم فرهنگی به ایران خواهد شد و از این طریق مفاهیم و ارزش های ملی و مذهبی کشورمان به دنیا معرفی خواهد شد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :