یکشنبه 30 تیر 1398 |

مجمع تشخیص مصلحت نظام، گره کشای مشکلات است

1397/11/17 رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت و گو با حیات:

مجمعی که با تشخیص مصلحت نظام اختلافات را حل می کند

حیات: حجت الاسلام نواب گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام برای ارائه راه حل برای مشکلات جدی نظام تشکیل شد و تاکنون بدون هیچ مشکلی به وظیفه خود عمل کرده است.

حجت الاسلام سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات به مناسبت سالروز تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: پس از ایجاد حکومت جمهوری اسلامی ایران، مشکلات بسیاری در مقابل این حکومت تازه تاسیس ایجاد شد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، یکی از این مشکلات اختلاف نظر بین شورای نگهبان و مجلس بر سر برخی مصوبات بود چرا که بعضی قوانین تصویب شده در مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان رد می شد و در برخی موارد، این مسأله پیش می آید که طرح های برگشتی از شورای نگهبان با اصرار مجلس برای تصویب آن مواجه می شد.

حجت الاسلام نواب گفت: امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، با توجه به این نوع مسایل و مشکلات، در چنین روزی دستور تشکیل مجمعی به عنوان مجمع تشخیص مصلحت نظام را صادر کرد تا در اختلافات ایجاد شده بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، این مجمع با رعایت مصالح نظام، مصلحت کشور را پیش بینی کند و حکم نهایی را صادر کند.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: با توجه به بیانات امام خمینی(ره) که حفظ حکومت از مهم ترین واجبات است بنابراین ورای فقه و احکام اولیه و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در همین راستا چون به وجود آمدن برخی مسائل نظام را با مشکلات جدی روبه رو می کرد و باعث می شد مصالح مردم رعایت نشود در نتیجه احساس نیازی برای رفع این مشکلات ایجاد شد که امام .

حجت الاسلام نواب افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بازنگری قانون اساسی در سال 1368 به عنوان نهادی قانونی ثبت شد و اعضای آن شامل رؤسای محترم سه قوه، فقهای شورای نگهبان، رئیس ستاد کل نیروهای مسلّح، دبیر شورای عالی امنیت ملّی، وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است، همچنین رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی نیز حضور دارد البته برخی دیگر نیز عضو ان می باشند.

وی ادامه داد: اعضای این مجمع افراد اگاه به مسایل و منافع کشور هستند که از تمامی امور و مشکلات اطلاع دارند و در واقع سرد و گرم مشکلات کشور را چشیده اند. این افراد توانمند که از سوی مقام معظم رهبری انتخاب می شوند مقبولیت و محبوبیت مردم را نیز دارا هستند.

حجت الاسلام نواب افزود: تشکیل این مجمع باعث شد تا نظام جمهوری اسلامی هیچوقت در حل مشکلات و مسائل پیش آمده در تنگنا نماند و به حل مشکلات اساسی بپردازد.

وی در پایان گفت: از ان جایی که تمامی اعضا متبحر و اشنا به مسایل و دارای گرایشات مختلف داخل نظام هستند، مصلحت کشور و نظام را به خوبی درک می کنند و در مواردی که اختلافات زیادی بر سر تصویب یا عدم تصویب برخی قوانین پیش می اید با درایت و درنظر گرفتن منافع ملی و نظام ، مانع ایجاد مشکلات عمیق و غیرقابل حل و انسداد در کشور می شوند.

به گزارش حیات، اصل صد و دوازده قانون اساسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره می کند و می گوید: "مجمع تشخیص‏ مصلحت‏ نظام‏ برای‏ تشخیص‏ مصلحت‏‏ در مواردی‏ که‏ مصوبه‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ را شورای‏ نگهبان‏ خلاف‏ موازین‏ شرع‏ و یا قانون‏ اساسی‏ بداند و مجلس‏ با در نظر گرفتن‏ مصلحت‏ نظام‏ نظر شورای‏ نگهبان‏ را تأمین‏ نکند و مشاوره‏ در اموری‏ که‏ رهبری‏ به‏ آنان‏ ارجاع‏ می‏ دهد و سایر وظایفی‏ که‏ در این‏ قانون‏ ذکر شده‏ است‏ به‏ دستور رهبری‏ تشکیل‏ می‏ شود. اعضاءء ثابت‏ و متغیر این‏ مجمع را مقام‏ رهبری‏ تعیین‏ می‏ نماید. مقررات‏ مربوط به‏ مجمع توسط خود اعضاءء تهیه‏ و تصویب‏ و به‏ تأیید مقام‏ رهبری‏ خواهد رسید."

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :