یکشنبه 30 تیر 1398 |

تشریح آخرین اقدامات رفاهی و تسهیلاتی بنیاد شهید

1397/11/16 در نشست خبری معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران عنوان شد:

تشریح آخرین اقدامات رفاهی و تسهیلاتی بنیاد شهید و امور ایثارگران

حیات: معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره بر خدمات یک ساله این معاونت گفت: تمامی خدمات معاونت تعاون و امور اجتماعی در پنج بخش پذیرش و امور اداری، مشاوره و مددکاری، تسهیلات رفاهی، اشتغال و کارآفرینی و مسکن و گلزار شهدا خلاصه می شود.

به گزارش پایگاه خبری حیات، محمود پاکدل در نشست خبری خود که امروز در ساختمان معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید برگزار شد در خصوص خدمات انجام شده در بخش پذیرش و امور اداری گفت: بیش از 80 درصد از بودجه این معاونت در بخش پذیرش و امور اداری هزینه می شود که می توان به حقوق مستمری ایثارگران، کمک معیشت و حق پرستاری اشاره کرد.

وی ادامه داد: بخش دیگری از فعالیت های ما به احراز شهادت و ایثارگری اختصاص دارد که از ابتدای جنگ این احرازها در حال انجام است و تمام نخواهد شد. چراکه دشمنان جمهوری اسلامی در اطراف کشور اقداماتی را علیه مرزبانانمان انجام می دهند که مسلما احراز شهادت و جانبازی همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: امسال حدود پنج هزار پرونده جدید برای احراز جانبازی به بنیاد ارسال و حدود 310 پرونده در خصوص شهدا هم تشکیل شده است که این تعداد در هر سال تغییر می کند.

معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص کارت ایثارگری نیز گفت: در سال جاری 580 هزار نفر برای دریافت کارت ایثارگری به سامانه سجایا مراجعه کردند که باید برای 420 هزار نفر از آنها کارت تهیه شود که 110 هزار عدد از این کارت ها چاپ و آماده تحویل است. در همین راستا جانبازان 25 درصد 326 هزار نفر و بالای 70 درصد هم 320 هزار نفر را شامل می شوند که در آینده ای نزدیک کارت ایثارگری این عزیزان نیز تحویل داده خواهد شد.

پاکدل در خصوص کمک معیشت ایثارگران نیز گفت: در سال جاری توانستیم 7 هزار و 500 نفر را شناسایی و در راستای کمک معیشت آنها اقدام کنیم. از انجایی که این افراد از درآمد پایینی برخوردارند به همین خاطر حداقل حقوق تصویب شده برای کارمندان دولت را نیز برای این افراد در نظر گرفته ایم.

وی طرح سپاس را یکی دیگر از مولفه های اصلی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برشمرد و بیان کرد: طبق توافقاتی که با دستگاه های مختلف داشتیم به این نتیجه رسیدیم که سالانه 400 هزار دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران در قالب «طرح سپاس» داشته باشیم. علاوه بر بنیاد سایر دستگاه های اجرایی هم باید در این طرح شرکت کنند که طبق آمار فعلی تا کنون 350 هزار دیدار انجام شده که هنوز منتظر آمار نهایی سایر دستگاه ها هستیم.

پاکدل خدمات مددکاری ارائه شده به ایثارگران و خانواده شهدا را از مهم ترین خدمات معاونت تعاون و امور اجتماعی برشمرد و اذعان کرد: در سراسر کشور 88 مرکز مشاوره و مددکاری داریم که در سال جاری 210 هزار نفر به شکل فردی و 25 هزار مشاوره به شکل گروهی به ایثارگران و خانواده شهدا داده شده است. در این بین هم 60 هزار نفر هم از آموزش های سبک زندگی و خانواده توانسته اند استفاده کنند.

وی افزود: این در حالی است که بنیاد به 16 هزار ایثارگری که توانایی ارائه مشاوره در زمینه های مختلف را دارند حکم معتمدین معین را ارائه داده تا آنها تجارب و دانش خود را در اختیار سایرین قرار دهند.

این مقام مسئول در بنیاد شهید و امور یثارگران، ارائه بیمه عمر و حوادث را برای ایثارگران لازم دانست و گفت: تا کنون توانسته ایم 850 هزار نفر از خانواده ایثارگران را تحت پوشش بیمه عمر و حوادث قرار دهیم. زلزله سال گذشته در دو استان کرمان و کرمانشاه زنگ خطری شد برای آن که بیشتر حواسمان را به احتمال وقوع حوادث غیر مترقبه جمع کنیم. خسارات زلزله سال گذشته به شکلی بود که بیمه البرز با پرداخت 71 میلیارد تومان به خانواده ایثارگران تا حدودی توانست ان را جبران کند.

محمود پاکدل در خصوص ارائه وام ازدواج تشریح کرد: در سال جاری توانستیم 35 هزار و 500 وام ازدواج به فرزندان ایثارگران و خانواده شهدا بدهیم که همگی این وام ها از طریق بانک ها مختلف پرداخت شده است. از آنجایی که وام ازدواج خانواده ایثارگران و شهدا دو برابر وام ازدواج تصویب شده در مجلس است به همین خاطر تا کنون بیش از یک هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد ایم.

وی ارائه سبد حمایت غذایی دولت را یکی دیگر از خدمات معاونت تعاون بنیاد خواند و گفت: از مجموع 720 هزار ایثارگری که برای دریافت سبد حمایت غذایی در سامانه سجایا ثبت نام کردند 533 هزار نفر واجد شرایط بودند که به همگی آنها سبد حمایت غذایی تحویل داده شده است. لازم به ذکر است بگوییم با توجه به مشکلاتی که در وزارت دفاع پیش آمده بود نتوانستیم حکمت کارت را در موعد مقرر ارسال کنیم، اما با توافقات انجام شده تلاش داریم حکمت کارت ها تا پایان بهمن تحول داده شود.

پاکدل با اعلام این که در حوزه اشتغال در دو بخش توامند سازی و ارائه شغل فعالیت می کنیم، تصریح کرد: از ابتدای تاسیس بنیاد تا کنون 648 هزار شغل برای ایثارگران و خانواده شهدا و همچنین فرزندان آنها تشکیل شده است که در دولت تدبیر و امید این رقم به 95 هزار شغل می رسد. از سوی دیگر طبق قانون ما باید سالانه 20 هزار شغل ایجاد کنیم که امسال توانستیم به این رقم دست پیدا کنیم و وظیفه خود را به نحو کامل انجام دهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 83 هزار نفر برای دریافت شغل در سامانه سجایا ثبت نام کرده اند که از این تعداد 7 هزار و 800 نفر از فرزندان شهدا و 10 هزار و 400 نفر از فرزندان جانباز 70 درصد، متقاضی شغل هستند.

پاکدل با اعلام این که 100 هزار فقره تسهیلات وام مسکن در سال جاری به ایثارگران و خانواده شهدا پرداخت شده است گفت: از این تعداد 23 هزار سهمیه به شهرستان ها داده شده که وام های قابل اخذ در کلان شهرها 100 میلیون تومان، شهرهای زیر یک میلیون نفر جمعیت 77 میلیون تومان، سایر شهر ها 66 میلیون تومان و در روستاها 38 میلیون تومان است.

معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید در خصوص ساماندهی گلزارهای شهدا اظهار کرد: از مجموع گلزار شهدای سراسر کشور 14 هزار و 745 عدد از آنها ساماندهی شده است و 4 هزار و 800 گلزار دیگر باقی مانده است.

پاکدل درباره گلایه رهبری در جهت هم سان سازی گلزار شهدا تصریح کرد: زمانی که رهبری نظرشان را اعلام کردند رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران دستور داد تمامی فعالیت ها در جهت هم سان سازی قبور شهدا متوقف شود و ما هم با تشکیل کارگروهی در بنیاد  تصمیم گرفتیم با در نظر گرفتن منویات مقام معظم رهبری اقدام به تهیه دستور العملی برای ساماندهی گلزار شهدا اقدام کنیم.

وی ادامه داد: در این باره ما قبلا به برخی از استانها و شهرستان ها در خصوص هم سان سازی گلزار شهدا تذکراتی داده بودیم که متاسفانه توجهی به آن نشد. با این حال طرحی را در نظر داریم که برای نگهداری گلزار شهدا سند نگهداری آنها را تهیه و به خانواده شهدا تقدیم کنیم تا آنها در خصوص نگهداری از قبور شهدا نگرانی خاصی نداشته باشند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :