جمعه 22 آذر 1398 |

اختلاف درون ارتش همافران را به سمت انقلاب سوق داد

10:31:0    1397/11/19 گفت و گوی حیات با یکی از همافران انقلابی ارتش:

اختلاف درون ارتش همافران را به سمت انقلاب سوق داد

حیات: یکی از همافران ارتش با بیان آن که در سال های منتهی به پیروزی انقلاب افراد بسیاری از جامعه نیروی هوایی تمایل به اسلام و انقلاب داشتند گفت: این افراد حتی در دورترین نقاط کشور هم فعالیت سیاسی و مذهبی خود را ادامه می دادند و شرایط محیطی باعث نمی شد که تفکراتشان عوض شود.

مهدی نوروزی در گفت و گو با پایگاه خبری حیات اذعان کرد: سال 1348 بود که به استخدام نیروی هوایی درآمدم و به عنوان هنرجوی همافری تحصیلات خود را در این راستا ادامه دادم. بعد از 17 ماه آموزش های ابتدایی در بخش های نظامی، زبان انگلیسی و الکترونیک توانستم رتبه اول آموزش های الکترونیک را کسب کنم و همین موضوع باعث شد تا از سوی دانشکده افسری در انگلستان بورسیه شوم. در انگلستان هم بعد از فراگیری آموزش های تخصصی راداری و الکترونیک به ایران بازگشتم و به عنوان یکی از نیروهای تخصصی در ارتش ایران مشغول به فعالیت شدم.

نویسنده کتاب همافر با اشاره به وضعیت ارتش شاهنشاهی در قبل از انقلاب بیان کرد: در آن دوره ای که ما در ارتش خدمت می کردیم. از هر قشری در ارتش حضور داشتند. برخی پایبند به عقاید و آرمان های مذهبی بودند و برخی دیگر که اکثریت را تشکیل می دادند توجه خاصی به اسلام نداشتند. البته ذکر این نکته جایز است که افراد غیرمذهبی بیشتر در بین افسران عالی رتبه حضور داشتند. متاسفانه شرایط به شکلی بود که افسران با برگزاری میهمانی ها فساد را ترویج می دادند.

نوروزی در پاسخ به این سوال که چه اتفاقی رخ داد تا همافران به عنوان اولین نیروهای ارتش به سمت انقلاب گرایش پیدا کنند؟ پاسخ داد: زمانی که آمریکایی ها تجهیزات مدرن راداری خود را به ایران اوردند فرماندهان ارتش از یک زمانی به بعد اعلام کردند که نگهداری این تجهیزات نیاز به نیروهای متخصص داخلی دارد به همین خاطر اقدام به تاسیس قسمت همافری کردند.

وی ادامه داد: به همین منظور ما را هم برای آموزش های تخصصی به انگلستان فرستادند. اما زمانی که به ایران بازگشتیم همافران را زیر دست افسران فنی قرار دادند و همین امر آتش اختلافات را در نیروی هوایی شعله ور کرد. از سوی دیگر برخی از همافران به ویژه مشهدی ها هم به شدت با دربار و ارتش مشکل داشتند که این امر میزان اختلافات را افزایش داد و سبب شد همافران به عنوان اولین نیروهای بیعت کننده خدمت امام (ره) برسند.

نوروزی با اشاره به فعالیت های نیروهای انقلابی در ارتش گفت: زمانی که ما در جزیره کیش خدمت می کردیم یکی از دوستان سخنرانی های مرحوم فلسفی را در سطح ارتش منتشر می کرد و من هم او را همراهی می کردم. عمده فعالیت هایی که در نیروی هوایی انجام می شد بیشتر جنبه آگاهی سازی داشت و کمتر دیده می شد که افسران اقدام به شعار نویسی کنند و به کارهای دیگر روی بیاورند. اما در یکی از اقدامات انقلابی، من به همراه سایر دوستانمان شبانه به یکی از فروشگاه هایی که مشروبات الکی را به فروش می رساند حمله کردیم و آنجا را به آتش کشیدیم تا مخالفت خود را با فساد ارتش نشان دهیم.

وی با اشاره به خاطره ای از مقام معظم رهبری گفت: زمانی که من به مشهد منتقل شدم توانستیم ارتباط خوبی با نیروهای مذهبی مشهد برقرار کنیم. یکی از این ارتباطات منجر به دیدار و آشنایی ما با حضرت آیت الله خامنه ای شد. از آنجایی که من در انگلستان آموزش نظامی دیده بودم و به زبان انگلیسی تسلط داشتم افتخار این را پیدا کردم که بتوانم معلم انگلیسی حضرت آقا شوم. این ارتباط و آموزش تا دوسال ادامه داشت تا این که ایشان بازداشت شدند و ارتباط ما با ایشان قطع شد.

وی در پایان گفت: به هر حال مبارزات به سرانجام رسید و اماتم از پاریس به ایران برگشتند و همافران روز 19 بهمن ماه اولین گروه از رتش بودند که با امام خمینی(ره) بیعت کردند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :