چهارشنبه 5 تیر 1398 |

بانک تجارت مکلف به پرداخت فوق العاده ایثارگری شد

1397/11/06 دبیرکمیسیون ماده 16 به حیات خبر داد:

بانک تجارت مکلف به پرداخت فوق العاده ایثارگری شد

حیات: بانک تجارت به استناد ماده 66 قانون الحاق بخشی از مقررات مالی دولت، باید قوانین ایثارگری از جمله ماده 51 قانون جامع خدمات رسانی را اجرا کند و به ایثارگران زیرمجموعه اش فوق العاده ایثارگری بپردازد.

علیرضا اسماعیلی دبیرکمیسیون ماده 16 رسیدگی به شکایات ایثارگران در مورد رای صادره این کمیسیون برای بانک تجارت و مکلف کردن ان بانک به پرداخت فوق العاده ایثارگری  به پایگاه خبری حیات گفت: در حال حاضر می توان گفت بانک ها به لحاظ دولتی یا خصوصی بودن به سه دسته تقسیم می شوند بانک هایی که از ابتدا دولتی بوده اند و هنوز هم هستند، بانک هایی که از زمان تاسیس خصوصی بوده اند و در همین چارچوب هم فعالیت می کنند. دسته سوم شامل بانک هایی می شود که دولتی بوده و در حال حاضر بر اساس اصل 44 قانون اساسی خصوصی شده است که به ان ها خصولتی نیز می گویند .

وی افزود: سه دسته بانک فوق الذکر در مورد اجرای برخی قوانین ایثارگری مانند پرداخت فوق العاده شغل ایثارگران وظایف خاصی دارند به گونه ای که بانک های دولتی موظف به اجرای ماده 51 قانون جامع خدمات رسانی و بنابراین پرداخت فوق العاده شغل ایثارگران هستند. بانک های خصوصی با توجه به این که دولتی نیستند مشمول ماده 51 نمی شوند بنابراین بنیاد شهید و امور ایثارگران فوق العاده شغل عزیزانی را که در این بانک ها مشغول به کار هستند می پردازد. اما بانک های خصولتی دسته سوم بانک ها هستند که مشکلاتی در زمینه اجرای قوانین ایثارگری در ان ها مشاهده می شود.

به بیان دکتر اسماعیلی، بانک تجارت جزء دسته سوم بانک ها و مدعی است از انجایی که به استناد اصل 44 خصوصی شده است مشمول پرداخت فوق العاده شغل ایثارگران نمی شود در حالی که با توجه به سهامداران و اساسنامه نمی توان به ان نام غیردولتی اتلاق کرد بنابراین به استناد ماده 66 قانون الحاق بخشی از مقررات مالی دولت باید قوانین ایثارگری از جمله ماده 51 قانون جامع خدمات رسانی را اجرا کند و به ایثارگران زیرمجموعه اش فوق العاده ایثارگری بپردازد. در همین راستا نیز کمیسیون ماده 16 با صدور رایی بانک تجارت را مکلف به اجرای ماده 51 و پرداخت فوق العاده ایثارگری کرد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :