شنبه 23 آذر 1398 |

نظر پرستاران بیمارستان ساسان از ایثار اجتماعی

10:15:0    1397/10/23 پرستاران ساسان در گفت و گو با حیات عنوان کردند:

پرستاران تجسم ایثار اجتماعی

حیات: همزمان با روز پرستار جمعی از پرستاران بیمارستان ساسان در گفت و گو با حیات، حرفه پرستاری را نوعی ایثار اجتماعی و خدمت به همنوع عنوان کردند...

حیات: سال هاست که در کشور ما روز میلاد زینب کبری (س)، یادگار فاطمه(س) و علی (ع)، به نام «روز پرستار» نامیده و گرامی داشته می شود، در طی این سال ها با فرا رسیدن روز میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار بنا به رسم اشنا و نانوشته کشورمان که پرستاران را با کوله بار مشکلات حرفه ای شان تنها می گذارند؛ تنها یک روز در سال، با تقدیر و هدایایی مراسمی را برای این قشر زحمت کش جامعه برگزار می کنند.

به مناسبت «روز پرستار» پایگاه خبری حیات گفت و گویی را با جمعی از پرستاران بیمارستان ساسان انجام داد که در زیر می خوانید:

در ابتدای این گفت و گو به بررسی شرایط کاری پرستاران نسبت به تعداد آنها در مقایسه با بیماران را جویا شدیم، که پری نادری کارشناس پرستاری بیمارستان ساسان در گفت و گو با پایگاه خبری حیات گفت: مشکلات کاری قشر پرستار در وهله اول کمبود نیرو و سپس حقوق پایین آن هاست؛ که به دلیل آغاز طرح تحول سلامت تعرفه گذاری ها برای پرستاران انجام نشد و بنابراین دریافتی پرستاران پایین ماند.

وی با بیان این که پرستاران با از خودگذشتگی نوعی ایثار اجتماعی انجام می دهند، افزود: به نظر من بهترین کلمه ای که می توان برای ایثار استفاده کنیم از خود گذشتگی است.

نادری اضافه کرد: پرستاران جامعه با کلمه ایثار و از خودگذشتگی شناخته می شوند و با این شاخصه ادغام شده اند. به بیان دیگر از یک سو رزمندگان دوران دفاع مقدس با جان فشانی خود ایثارکردند و از طرف دیگر فعالیت پرستاران هم نوعی ایثار محسوب می شود به همین دلیل بهتر از افراد دیگر جامعه می توانند جانبازان و خانواده شهدا را درک کنند و صبوری به خرج دهند.

این کارشناس پرستاری خاطرنشان کرد: سختی کار پرستاران بسیار زیاد است اما چون خود پرستار این کار و حرفه را انتخاب کرده است، همیشه و در همه لحظه ها خود را جای بیماران قرار می دهد و زمانی که این اتفاق بیفتد بسیاری از موضوعات حل می شود.

*طلایی: وقف زندگی پرستاران برای بهبود بیماران

زهرا طلایی سرپرستار بالینی بیمارستان ساسان گفت: مشکلات فقط مختص پرستاران بیمارستان ساسان نیست و مشکلات جامعه پرستاری در همه جا وجود دارد و این از ذات شغلمان است.

وی با اشاره به این که جامعه هدف بیمارستان ساسان ایثارگران هستند، افزود: این که پرستاران این بیمارستان، خدماتی را به خانواده شهدا و ایثارگران ارائه می دهند از وظایف ما است و انجام این مهم باعث خوشحالی پرستاران می شود؛ این خدمت به جامعه ایثارگری برای همه ما پرستاران مهم است.

طلایی تصریح کرد: بعضی اوقات نارضایتی هایی در بین جامعه پرستاری وجود دارد که بیمارستان در جهت رفع شدن مشکلات قدم های موثری برمی دارد تا رضایتمندی همه کارکنان بالا رود.

به گفته این کارشناس ایمنی، ایثار پرستاران با ایثار رزمندگان دوران دفاع مقدس به هیچ عنوان قابل قیاس نیست به این دلیل که آنها از لحاظ جسمی، بدنی، روانی و معنوی آسیب دیدند ولی حداقل جسم ما سالم است و از نظر روحی آدمهای قویتری هستیم.

وی نوع فعالیت پرستاران را نوعی ایثار اجتماعی داست و گفت: ایثار و از خودگذشتگی پرستاران باید همواره در وجودشان جریان داشته باشد تا بتوانند خدمات موثری را برای قشر ایثارگر انجام دهند، ما زندگی مان را باید وقف آنها کنیم.

*هاله: پرستاران تجسم ایثار

در ادامه به سراغ نازی هاله سرپرستار یکی از بخش های بیمارستان ساسان رفتیم که در گفت و گویی، با پایگاه خبری حیات، کمبود نیرو را اولین مشکل جامعه پرستاری سراسر کشور عنوان کرد و گفت: کمبود تجهیزات پزشکی در بعضی مواقع در کار خدمات پرستاری برای بیماران تأثیرگذار است که اگر این دو مشکل حل شود بهترین خدمات را می توانیم به بیماران ارائه دهیم.

وی مهم ترین ملاک ارزیابی را رضایتمندی بیماران از پرستاران دانست و اذعان کرد: زمانی که مراقبت های مناسب ما با خدمات پزشکی همراه باشد آن موقع می توانیم از کار خود رضایت داشته باشیم.

خانم هاله؛ پرستار را تجسم ایثار نامید چرا که یک پرستار از همه چیز در زندگی اش می گذرد.

سرپرستار این بخش بیمارستان ساسان در ادامه به ارتباط بین ایثار اجتماعی پرستاران و ایثار جانبازان و رزمندگان دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: این ارتباط زمانی که می بینیم جانبازی برای رفاه و آرامش جامعه، سلامت خود را اهدا کرده است وسیع تر و عاطفی تر می شود؛ به بیان دیگر زمانی که می بینیم بیمار به دنبال خدمات پزشکی مناسب است، در آن صورت پرستاران تلاش می کنند تا با ازخودگذشتگی، بیماران را در جهت رسیدن به بهترین خدمات کمک کنند.

*جانعلی زاده: پرستاری شغل ایثارگران

خدیجه جانعلی زاده سرپرست اورژانش بیمارستان ساسان عنوان کرد: از این که در بیمارستانی کار می کنم که خدمت به خانواده ایثارگران در اولویت کار آنها قرار دارد بسیار خوشحال هستم.

وی افزود: مشکلات ما در بخش اورژانس این است که بیمه دی با بعضی از بیمارستان ها قرارداد ندارد و ما برای اعزام بیماران با مشکل جدی مواجه هستیم بنابراین اگر بیمه دی قراردادهای خود را افزایش دهد این مشکل هم از بین می رود.

جانعلی زاده پرستاری را شغل ایثارگرانه معرفی و اضافه کرد: هیچ ایثاری بالاتر از فداکاریِ جانبازانی که جانشان را برای دفاع از خاک کشور مقابل توپ و گلوله دشمن قرار دادند نیست. شغل پرستاری هم نوعی ایثار اجتماعی است به این معنا که برای انجام وظیفه خود از مهم ترین عنصر زندگی که خانواده است، می گذرند و حتی اگر خودشان هم بیمار باشند باز به وظیفه خود عمل می کنند.

وی پرستاران را افراد شب زنده داری دانست که دارای ارج و قرب فراوانی هستند و خدمت به مردم و گره گشایی از کار انان را مهم ترین اولویت کار پس از انجام واجبات می دانند.

*مرادی: پرستاران گمنامان خدمت به بیماران

مصطفی مرادی پرستار آنژیوگرافی نیز در ادامه گفت و گو بیان داشت: مشکلات آقایان پرستار در بیمارستان، عدم جایگاه مشخص پرستاری انان است به این معنا که جایگاه ما هنوز در جامعه جا نیفتاده است به نحوی که بسیاری از آقایان حتی دوست ندارند بگویند که پرستار هستند.

وی افزود: پرستاران با ایثار و از جان و دل برای ارائه خدمات هر چه بهتر و بیشتر به مردم و جامعه ایثارگری کار می کنند و این اقدام بسیار قابل تقدیر است.

مرادی خاطرنشان کرد: جانبازانی که به این مرکز درمانی مراجعه می کنند باید به طور کامل و جدی مورد رسیدگی قرار بگیرند به این دلیل که جان خود را کف دست قرار دادند و به جنگ رفتند و ما مدیون ان ها هستیم و باید ازجان گذشتگی آنها را با فعالیت خود به نوعی جبران کنیم.

پرستار آنژیوگرافی اظهار کرد: پرستاران کارکنانی هستند که به صورت گمنام، صادقانه و عالمانه به مردم خدمت می کنند؛ پرستاران از وجودشان مایه می گذارند تا مردم در آسایش و سلامت باشند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :