سه شنبه 28 خرداد 1398 |

جانبازان به ما حاجت می دهند

1397/10/19 مدیر پرستاری بیمارستان نیایش در گفت وگو با حیات:

پرستاری از جانبازان اعصاب و روان ادای دین به ان ها است

حیات: فتحی گفت: خدمت به جانبازان اعصاب و روان و مراقبت از ان ها ضمن این که ادای دین است برای ما افتخار محسوب می شود زیرا به خاطر ما از جانشان گذشتند. بارها به چشم خودم معجزات خدمت به جانبازان را دیده ام. این جانبازان نزد پروردگار دارای جایگاه ویژه ای هستند.

علیرضا فتحی مدیر خدمات پرستاری (مترون) بیمارستان روانپزشکی نیایش در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات اظهار کرد: 13سال است که پرستارم و به بیماران خدمت می کنم. بیماران این بیمارستان جانبازان اعصاب و روانی هستند که بر اثر جراحات وارده در جنگ دچار این بیماری ها شده اند.

وی گفت: پرستاری کردن از این جانبازان نیازمند انرژی دو چندان است. زیرا باید علاوه بر انجام وظایف پرستاری، احساس دینی که به جانبازان داریم را به نحو احسن ادا کنیم. ما باید علاوه بر انجام وظایف پرستاری، رضایتمندی و شان این عزیزان را حفظ کنیم و گاهی مانند اعضای خانواده شان با ایشان رفتار کنیم.

فتحی افزود: بیماری هایی که اعصاب و روان فرد را دچار مشکل می کند فرسایشی است و هنگامی که بیماری عود می کند، کنترلشان در خانه غیر ممکن می شود بنابراین خانواده این بیماران توانایی کنترل این بیماران را ندارند.

وی ادامه داد: به همین خاطر بیماران این بیمارستان به صورت شبانه روزی تحت درمان هستند و بر خلاف سایر بیمارستان ها، تنها برای مرخصی چند روزه به خانه می روند. در واقع جانبازان پرسنل بیمارستان را بیشتر از اعضای خانواده شان می بینند و احساس نزدیکی بیشتری با آنان دارند.

مترون بیمارستان نیایش گفت: من قبل از کار در اینجا، پیش زمینه ای از کار با جانبازان نداشتم اما وقتی به این بیمارستان آمدم حس کردم غریبه نیستم و خیلی زود به اینجا عادت کردم و انجام کارهای ایشان برایم لذت بخش است.

وی ادامه داد: وقتی من به مرخصی می روم همه ذهنم در بیمارستان و پیش جانبازان است و از یادآوری این که این عزیزان تمام طول سال حتی تعطیلات عید را هم در اینجا می گذرانند، ناراحت می شوم.

فتحی گفت: تعویض شیفت پرسنل برای جانبازان تنوع محسوب و باعث دلخوشی شان می شود تا راحت تر روزها را سپری کنند. چشم و امید جانبازان بعد از خدا به پزشکان و پرستاران است، از خدا خواستم همیشه موقعیتی را فراهم آورد که من بتوانم در خدمت جانبازان باشم. پرستاری از کسانی که به خاطر ما از زندگی شان گذشتند و ما مدیونشون هستیم، افتخار ماست.

وی افزود: پرستاران خود را شریک غم و درد جانبازان می دانند و جالب است بدانید که جانبازان هم همین حس را دارند، به عنوان مثال وقتی ما را می بینند که سرحال نیستیم یا مشکلی داریم آنها هم ناراحت می شوند و برایمان دعای خیر می کنند.

فتحی اظهار کرد: همه پرسنل این بیمارستان از ته دل رضایتمندی خاصی را احساس می کنند زیرا خدمت به جانبازان اهمیت و ارزش خاصی دارد. امیدوارم جانبازان از خدمات ما و خداوند از عمل ما راضی باشند.

مدیر خدمات پرستاری بیمارستان روانپزشکی نیایش درباره بهترین خاطراتش از دوران خدمت به جانبازان گفت: متاسفانه بهبودی کامل در اینگونه بیماری ها وجود ندارد و داروها تنها در کنترل بیماری موثر است. برخی بیماران وقتی تحت درمان قرار نگرفته اند خیلی مشکل دارند، اما بعد از مدتی که از درمانشان می گذرد متوجه تغییرات می شوند، از این مسئله بسیار احساس خوشحالی می کنند که برای ما هم شادی آور است.

وی ادامه داد: بهترین خاطرات ما با جانبازان هم در انتها غم انگیز می شود. بهترین خاطره من زمانی اتفاق افتاد که شیفت شب بودم. از یکی از دوربین ها متوجه شدم یکی از بیماران که در انتهای اتاق است، افت قندخون شدیدی پیدا کرده و دچار تشنج شده است.

فتحی گفت: وقتی بالای سرش رفتم از من خواهش کرد کمکش کنم و التماس می کرد که زنده نگهش دارم. ما کارهای درمانی مربوطه را انجام دادیم و بیمار از فاز تشنج خارج شد. وقتی حالش خوب شد به من گفت تو فرشته نجات منی و اگر تو نبودی من می مردم. من آن شب در خلوت خودم گریه ام گرفت و از خدا خواستم همیشه من را در شرایطی قرار دهد که بتوانم به بیماران کمک کنم.

مبینا آقاخانی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :