سه شنبه 28 خرداد 1398 |

تختی هم راستا با عقاید مردم زندگی می کرد

1397/10/17 جانباز و دارنده مدال برنز جهان کشتی در گفت و گو با حیات:

تختی هم راستا با عقاید مردم زندگی می کرد

حیات: تختی همیشه هم راستا با خواست و عقاید مردم زندگی می کرد و خود را از باورها و اعتقادات آنها جدا نمی کرد.

دارنده مدال برنز جهان کشتی فرنگی در خصوص سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی گفت: جهان پهلوان تختی عاشق مردم و کشورش بود و همیشه در فکر و اندیشه اش مردم حضور داشتند. طوری که برای خوشحال کردن هم وطنانش دست به هر کاری می زد و لحظه ای خود را جدا از آنها نمی دید.

مرادعلی شیرانی در گفت و گو با پایگاه خبری حیات ادامه داد: زمانی که تختی در یکی از مسابقات جهانی نتوانست مدال بگیرد گریه هایش تمامی نداشت. بسیاری بر این باور بودند که او به خاطر شکست ناراحت است اما بعدا خود او گفت برای مردمی گریه می کرد که با حمایت آنها راهی مسابقات شده بود اما نتوانست دل هم وطنانش را شاد کند.

این جانباز 70 درصد با اشاره به فعالیت های سیاسی جهان پهلوان تختی بیان داشت: زمانی که آیت الله طالقانی از زندان آزاد شد تختی به دیدار ایشان رفت و در مراسم سالگرد فوت مصدق هم شرکت کرد. او می دانست مردم آن زمان با سیاست های شاه مخالف هستند و به همین خاطر هم راستا با خواست و عقاید مردمش زندگی می کرد و خود را از باورها و اعتقادات آنها جدا نمی دید.

وی افزود: نمونه بارز از خودگذشتگی های زنده یاد تختی را می توان در همان زلزله بویین زهرا مشاهده کرد که یک تنه به میدان آمد تا بتواند برای مردم ادای دین کند. او با انداختن یک گونی به گردنش در بازار راه می افتد و کمک های بسیاری را جمع می کند. این کار سبب شد تا مرحوم تختی در بین مردم جایگاه ارزنده ای پیدا کند و الگویی شود برای آیندگان.

این کشتی گیر پیشکسوت در پاسخ به این سوال که کشتی چه خصیصه ای دارد که سبب شده تا پهلوانان از دل این رشته ورزشی بیرون بیایند؟ گفت: از آنجایی که کشتی یکی از تنها رشته های ورزشی کهن کشورمان بوده که به شکل انفرادی برگزار می شده است به همین خاطر مردم درس ها و حرف های بسیاری از آن می آموختند. وقتی یک کشتی گیر به رقابت می پردازد مسلما یا در اوج اقتدار قرار می گیرد یا این که با شکست، پشتش به زمین می خورد. چنین است که بزرگان از این رشته ورزشی درس زندگی گرفتند و ورزشکاران با الهام از کشتی راه و رسم پهلوانی آموختند.

شیرانی در پایان ضمن اشاره به انگیزه خود برای حضور در جبهه یادآور شد: زمانی که جنگ شروع شد من هم با توجه به آموزه هایی که از پهلوانان کشتی گیرمان فرا گرفته بودم برای دفاع از کشورمان راهی جنگ و جبهه شدم. در حالی که عراق با تمام تجهیزات به میدان آمده بود. با این وجود این وظیفه من و سایر هموطنان بود که در مقابل دشمن ایستادگی کنیم و این کار را به به هر بهایی که بود انجام دادیم

.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :