یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 |

امار متفاوت از تعداد شهدای عملیات کربلای 4

1397/10/09 محمد زارعی ریس هیت مدیره انجمن فرزندان جانباز سراسرکشور در گفت و گو با حیات:

امار متفاوت از تعداد شهدای عملیات کربلای 4

حیات: تفاوت امار شهدای عملیات کربلای 4 در سخنان فرماندهان مشاهده می شود.

محمد زارعی رئیس هیئت مدیره انجمن فرزندان جانباز سراسرکشور به پایگاه خبری حیات گفت: عملیات کربلای۴ نام یکی از عملیات های نیروهای ایرانی در جنگ ایران و عراق بود. این عملیات با رمز «محمد رسول‌الله» در محور ابوالخصیب به صورت گسترده در تاریخ ۵ دی ۱۳۶۵ به فرماندهی سپاه و به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره توسط نیروهای ایرانی انجام شد. لو رفتن این عملیات باعث جلوگیری از ادامه ان و بازماندن از دستیابی به اهداف عملیات شد. در این عملیات تعداد شهدا و مفقودان نیز به چند هزار نفر رسید.

وی افزود: بر اساس امار مرکز اسناد و تحقیقات سپاه پاسداران، تعداد کشته‌های این عملیات کمتر از ۱۰۰۰ نفر بوده‌ است هر چند آمار درباره تعداد دقیق شهدا و زخمی‌ها در منابع و به روایت افراد و فرماندهان متفاوت است.

فرزند جانباز 70 درصد اعصاب و روان یاداور شد: چند روزی است که اغلب محتوای توئیت‌های فارسی هشتگ کربلای ۴ دارد، نامی که انبوهی از خانواده‌ها را دوباره به تکرار خاطرات یک عملیات نظامی در جنگ ایران و عراق بُرد. عملیات کربلای ۴ سوم دی‌ سال ۱۳۶۵ انجام شد و به دلیل لو رفتن عملیات هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. بازگشت جسد غواصان در سال گذشته به ایران، بار دیگر موجی از سوال‌ و پرسش در مورد چرایی انجام این عملیات را به دنبال داشت. هر سال با رسیدن سالگرد این عملیات سوال و انتقاد درباره دلایل انجام عملیات بالا می‌گیرد.

وی بخشی هایی از توئیت هایی را که خانواده شهدا و ایثارگران در واکنش به سخنان اقای رضایی نگاشته اند عنوان کرد:

- بین عملیات فریب و عملیات لو رفته تفاوت از زمین تا آسمان است. تحلیل‌های پسینی مشکلی را حل نمی‌کند...

- با سخن ... در مورد جنگ و به ‌ویژه عملیات کربلای ۴ مخالفم و این شکل نقد کردن‌ها را منطقی نمی‌دانم ولی محسن رضایی باید پاسخ بدهد که منظورش از اینکه کربلای ۴، عملیات فریب بود چیست؟

- آقای رضایی برای ... راحتی اعصاب بازماندگان جنگ تحمیلی دیگه ننویسید. ...

- تنم یخ زد. کاش توضیحی داشته باشه که اولین برداشت ممکن از این توییت، یعنی بی‌ارزش بودن جان انسان را نفی کنه. همان چیزی که از دلش فجایع روزمره منتهی به جان باختن آدم‌ها را می‌بینیم و آب از آب تکان نمی‌خورد.

‏- برای فریب دشمن ۱۵هزار نفر باید کشته می شدند؟! ... یک نگاه به عکس شهدای غواص بیندازید...

زارعی در پایان اظهار داشت: ما فرزندان شهدا و جانبازان نیز از این سخنان جا خوردیم ان شاا... که توضیحات لازم داده شود.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :