یکشنبه 26 آبان 1398 |

ناگفته های عملیات کربلای 4 از زبان بازمانده جنگ

1397/10/05 در گفت و گو با حیات عنوان شد:

ناگفته های عملیات کربلای 4 از زبان یکی از بازماندگان

حیات: یکی از بازماندگان عملیات کربلای 4 به بیان جزئیاتی از عملیات سنگین سال 65 پرداخت.


علیرضا باطمی از جانبازان و اسرای عملیات کربلای 4 در گفت و گو با پایگاه خبری حیات گفت: عملیات کربلای 4 یک عملیات آبی و خاکی بود که باید از فاز آتش عبور می کردیم تا به خطوط دفاعی دشمن برسیم؛ عبور از آب و آتش اتفاق نمی افتاد مگر این که رزمندگان از خودشان عبور کرده و همه هستی خود را در کف اخلاص گذاشته باشند.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس کمتر افرادی را سراغ داشتیم که دل در لذت های مادی و دنیوی بسته بودند بنابراین در عملیات کربلای 4 همه رزمندگان هستی خود را در کف اخلاص گذاشتند و به آب زدند تا در آن سوی میدان نبرد و در دل نیروهای عراقی ها نفوذ کنند.

باطمی اضافه کرد: آموزش های فشرده و سخت غواصی در خلیج فارس، تمرینات 15 ساعته شبانه روزی، شیوه ورود به آب آن هم با وسایل، وزنه ها و تجهیزات، حرکت و تنفس با نی بر روی سطح آب، عدم پراکندگی با طناب فرمانده سرستون و... از ویژگی های عملیات دشوار کربلای 4 بود که باعث شد تا از یک نوجوان بسیجی یک غواص تمام عیار ساخته شود.

به گفته این رزمنده دوران دفاع مقدس، در بخشی از این عملیات پس از گذشت 4 ساعت غواصی و ماندن زیر آب نیروها موفق شده بودند بالاخره خود را به زیر خاکریز عراقی ها برسانند و زیر باران اتش دشمن و گلوله هایی که روی اروندرود می بارید دل به دریا و خاکریز دشمن زدند و وارد جنگ با عراقی ها شده بودند که یکی از عملیات هایی بود که تلفات بالایی به بار آورده بود.

وی در خصوص حضور خود در این عملیات گفت: من با یکی از دوستان طلبه فاضل حوزه علمیه قم برای حضور در عملیات کربلای 4 با لشگر امام حسین(ع) و گردان حضرت ابوالفضل (ع) همراه و همگام شدیم و با قایق از آب عبور کردیم که در حین عملیات و عبور از آب بودیم که تعدادی از همرزمان ما زخمی شدند و زمانی که به خط اول عراقی ها رسیدیم حدود 8 نفر بیشتر نبودیم.

باطمی ادامه داد: چون منطقه گسترده بود بعضی از قایق ها به جای اینکه به جزیزه بلجانیه بیایند به جزیره ام الرصاص رفته بودند و دریاچه ماهی که بین این دو قرار داشت متأسفانه دست نخورده ماند و جزر و مد مانع این شده بود که غواصان ما بتوانند در آن منطقه پیاده شوند.

وی اضافه کرد: در دریاچه ماهی از 4 طرف آتش روی ما بود ولی موفق شدیم از آب خارج شویم و خط اول عراقی ها و ادواتشان را منهدم کنیم و سپس وارد خط دوم آنها شویم.

این آزاده دفاع مقدس تصریح کرد: در انتهای نخلستان کمین گاه خوبی برای ما ایجاد شد و توانستیم اختلالی در ایستگاه فرماندهی عراقی ها ایجاد کنیم، به بیان دیگر قرار شد که چند نفر از سمت راست و غواصان از سمت چپ، شبه جزیزه را دور بزنیم که ناگهان با ادوات سنگین و نیروهای پشتیبانی تیم های عراقی مواجه شدیم که به دلیل اینکه پشتیبانی لازم از ما حاصل نشد بسیاری از رزمندگان ما مجروح شدند و به ناچار تغییر موضع دادیم.

باطمی گفت: من زمانی که برای شناسایی منطقه رفتم از بقیه رزمندگان جدا شدم که یکباره عراقی ها حرکاتی را احساس و شروع به تیراندازی کردند که در این شرایط من زمان زیادی منتظر ماندم تا فضا آرام شود و پس از شناسایی، زمانی که برگشتم متوجه شدم که در نبود من دستور عقب نشینی صادر شده است و من تنها مانده ام و در نهایت در یکی از کمین های عراقی ها گرفتار و اسیر شدم.

این آزاده دفاع مقدس اظهار کرد: در چنین عملیاتی که ادوات دشمن منهدم شد و تا عمق خاک آنها و تا مرز فاو و بصره پیش رفتیم، باید عمق رشادت های رزمندگان گفته شود؛ چون این عملیات زمینه ساز عملیات کربلای 5 بود.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :