یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 |

افزایش صدمات ناشی از زلزله در نبود اموزش

1397/10/04 نخبه عضو مرکز تشکل های شاهد و ایثارگر در گفت و گو با حیات:

افزایش صدمات ناشی از زلزله در نبود اموزش

حیات: پژوهشگر حوزه زلزله گفت: با توجه به اینکه کشور ما جز ده کشور زلزله خیز دنیاست، آموزش و ایمن سازی ساختمان ها باید به صورت همگانی اجرایی شود که متاسفانه در این زمینه کم کاری شده است.

محمد جواد خسرویانی پژوهشگر مهندسی زلزله و استاد دانشگاه به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات اظهار کرد: زلزله یکی از حوادث طبیعی است که به دلیل چین خوردگی هایی سطح زمین و ایجاد گسل ها رخ می دهد، که این چین خوردگی ها ضمن حرکت و لغزش نسبت بهم، باعث آزاد شدن انرژی از داخل پوسته زمین می شوند و امواج ارتعاشی به نام زمین لرزه ها را ایجاد می کنند.

وی گفت: با توجه به مقدار این انرژی آزاد شده، اثرات و خسارت زمین لرزه ها به عوامل مختلفی همچون عمق زلزله، محل وقوع زلزله و شدت و بزرگای زلزله و... بستگی دارد.

خسرویانی افزود: کشور ما یکی از ده کشور لرزه خیز دنیاست که رتبه چهارم آسیا و رتبه ششم را در دنیا دارد که بر این اساس در طول تاریخ شاهد وقوع زلزله هایی قدرتمند مانند بویین زهرا، منجیل، بم و زلزله اخیر سال 96کرمانشاه بوده ایم.

ایشان با اشاره به مهم ترین مسئله در زمینه ایمنی در مقابل زلزله گفت: در حالیکه آموزش جز جدایی ناپذیر آگاهی از چگونگی مقابله و مواجهه با زلزله است با این حال در کشور ما در این زمینه ضعف های زیادی مشاهده می شود. اما از طریق آموزش های مختصر می توان از خطرات بسیار جدی جلوگیری کرد بنابراین سازمان های مختلف باید با برگزاری های دوره های آموزشی برای عموم مردم در افزایش سطح آگاهی عمومی مشارکت کنند.

وی ادامه داد: با نگاه بر سوابق آموزشی کشورهای زلزله خیز دیگر مانند ژاپن خواهیم دریافت که با آموزش همگانی می توان از تلفات و خسارات زلزله تا حد قابل قبولی کاست. به عنوان مثال خروج نا درست از ساختمان ها در هنگام وقوع زلزله از نا امن ترین و خطرناک ترین راهکارها است که متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی، عدم آموزش صحیح مکان های امن ساختمان و همچنین از دست دادن خونسردی افراد و آرامش آن ها، شاهد تلفات زیادی در این مورد هستیم.

این پژوهشگر زلزله با اشاره به اینکه ما در کشور بیشتر به دنبال ارائه گزارش ها و مباحث کمّی هستیم تا کیفی به همین دلیل پیشرفت های چشمگیری در این زمینه نداریم، گفت: مدیریت بحران از مهم ترین سازمان هایی است که باید در هنگام وقوع زلزله به کمک مردم بیاید این سازمان با دریافت بودجه ای ناچیز و البته کمک مردم در سراسر کشور نیازهای زلزله زدگان را برآورده می کند. شاهد بر این ادعا زلزله 21 ام آبان ماه سال 97 کرمانشاه می باشد.

خسرویانی افزود: بسیاری از مراکز و ارگان های ذیربط مانند استانداری ها و مراکز مدیریت بحران باید از دانشِ نیروهای جوان و متخصص در زمینه های مختلف خصوصا مهندسی زلزله استفاده کنند. به عنوان مثال این سازمان ها می توانند به کمک این نیروهای متخصص، شهرهای مختلف را بر اساس خطرپذیری لرزه خیزی تقسیم بندی کنند تا برای هر قسمت برنامه ریزی مشخصی انجام دهند تا در صورت وقوع زلزله بهتر بتوانند آمار افراد، تعداد و عمر سازه های موجود و نحوه خدمت رسانی به این مناطق را در هنگام زلزله مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه ساختمان ها باید ایمن سازی اصولی شوند، ادامه داد: آیین نامه های ما اشاره دارند که سازه های مسکونی باید به گونه ای ساخته شوند که آسیب های عمده سازه ای نبینند و تلفات جانی در آن ها حداقل باشد، همچنین به طور کامل در آیین نامه ها طراحی ساختمان ها مباحث اصولی طراحی ایمن سازه در برابر زلزله بیان شده است، که افراد ضمن ماندن در داخل ساختمان، سلامتی شان حفظ شود و نیز فرصت اندکی یابند تا بتوانند پس از زمانی محل را ترک کنند.

وی ادامه داد: اما نکته اینجاست اینکه چقدر ایمن سازی ساختمان ها رعایت می شود و تا چه اندازه سازه های موجود در کشور بر اساس این آیین نامه ها ساخته شده و نیز تا چه مقدار پس از زلزله قابل بهره برداری خواهند بود بحث بسیار مهمی است که نیازمند نظارت جدی و دقیق سازمان ها و مراکز وابسته به این امر خطیر می باشد.

مبینا آقاخانی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :