جمعه 26 مهر 1398 |

تشریح پیاده سازی قوانین ایثارگری در وزارت نیرو

1397/09/24 مشاور وزیر نیرو در امور ایثارگران در گفت وگو با حیات:

تشریح پیاده سازی قوانین ایثارگری در وزارت نیرو

حیات: قوانین ایثارگری مانند شغل همتراز، اعاده به خدمت، فوق العاده ایثارگری و بهره مندی رزمندگان از مزایای اجتماعی یک مقطع تحصیلی بالاتر در وزارت نیرو اجرایی شده است

حیات: در ادامه پیگیری مطالبات جامعه ایثارگری و تحقق حق و حقوق جانبازان و ایثارگران شاغل در دستگاه ها و سازمان های مختلف به سراغ سیدیعقوب محمدمرادی مشاور وزیر نیرو در امور ایثارگران رفتیم که در گفت و گویی تفصیلی به پرسش های پایگاه خبری حیات پاسخ داد.

* فوق العاده ایثارگری 

نماینده تام الاختیار وزیر در امور راهیان نور یادآور شد: در این وزارتخانه طبق ماده 51 فوق العاده ایثارگری، یک چهارم حداقل حقوقی کارکنان به جانبازان و خانواده هایشان پرداخت می شود و این قانون را اجرا کرده ایم.

*شغل همتراز

وی در رابطه با شغل همتراز ایثارگران اظهار کرد: در این راستا اگر جانباز و یا فرزندان شهیدی از مسئولیتی کنار گذاشته شود، این سازمان تا به امروز به گونه ای عمل کرده که حقوق و مزایای شخصی تنزل نداشته باشد. برخی از عزیزان تصورشان این است که باید شغل همتراز برایشان ایجاد شود اما باید بگویم که این امر ممکن نیست به دلیل اینکه فرایند پیچیده ای دارد و فقط مهم این است که حقوق شخص تنزل نداشته باشد که این مهم در وزارت نیرو انجام می شود و ما مشکلی در این زمینه نداریم.

محمدمرادی گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند "نگذارید آرمان شهیدان و دفاع مقدس فراموش شود" ما هم وظیفه داریم که از این گنجینه های دفاع مقدس به خوبی مراقبت کنیم و تا حد امکان به آنها و دغدغه ها و مشکلاتشان رسیدگی کنیم.

*بهره مندی رزمندگان از مزایای اجتماعی

مشاور وزیر نیرو در امور ایثارگران عنوان کرد: اعطای یک مقطع تحصیلی بالاتر برای جانبازان در وزارت نیرو کاملا اجرا می شود و در برنامه ششم توسعه نیز این امکانات و همچنین برخورداری از مزایای اجتماعی برای رزمندگان نیز درنظر گرفته شده است.

وی در رابطه با تبدیل وضعیت ایثارگران وزارت نیرو افزود: طبق قانون برنامه ششم توسعه که با صراحت گفته شده کسانی که بصورت قراداد معین و یا عناوین مشابه در سازمانهای دولتی شغل و یا پستی را در اختیار دارند، با درخواست خودشان برای تبدیل وضعیت موافقت شود این امر نیز تا به امروز اجرایی شده است.

محمدمرادی اضافه کرد: ایثارگرانی هم که بصورت پیمانکاری با این وزارتخانه همکاری دارند و به نوعی اتصال واقعی را ندارند، آنها را دسته بندی کردیم و می توانند فارغ از شرایط سنی در آزمونهای استخدامی شرکت کنند و پس از قبولی وارد وزارتخانه شوند.

*اعاده به خدمت

وی درباره قانون اعاده به خدمت ایثارگران وزارت نیرو ادامه داد: براساس قانون، ایثارگران می توانند برای یکبار اعاده به خدمت شوند آن هم مشروط به این که بصورت تنبیهی، اخراج، انفصال و ... بیکار نشده نباشند و بازخرید، استعفا و بازنشسته اختیاری باشد در این صورت است که آنها می توانند اعاده به خدمت داشته باشد که در این زمینه بدون نیاز و مراجعه به وزارت کار، به سازمان و ارگان خود بازمی گردند و در صورت مشکل با مراجعه به کمیسیون ماده 16 و با رأی مراجع می توانند به کار بازگردند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

 *مهم ترین مشکل

محمدمرادی اظهار کرد: در حال حاضر مهم ترین مشکل جامعه ایثارگران در وزارت نیرو، درخواست اشتغال است که تلاش ما این است که مشکلات را به حداقل برسانیم و سال آینده در این حوزه مشکلی نداشته باشیم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :