دوشنبه 27 خرداد 1398 |

حقوق بشر نباید دستاویز معدودی از کشورها قرار گیرد

1397/09/19 گفت و گوی حیات به مناسبت روز جهانی حقوق بشر؛

حقوق بشر نباید دستاویز معدودی از کشورها قرار گیرد

حیات: اعلامیه حقوق بشر شامل یک دیباچه و 30 ماده، در تاریخ 10 دسامبر 1948 مطابق با 19 آذر 1327 شمسی در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد و همه ساله جهانیان این روز را به نام " روز حقوق بشر" جشن می گیرند. با توجه به اهمیت جهانی این اعلامیه و این که امروزه میزان پایبندی کشورها نسبت به حقوق بشر با این سند سنجیده می شود پایگاه خبری حیات در گفت و گویی با حقوقدان و فرزند شهید به این موضوع پرداخت. حقوق بشر در واقع از مفاهیمی الهام گرفته شده که توسط ادیان بزرگ، عنوان شده است که صرف‌نظر از نژاد، کشور، رنگ، جنس، معتقدات، شرایط زندگی اجتماعی و ترکیب فیزیکی انسان، او را موجودی قابل احترام می‌داند و وجودش را هدف نهایی همه قوانین و مقررات می شمرد بنابراین به هیچ‌وجه نباید دید ابزاری به وی داشت.

سجاد احرامی هیئت علمی دانشگاه پیام نور و وکیل پایه یک دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات، اظهار کرد: بعد از جنگ جهانی دوم، با توجه به این که بیشتر آسیب دیدگان از جنگ مردم عادی بودند، جامعه بین الملل برای حمایت از مردم عادی، 30 ماده به عنوان منشور حقوق بشر تنظیم کردند.

وی با تاکید بر این که حق حیات را نمی توان از کسی محروم کرد، افزود: از جمله مفاد مهم آن می توان به حق داشتن شغل، حق حیات، حق بر محیط زیست، حق آزادی بیان، آزادی اندیشه و... اشاره کرد که هیچکس نباید بخاطر دین، قوم، رنگ پوست و... از حقوق اساسی خود محروم شود.

احرامی اظهار کرد: دو نوع حقوق بشر به نام های حقوق بشری غربی و حقوق بشری اسلامی وجود دارد که در برخی موارد از جمله حقوق آزادی های افراد از طرف دولت یا نماینده های قانونی اختلاف نظرهایی وجود دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به عنوان مثال در حقوق بشر غربی یا اروپایی، حق آزادی رفت و آمد برای افراد به صورت آزاد مشخص شده است اما در حقوق بشر اسلامی به ویژه برای خانم ها این حق دارای تفاوت هایی است. 

این فرزند شهید گفت: هر کشوری برای این که در مجامع بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد، باید حقوق اساسی مردم که همان حقوق بشر است را رعایت کند.

وی با اشاره به ماده 9 و 10 قانون مدنی افزود : قانونگذاران کشور نباید قوانینی را خلاف اخلاق حسنه، تصویب و اجرا کنند.

احرامی در پایان با اشاره به نفوذ کشورهای قدرتمند در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: دولت های پیروز در جنگ جهانی دوم، به عنوان دولت هایی که دارای حق وتو هستند، از اعبامیه جهانی حقوق بشر،  به عنوان دستاویزی برای سرپوش گذاشتن بر اعمال خلاق قانونی و خلاف حقوق بشری خود و همپیمان های خود استفاده می کنند.

مبینا آقاخانی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :