سه شنبه 29 مرداد 1398 |

داروهای جانبازان شیمیایی اولویت سفر به لاهه بود

1397/09/14 رئیس هیئت مدیره انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت در گفت و گو با حیات:

داروهای جانبازان شیمیایی اولویت سفر به لاهه بود

از آنجایی که کشورمان امروز در حصار تحریم ها قرار گرفته، مسلما مصدومان و مجروحان شیمیایی از لحاظ دارویی در مضیقه به سر می برند. ما هم با توجه به این مشکل این موضوع را در کنفرانس منع گسترش سلاح های شیمیایی مطرح کردیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت با اشاره به نتایج حضور قربانیان شیمیایی ایرانی در بیست و سومین کنفرانس بین المللی منع گسترش سلاح های شیمیایی که در لاهه هلند برگزار شد، گفت: ما طبق روال گذشته، امسال هم در این کنفرانس شرکت کردیم و به دنبال آن بودیم که نشان دهیم استفاده از سلاح های شیمیایی چه عوارضی برای جامعه بشریت دارد.

رحیم کریمی واحد در گفت و گو با پایگاه خبری حیات ادامه داد: در این کنفرانس ما با بیان این موضع که استفاده از سلاح های شیمیایی سبب شده تا ضربات جبران ناپذیری به جامعه بشری وارد شود بر این موضوع تاکید کردیم که علم پزشکی از درمان کامل جراحت های به جامانده از آثار حملات شیمیایی قاصر است و ادامه زندگی برای قربانیان، سختی های بسیاری به دنبال دارد. با این وجود در لاهه هلند به دنبال آن بودیم که از طریق ارتباطات ایجاد شده، شرایطی میها شود که مجروحان شیمیایی کمترین درد و سختی را در زندگی تحمل کنند.

این جانباز شیمیایی با اعلام این که تامین دارو برای مصدومان شیمیایی جزو اولویت های اصلی سفر به لاهه به شمار می رفت، تصریح کرد: از آنجایی که کشورمان امروز در حصار تحریم ها قرار گرفته، مسلما مصدومان و مجروحان شیمیایی از لحاظ دارویی در مضیقه به سر می برند. ما هم با توجه به این مشکل این موضوع را در کنفرانس منع گسترش سلاح های شیمیایی مطرح کردیم.

وی ادامه داد: با رایزنی های که با انجمن های حاضر در این کنفرانس داشتیم خواستار آن بودیم که ما را در تامین داروهای تخصصی مورد نیاز قربانیان سلاح های شیمیایی را یاری نمایند.

ما با دو پیشنهاد موضع خود را اعلام کردیم. در وهله نخست یا داروهای مورد نیاز ما را به طور کامل تامین کنند یا با ایجاد یک ساز و کار مالی ایمن شرایطی برای خرید دارو از کشورهای مختلف را ایجاد کنند. در همین رابطه همچنان با انجمن های خارجی و خود سازمان opcw در ارتباط هستیم تا بتوانیم نتیجه لازم را دریافت کنیم.

کریمی با بیان این که در حاشیه کنفرانس منع گسترش سلاح های شیمیایی اقدام به ارائه سخنرانی، در نشست ائتلاف انجمن های حاضر در اجلاس برای بهتر دیده شدن مشکلات مجروحان شیمیایی کرده اند، تصریح کرد: این سخنرانی با موضوع «خانواده، زن، دیدگاه آنها و انتظارات آنها از جامعه جهانی» در حضور نمایندگان و انجمن های بیش از 40 کشور برگزار شد که تاثیر بسیار زیادی روی حضار داشت.

وی ادامه داد: در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی مبنی بر ارائه آثار و مستنداتی از حملات شیمیایی به ایران برگزار کردیم که در یکی از بخش ها با بیان تاریخ شفاهی آن دوران، توانستیم گوشه ای از ظلمی که به مردم ایران شده است را نشان دهیم. در این نمایشگاه خانم مهری ملکاری که خود همسر و مادر شهید و همچنین جانباز 70 درصد شیمیایی است تاریخ شفاهی دوران حملات شیمیایی را بیان کرد که برای مخاطبان موثر واقع شد.

کریمی واحد با اشاره به بیانیه قرائت شدە انجمن در کنفرانس منع گسترش سلاح های شیمیایی گفت: موضوع دوم بیانیه ما به کشورهاو شرکت هایی اختصاص داشت که در تجهیز نیروهای بعث عراق در حمله شیمیایی به ایران سهیم بودند، از نظر ما اگر سهم آنها در جنایت عراق علیه مردم ایران بیشتر نباشد مسلما کمتر نخواهدبود. و بە خاطر بی کیفر نماندن انها ما پیشنهاد دادیم که این کشورها از سوی سازمان OPCW موظف شوند که تعدادی از اعضای خانواده قربانیان و یا از مردم سردشت که مورد حملات شیمیایی قرار گرفتند را برای ادامه تحصیل در کشورشان بورسیه کنند. با این تعهد که دانشجویانی که برای تحصیل در کشورهای مذکور بورسیه می شود موظف به حدمت در زادگاه خود گردند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :