سه شنبه 29 مرداد 1398 |

معلول شهروند درجه 2 نیست

1397/09/12 جانباز 70 درصد و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت:

معلول شهروند درجه 2 نیست

حیات: معلولان شهروند درجه دوم نیستند بلکه مانند دیگران بخشی از جامعه هستند

دکتر عین ا... خنجری جانباز 70 درصد، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و دارای دکترای تخصصی نرم افزار از دانشگاه تور فرانسه مشکلات معلولان و جانبازان در ایران را از دو جنبه قابل بررسی دانست و گفت: در ایران از یک سو باید نگاه مردم نسبت به معلولان عوض شود و از سوی دیگر دولت نسبت به این قشر از جامعه تکلیف خود را به انجام رساند و حقوق قانونی ایشان را در اختیارشان بگذارد.

به بیان این جانباز 70 درصد ، باور و دیدگاه مردم نسبت به جامعه معلولان کشور باید تغییر کند و این نیازمند فرهنگ سازی و اموزش صحیح و با برنامه از همان سال های ابتدایی بعد از تولد است تا مردم به یک فرد معلول به عنوان یک فرد ناتوان نگاه نکنند.

وی که جانبازی است با ویلچر، با توجه به این که تحصیلات دکترای خود در رشته نرم افزار را در فرانسه گذرانده است، ایران و فرانسه را در مورد نحوه برخورد با معلولان مقایسه کرد و گفت: در ان جا معلولان به عنوان شهروند درجه دوم شناخته نمی شوند بلکه مانند دیگران بخشی از جامعه هستند بنابراین تمام ساخت و سازهای شهری طبق قانون به گونه ای است که حتی یک معلول جسمی و یا ذهنی هم می تواند به راحتی از آن استفاده کند. از طرفی این امر بیش از آنچه که قانون باشد یک فرهنگ عمومی است به طوری که شهروندان بیش از نهادهای مختلف مسئول مانند شهرداری خود را ملزم به رعایت ان می دانند، مثلا من هیچ وقت ندیدم در پارکینگ ویژه معلولین، هیچ فردی به خود اجازه چند لحظه توقف کوتاه، دهد چه رسد به این که بخواهد پارک کند.

دکتر خنجری با ذکر مثال دیگری در مورد تفاوت نگاه به معلولان در ایران و کشوری مثل بلژیک افزود: در روبروی مقر اتحادیه اروپا در بروکسل، پارکینگی قرار دارد که اوتومبیل دیپلمات ها فقط می توانند حداکثر 5 دقیقه توقف کنند تا دیپلمات پیاده یا سوار شود در حالی چند متر ان طرف سه پارگینگ ویژه معلولان هست بدون محدودیت زمان توقف و کسی هم به فکرش خوطر نمی کند که در این پارکینگ توقف کند پس می بینیم که این نوع رفتارها تبدیل به فرهنگ شده است و معلولان در فرهنگ عمومی جایگاه ویژه ای دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت افزود: در ایران با این که مسئولان خود از افراد ارزشی جامعه هستند و برای جانبازان احترام بسیار قائلند اما در عمل به هر دلیلی، به نیاز های جانبازان و معلولان در استفاده اسان از فضاهای عمومی، توجه نمی کنند به طوری که امکان حضور قشر معلول و جانباز در محافل و فضاهای عمومی جامعه سخت است چه از نظر نحوه نگاه مردم و چه به لحاظ برخورداری از امکانات شهری.

وی تاکید کرد: به هر حال این مساله بیشتر ابعاد فرهنگی دارد، ما هنوز فرهنگ چگونگی برخورد و قایل شدن حق برای قشر معلول را در سطح جامعه نداریم نه مردم و نه مسئولان.

تا مسئولان ما مانند دیگر سیستم های اجتماعی مانند فرانسه باورشان این نباشد که همه افراد جامعه باید بتوانند از امکانات عمومی استفاده کنند، در تمام جنبه ها: حمل و نقل عمومی، ادارات، مراکز تفریحی، مخصوصا مراکز فرهنگی و آموزشی؛ کار درست نمی شود.

وی با اشاره به وجود قوانین در مورد مناسب سازی سازه ها برای دسترسی معلولان و جانبازان یاداور شد: در قانونی که بیش از دو دهه از ابلاغ ان می گذرد مهندس ناظر موظف است در احداث ساختمان ها اعم از فرهنگی، آموزشی، عمومی و دولتی، تجهیزات و سازه های لازم برای حضور افراد معلول و جانباز را در نظر بگیرد، ولی اجرای درستی از ان دیده نمی شود. اهمیت دادن به معلول و جانباز نباید در حد شعار باقی بماند بلکه در عمل باید اجرا شود.

وی در پایان ضمن توصیه به رسانه ملی در زمینه اموزش شهروندان تاکید کرد: نمایش فیلم هایی از این دست که نحوه برخورد مناسب کشورهای دیگر را با افراد معلول نشان می دهند می تواند در ارتقا سطح فرهنگ عمومی موثر باشد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :