سه شنبه 29 مرداد 1398 |

کتاب های دوران جنگ تلخ اما شیرین است

1397/09/12 گلعلی بابایی از فرماندهان دفاع مقدس در گفت و گو با حیات:

کتاب های دوران جنگ تلخ اما شیرین است

حیات: کتاب های جنگ شاید تلخ باشد اما در عین تلخی، شیرین است؛ روایت هایی را می شنوی و می خوانی که روایت غرورآفرینی و شهادت طلبی است.

گلعلی بابایی جانباز، از فرماندهان دوران دفاع مقدس و نویسنده کتاب «شاهین برآفتاب» در گفت و گو با پایگاه خبری حیات، گفت: انتشار زندگینامه شهدا یکی از بهترین روش‌ها برای تعمیق سبک زندگی ایرانی اسلامی است. زمان زیادی است که دنبال شهید غلامعلی پیچک بودم تا بتوانم کاری برایش انجام دهم که سرانجام با نگارش این کتاب این مهم رقم خورد.

وی افزود: در حدود اوایل دهه 80، زمانی که در منطقه بازی دراز کار می کردم کتابی به عنوان «آن سه مرد» را براساس زندگینامه سرداران شهید غلامعلی پیچک و مهدی خندان و اسماعیل قهرمانی نوشتم که مستقل نبود.

بابایی اضافه کرد: کتاب «شاهین برآفتاب» اثری مستقل است که حدود 7 ماه پیش نگارش آن را شروع کردم و چون قرار بود به یادواره شهید برسد به کمک خدا و یاری خود شهید کاری استثنایی انجام و به چاپ شد.

وی درباره موضوعات این کتاب یادآور شد: کتاب «شاهین برآفتاب» از دوران کودکی تا زمان شهادت شهید غلامعلی پیچک را شامل می شود که در آن روایت های زیبایی از مادر، همسر، برادر، خواهر، دوستان دوران کودکی، نوجوانی و دانشجویی و مبارزات و مجاهدت های این شهید بزرگوار بیان شده است.

این نویسنده دفاع مقدس، تنوع روایت ها در این کتاب را از ویژگی های «شاهین برآفتاب» دانست و گفت: افراد و شخصیت های مختلفی درباره شهید غلامعلی پیچک و روایت های مختلفی حرف زدند که باعث شد تا اثری زیبا و منحصر بفرد خلق شود.

بابایی تصریح کرد: نحوه شهادت غلامعلی پیچک به لحاظ نوع شهادت و اتفاقاتی که در جنگ برایشان رخ داده، بسیار تلخ است؛ برکناری از فرماندهی محور غرب و تبدیل شدن به یک رزمنده عادی و تک تیرانداز در شب عملیات و رفتن به سوی شهادت برای من خیلی تلخ بود.

وی با بیان اینکه فروتنی از ویژگی های اخلاقی شهید پیچک بوده است، اظهار کرد: غلامعلی علیرغم این که فرمانده مقتدری بود و محور وسیعی را در اختیار داشت اما به یکباره تبدیل به یک نیروی عادی می شود و با همان هویت خود به عملیات می رود و در عملیات شهید می شود، ویژگی که کمتر می توان نمونه آن را یافت.

نویسنده «شاهین برآفتاب» ادامه داد: بخش ازدواج شهید که بیانگر نوعی سبک زندگی ایرانی اسلامی بوده و نوع برخورد شهید با همسرش از شیرین ترین بخش های کتاب است که زیبایی دوچندانی به قصه داده است.

بابایی یادآور شد: کتاب های جنگ شاید تلخ باشد اما در عین تلخی، شیرین است؛ روایت هایی را می شنوی و می خوانی که روایت غرورآفرینی و شهادت طلبی است، این که در برابر اتحاد چندین کشور خارجی و با کمترین امکانات بایستی، شهادت همه رزمندگان و فرماندهان تلخ است اما وقتی که هدفشان را دنبال می کنید به شیرینی زیبایی می رسید که غیرقابل توصیف است.

کتاب «شاهین برآفتاب» را نشر 27 بعثت در ادامه انتشار مجموعه زندگی‌نامه 27 فرمانده شاخص لشکر 27 با عنوان محمد رسول الله (ص) «بیست و هفت در 27» منتشر کرده است. شهید پیچک از فرماندهان شاخص عملیات بازی‌دراز است و چاپ اول کتاب «شاهین برآفتاب» در ۲۱ فصل همراه با اسناد و تصاویر در ۳۱۲ صفحه به چاپ رسیده است.

پیچک در عملیات مطلع‌الفجر در نوک پیکان گردان وارد نبرد علیه دشمن شد و در منطقه « قاسم‌آباد» واقع در ارتفاعات «برآفتاب» با نیروهای دشمن تن به تن درگیر شد و نزدیک ظهر روز ۲۰ آذرماه ۱۳۶۰ بر اثر اصابت گلوله به گلو و سینه‌اش به شهادت رسید.

پیکر پاک شهید پیچک در عمق خاک عراق و درست زیر دید دشمن قرار گرفت. سرانجام پس از چند روز تلاش مستمر از سوی رزمندگان و شهادت دو تن از دوستانش هنگام تلاش برای

انتقال پیکر او، جسم پاکش به میهن اسلامی بازگردانده شد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :