یکشنبه 30 تیر 1398 |

 ایثار و از خودگذشتگی باعث ارتقا فرهنگ عمومی می شود

1397/08/14 فرزند شاهد و جامعه شناس دانشگاه تهران در گفت وگو با حیات:

ایثار و از خودگذشتگی باعث ارتقا فرهنگ عمومی می شود

ترویج و گسترش روحیه ایثارگری به عنوان یک ارزش در جامعه ، باعث تقویت و غنای فرهنگ عمومی می شود.

اعظم آهنگر جامعه شناس عضو مرکز تحقیقات علوم اجتماعی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات اظهار کرد: در سال های اولیه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یک نوع محبت و عاطفه خاصی بین مردم به صورت گسترده وجود داشت. رزمندگان برای دفاع از خاک وطن و ناموس به جبهه رفتند و جنگیدند و در این راه بسیاری به شهادت رسیدند یا به جانبازی نائل آمدند.

وی افزود: بازگشت این جانبازان به معنای خانه نشینی شان نبود، بلکه دخترانی حاضر بودند تمامی مشکلات را به جان بخرند اما با عشق با جانبازان ازدواج کنند، جانبازانی که ممکن بود قطع نخاع یا ویلچرنشین باشند. تمامی این مسائل به واسطه وجود روحیه ایثارگری در بین مردم بود.

عضو مرکز تحقیقات علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر این روحیه ایثارگری در جامعه ما بسیار کمرنگ تر از آن زمان شده است زیرا در گذشته دولت مردان نیز ایثارگرانه و انقلابی همانند مردم عادی زندگی می کردند، اما در حال حاضر فاصله طبقاتی بین مردم و مسئولین به شدت زیاد است.

این جامعه شناس ادامه داد: مردم این شکاف ها و فاصله طبقاتی را می بینند و فکر می کنند اگر ایثارگرانه زندگی کنند به ابزاری برای درآمدزایی بیشتر منفعت طلبان تبدیل می شوند، بنابراین با کاهش این روحیه در بین مردم مواجهه هستیم.

این فرزند شهید در پایان افزود: در جامعه ما نیز مانند جوامع غربی فرد گرایی گسترش یافته است. پول و بهانه گردش چرخه اقتصادی باعث شده معنویات و انسان دوستی جز اولویت های زندگی افراد نباشد و روحیه ایثارگری و فداکری نیز به تدریج لگد مال شود.

دکتر آهنگر گفت: ایثار مانند محبت ساری و قابل انتقال است. اگر انسان ها برای هم وقت بگذارند، محبت و از خود گذشتگی کنند، به داین دلیل که ایثار جزء ارزش های جامعه ماست و فرهنگ مجموعه ای از ارزش هاست، در نتیجه فرهنگ عمومی نیزغنی تر می شود.

مبینا آقاخانی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :