یکشنبه 11 خرداد 1399 |

ایثار عامل غنای فرهنگ جامعه

14:3:0    1397/08/14 فرزند جانباز و مدرس دانشگاه در گفت و گو با حیات مطرح کرد:

ایثار عامل غنای فرهنگ جامعه

فرهنگ مجموعه ارزش ها و قوانین حاکم بر یک جامعه می باشد. ایثار و شهادت نیز جزء ارزش های فرهنگی موجود است که در نتیجه تقویت این ارزش ها، فرهنگ یک جامعه نیز غنی خواهد شد، اما باید به این نکته توجه داشت که ترویج ارزش ایثار و شهادت در یک جامعه به تنهایی امکان پذیر نیست، بلکه نیازمند تغییر در تمام ابعاد فرهنگی یک جامعه است.

به گزارش حیات، از جمله مسائلی که در تقویت فرهنگ ایثار و شهادت تاثیر دارد، می توان به مباحث تربیتی و سبک زندگی اشاره کرد.

در ادامه گفت و گو خبرنگار پایگاه خبری حیات با مریم نسیمی فارغ التحصیل مقطع دکتری جامعه شناسی و مدرس دانشگاه را به مناسبت روز فرهنگ عمومی می خوانید:

فرهنگ در جامعه شناسی

دکتر نسیمی گفت: فرهنگ مجموعه ای از ارزش ها و قوانین حاکم بر یک جامعه است؛ در نتیجه تقویت ارزش ها، غنی شدن فرهنگ یک جامعه را نیز در پی خواهد داشت.

وی افزود: در مباحث جامعه شناسی مفهومی به نام انسجام اجتماعی وجود دارد. این مفهوم به این معناست که اعضای جامعه برای رسیدن به اهداف خود، با یکدیگر ارتباط دوسویه برقرار می کنند تا نیازهایشان براورده شود.

مدرس جامعه شناسی دانشگاه ادامه داد: در شرایط خاص یک جامعه همانند جنگ و تهاجم یک کشور خارجی، برخی ارزش ها در جهت تحکیم همبستگی اجتماعی شکل می گیرد. روحیه ایثارگری و شهادت طلبی نیز جزء همین ارزش هاست که در دوران تهاجم عراق به خاک کشور ما و سپس تداوم آن در طول هشت سال دفاع مقدس بر جامعه ما حاکم بود.

مشکلی با عنوان سبک زندگی غربی 

نسیمی گفت: در طول سال های اخیر شاهد پررنگ تر شدن و جلوه بیشتر مسائل مادی به جای مفاهیم معنوی در فرهنگ خود هستیم؛ به طوری که نسل های جدید در پی داشتن زندگی های تجملاتی و لوکس هستند. این به ان معناست که سبک زندگی ما به سبک زندگی غربی تغییر یافته است.

وی ادامه داد: هنگامی که سبک زندگی ما بر اثر تهاجم فرهنگی استکباری تغییر کرد و شبیه سبک زندگی غربی که با فرهنگ ما بسیار متفاوت بود، شد؛ فرزندان ما نیز به همین صورت تربیت شدند، در نتیجه مسائل معنوی به حاشیه رفت و در همین راستا برخی ارزش ها نیز به فراموشی سپرده شد.

این فرزند جانباز افزود: ایثار و شهادت جزء ارزش های سبک زندگی اسلامی و از شاخص های فرهنگ ما است که در حال حاضر دچار تغییراتی شده است. زیرا مفهومی چون ایثار نقطه مقابل فردگرایی است که در سبک زندگی غربی وجود دارد. در سبک زندگی اسلامی به مفهوم امت به این معنا که انسان ها در شرایط سخت تنها نیستند و برای رفع نیازهایشان به یکدیگر کمک می کنند، تاکید شده است.

نسیمی ادامه داد: در صورتی که در سبک زندگی غربی مفاهیمی چون شهروند وجود دارد که به مفهوم فردگرایی اشاره دارد.

وی گفت: متاسفانه این سبک زندگی تجملی  از سمت برخی مسئولین تقویت شد و مردم نیز به تقلید از آنان پرداختند زیرا این افراد در گذشته به عنوان نیروهای انقلابی الگو جامعه بودند. در نتیجه نسل جدید با این تفکر که مسائل مادی به مسائل معنوی ارجعیت دارند، بزرگ شدند و همین مسئله  باعث فراموش شدن برخی ارزش ها و اخلاقیات شده است.

بازگشت به سبک زندگی اسلامی تنها راه نجات روحیه ایثارگری

نسیمی گفت: در حال حاضر با نسلی مواجهه هستیم که با سبک زندگی غربی بزرگ شده اند، در نتیجه در تمامی مسائل به دنبال منافع و سود خود هستند، بنابراین ما می توانیم از همین مسئله در جهت اشنایی فرزندانمان با مسایل دنیوی و اخروی استفاده کنیم. 

وی ادامه داد: ما باید به سبک زندگی اسلامی خود برگردیم اما درصورتی این امکان وجود دارد که علاوه بر شناخت کافی به مسائل معنوی دین خود، به فرزندان خود در عمل نیز آموزش دهیم. به این صورت که مبنا، استدلال و اجر دنیوی و اخروی را به فرزندان خود متذکر شویم و این بار ریشه های سبک زندگی خود را محکم تر کنیم.

مدرس و فرزند جانباز دانشگاه پیام نور افزود: در این مسیر باید توجه داشت نگاه های حقیقی درباره دین و ائمه وجود داشته باشد. در جامعه ای که مسئولان راه درست را بپیمایند از مردم انتظار رفتن به راه درست را می توان داشت.

به گزارش حیات، مریم نسیمی فارغ التحصیل مقطع دکتری جامعه شناسی و مدرس دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی و فرزند اسحاق نسیمی جانباز 40 درصد، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :