یکشنبه 30 تیر 1398 |

ماجرای اعزام نوجوانترین شهید دوران دفاع مقدس از زبان مادرش

1397/08/09 در گفت و گو با حیات عنوان شد:

ماجرای اعزام نوجوانترین شهید دوران دفاع مقدس از زبان مادرش

حیات: مادر شهید سبیل اخلاقی از روزهای دلدادگی فرزند نوجوانش به نظام و کشور و اعزام به جبهه های حق علیه باطل گفت.

شهید سبیل اخلاقی که به عنوان نوجوان ترین شهید دوران دفاع مقدس شناخته می شود، در یکی از روزهای گرم چهارم خردادماه 1353 در خانه محقر روستایی خان محمد اخلاقی در نیک شهر استان سیستان و بلوچستان در خانواده ای از اهل سنت به دنیا آمد و با آمدنش شادی، فضای خانه اخلاقی ها را پر کرد در خانواده گرم و صمیمی بزرگ شد و به دوران نوجوانی رسید اما روزهای زندگی در کنار خانواده زیاد دوام نیاورد سبیل به جبهه رفت و به جایگاه والای شهادت رسید.

پایگاه خبری حیات، در باره نوجوان شهید سبیل اخلاقی،با مادرش به گفت و گو نشست و ایشان درباره فرزندش گفت که عنوان نوجوان ترین شهید دفاع مقدس را گرفته است.

به گفته این مادر شهید،همسرم برای گذران زندگی مان برای کار به شهرستان های اطراف می رفت و سبیل پس از اتمام دوران ابتدایی برای این که بتواند باری از روی دوش خانواده بردارد، ترک تحصیل کرد و به همراه من مشغول کشاورزی شد.

مادر شهید اخلاقی یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، سبیل علیرغم سن خیلی پایینش وارد بسیج شد و فعالیت چشمگیری از خود نشان داد و در نگهبانی ها و ماموریت های محوله با تمام توان و علاقه حاضر می شد. از زمانی که کلاس پنجم ابتدایی بود، می گفت عشق درس ندارم و عاشق جبهه هستم و جرقه های حضور در جبهه در وجود وی نمایان شد.

وی افزود: به سبیل گفتم که تو تنها فرزند من هستی و اگر مرا تنها بگذاری و بروی من از تنهایی چه کنم؟ گفت: "توکل به خدا کن".

به بیان این مادر، شهید سبیل بخاطر کشورش به جبهه رفت. ما فرزند ایران هستیم و این کشور را باید روی چشمهای خود نگه داریم که به خاطر همین، من هم تنها فرزندم را برای دفاع از کشور به جبهه فرستادم.

او توضیح داد: پسرم عاشق امام خمینی (ره) و شیفته کشورش بود و ندای بنیانگذار انقلاب را لبیک گفت و در سن 11 سالگی ادای دین کرد و به جبهه های حق علیه باطل اعزام شد و این تکلیف را بر خود واجب دانست که از خاک و مرزهای کشور دفاع کند.

مادر شهید اخلاقی ادامه داد: سبیل با وجود سن کم، برای رفتن به جبهه هیچ گاه آرام و قرار نداشت و تصمیم خود را گرفته بود تا برود و تنها به من می گفت که "بر خدا توکل کن" که در نهایت پسرم را بدرقه کردم و او رفت و با شهادتش باعث سربلندی خانواده شد.

وی تصریح کرد: فرزندم رسم وفاداری به کشور و ‌انقلاب را بخوبی ادا کرد‌ و بعد از آن خداوند دو فرزند دیگر به من داد تا تنها نمانم.

گفتنی است: شهید سبیل اخلاقی در 19 بهمن ماه 1364 در هور العظیم به درجه رفیع شهادت نائل امد و هم اکنون پیکر مطهر این جوانترین شهید کشور در روستای گالینک نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان به خاک سپرده شده است.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :