شنبه 23 آذر 1398 |

حداکثر درصد جانبازی در بنیاد 70 و در یگان های نظامی 100 است

10:56:0    1397/08/01 گزارش حیات از تفاوت درصد جانبازی در ناجا و بنیاد شهید و امور ایثارگران؛

70 درصد جانبازی در بنیاد معادل 100 درصد جانبازی درناجا است

حیات: حداقل و حداکثر درصد جانبازی در بنیاد شهید و امور ایثارگران از 5 تا 70 درصد می باشد که درصد جانبازی مضربی از 5 است در حالی که این میزان در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از 1 تا 100 درصد جانبازی است.

یونس عبدی مدیرکل ایثارگران ناجا در مورد کمینه و بیشینه درصد جانبازی در جانبازان تحت پوشش ناجا به حیات گفت: در نیروهای مسلح حداکثر و حداقل درصد جانبازی که توسط شورای پزشکی به مصدومان جنگ یا حوادث تروریستی داده می شود 1 تا 100 درصد می باشد که دستورالعمل ان از ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ شده و توسط پزشکان متخصص شورای پزشکی با بررسی پرونده پزشکی مصدوم یا مجروح، اجرا می شود. به عنوان مثال مصدومی که در جنگ دو چشم خود را از دست داده در ناجا، جانباز 100 درصد محسوب می شود در حالی که همین جانباز در بنیاد شهید و امور ایثارگران جانباز 70 درصد است.

وی افزود با توجه به این تفاوت اکثر جانبازانی که از ناجا تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می گیرند با کاهش درصد جانبازی مواجه می شوند که این کاهش فقط به لحاظ عددی است.

دکتر طائبی مدیرکل کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در گفت و گو با حیات اظهار داشت: درصد جانبازی، بر اساس بیش از 2 هزار کد استاندارد موجود در ایین نامه مصوب، با ضریبی از 5، و از پنج درصد تا 70 درصد ارزیابی و به کسی که مصدوم جنگ تحمیلی یا حوادث تروریستی است داده می شود.

وی افزود: حداکثر درصد ازکارافتادگی یا جانبازی که در کمیسیون پزشکی تعیین درصد جانبازی بنیاد شهید و امور ایثارگران، طبق قوانین و مقررات و ایین نامه مصوب به مصدوم جنگی یا حادثه تروریستی داده می شود، 70 درصد می باشد که با بررسی دقیق پرونده پزشکی توسط پزشکان متخصص در این کمیسیون صورت می گیرد.

به بیان دکتر غلامرضا طائبی ، از سال 1386 ایین نامه نحوه محاسبه و تعیین درصد جانبازی بنیاد، بر اساس اخرین استانداردهای موجود دنیا بروزرسانی شد و بر این اساس عزیزانی که در بنیاد شهید و امور ایثارگران تعیین درصد می شوند از 5 تا 70 درصد متناسب با مجروحیت و ناتوانی ناشی از جنگ، درصد ازکارافتادگی می گیرند.

مدیرکل کمیسیون های پزشکی بنیاد تاکید کرد: البته کدهای استاندارد موجود در ایین نامه تعیین درصد با کدهای یگان های نظامی یکی است ولی اعداد این کدها به لحاظ کمی متفاوت می باشد و به همین دلیل ما جانباز صد درصد تحت پوشش یگان های نظامی داریم ولی اگر پرونده همین جانباز عزیز در کمیسیون پزشکی بنیاد مطرح شود حداکثر درصد جانبازی که  به ایشان تعلق می گیرد 70 درصد است.

طاهره ساعدی

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :