سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 |

امکان پیوند ریه برای بهبود تنفس جانبازان شیمیایی

1397/07/16 در گفت و گو با حیات عنوان شد:

امکان پیوند ریه برای بهبود تنفس جانبازان شیمیایی

در گفت و گو با حیات عنوان شد:

امکان پیوند ریه برای بهبود تنفس جانبازان شیمیایی

رئیس هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان معتقد است که با نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو در کشور می توانیم شاهد افزایش تعداد ریه های اهدایی و در نتیجه پیوند ریه جانبازان شیمیایی در کشور باشیم.

امید قبادی رئیس هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات اظهار داشت: پیوند ریه جانبازان شیمیایی برای درمان مشکلات تنفسی شان قابل انجام است و تعداد جانبازانی که مورد پیوند قرار گرفته اند کم نبوده است.

وی افزود: مشکل عمده در این فرایند این است که پیوند ریه تنها از افراد مرگ مغزی انجام می شود؛ به این معنا که در هر کشوری به طور میانگین برای افراد نیازمند حدود 10 تا 15 درصد ریه ها از افراد مرگ مغزی قابل استفاده خواهد بود اما در ایران این آمار به حدود 2 تا 4 درصد می رسد و دلیل آن هم به خاطر شدت ضایعه و تاخیر در رضایت دادن خانواده ها است.

قبادی درخصوص راه حل این مشکل اضافه کرد: اولین اقدام این است که فرهنگ اهدای عضو در کشور نهادینه شود تا تعداد افرادِ مرگ مغزی برای اهدای عضو افزایش پیدا کند تا در این صورت تعداد ریه های اهدایی بالا برود و بتوانیم بیماران و جانبازان شیمیایی را نجات دهیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان این نوع حرکت را نوعی ایثار اجتماعی دانست و گفت: ایثار مادران در اهدای عضو فرزندان و فرستادن آنها به جبهه ها تشابه نزدیکی با هم دارد، به نظر من اگر مقام خانواده اهدا کننده بالاتر از مقام مادران شهید نباشد، پایین تر از آن ها هم نیست.

قبادی اظهار کرد: اهدای عضو در واقع یکی از نمادهای شاخص ایثارگری و نوعدوستی در کشورمان و مانند از خودگذشتگی عزیزانمان در جبهه های حق علیه باطل است.

رامین سفری

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :