سه شنبه 28 خرداد 1398 |

سومار تقریبا از سکنه خالی است

1397/07/16 بخشدار سومار در گفت و گو با حیات:

سومار دیگر سومار نشد

حیات: شهر سومار (غرب کشور) در ساعت 10:05 و 10:15 (به وقت محلی) مورخ 16 مهرماه 1366( هشت اکتبر 1987) زیر بمباران شیمیایی وسیع و ناجوانمردانه رژیم بعث عراق قرار گرفت. به بیان بخشدار سومار، سومار پس از جنگ دیگر سومار قبل از جنگ نشد.


حیات: شهر سومار (غرب کشور) در ساعت 10:05 و 10:15 (به وقت محلی) مورخ 16 مهرماه 1366( هشت اکتبر 1987) زیر بمباران شیمیایی وسیع و ناجوانمردانه رژیم بعث عراق قرار گرفت.

به گفته سردار محمدباقر نیکخواه بهرامی محقق، نویسنده کتاب جنایت جنگی و کارشناس سلاح‌های کشتار جمعی، رژیم بعث عراق در روزهای 16 و 18 مهر 1366 شمال سومار شامل مقرهای ارتش، اعم از خطوط مقدم و پشتیبانی و حتی قرارگاه مقدم نیروی زمینی را بمباران شیمیایی کرد و به موازات این بمباران‌ها در این دو روز، دو اردوگاه جنگی را هم ناجوانمردانه بمباران کرد و مردم مستقر در این اردوگاه‌ها را با استفاده از گاز اعصاب و خردل مصدوم کرد.امروز 16 مهرماه سالروز بمباران شیمیایی سومار پایگاه خبری حیات در گفت و گویی با سیروس صادقی بخشدار سومار در مورد بمباران شیمیایی سومار توسط رژیم بعث عراق پرسید؛

سیروس صادقی گفت: بعد از شروع جنگ عراق علیه ایران، سومار که 15 کیلومتر با مرز فاصله داشت از سکنه خالی شد زیرا نظامی شدن منطقه سومار باعث مهاجرت ساکنان از این منطقه و تبدیل ان به یک منطقه کاملا نظامی شد.

بخشدار سومار یاداور شد: زمان جنگ، ارتش در سومار بیمارستانی صحرایی، برای مداوای مجروحان جنگ مستقر کرده بود و روز 16 مهرماه سال 66 که سومار بمباران شیمیایی شد بسیاری از مجروحان و رزمندگان جنگی و پزشکان مستقر در این بیمارستان شهید و بسیاری نیز دچار مصدومیت های شیمیایی شدند.

وی افزود: سومار پس از جنگ دیگر سومار قبل از جنگ نشد به طوری که در حال حاضر ساکنان این منطقه بسیار کم هستند و شاید بتوان گقت در مجموع بیش از 20 خانوار در این بخش زندگی نمی کنند اما کشاورزی همچنان رونق دارد و کشاورزان از شهرها و روستاهای اطراف برای انجام کارهای کشاورزی می ایند و بعد به محل سکونت خود بر می گردند.

به بیان صادقی مردم پس از جنگ دیگر به این منطقه باز نگشتند و بارقه امیدی هم که برای مهاجرت به این منطقه پیدا شده بود پس از ظهور داعش و استقرار نیروهای نظامی برای مقابله با دشمن و دفاع از کیان، در این منطقه، به خاموشی گرایید.

ساعدی 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :