سه شنبه 30 مهر 1398 |

 درصد جانبازی 9900 نفر در سال 96 افزایش یافت

1397/06/24 رئیس دبیرخانه کمیسیون های بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با حیات:

درصد جانبازی 9900 نفر در سال 96 افزایش یافت

درصد جانبازی، پس از احراز مصدومیت، بر اساس بیش از 2 هزار کد استاندارد موجود در ایین نامه، با ضریبی از 5 و از پنج درصد تا 70 درصد ارزیابی و به کسی که مصدوم جنگ تحمیلی یا حوادث تروریستی است داده می شود و در صورت تقاضا برای تجدید نظر، پرونده در کمیسیون پزشکی مجددا بررسی می شودو در صورت افزایش عوارض ناشی از جانبازی، درصد از کارافتادگی افزایش می یابد. بر همین اساس در سال 96 درصد جانبازی 9900 نفر از متقاضیان افزایش یافت.

دکتر غلامرضا طائبی، رئیس دبیرخانه کمیسیون های بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با پایگاه خبری حیات اظهار داشت: درصد جانبازی، بر اساس بیش از 2 هزار کد استاندارد موجود در ایین نامه، با ضریبی از 5 و از پنج درصد تا 70 درصد ارزیابی و به کسی که مصدوم جنگ تحمیلی یا حوادث تروریستی است داده می شود و البته ممکن است با بالا رفتن سن، پیشرفت عوارض ناشی از مصدومیت در جنگ(عوارض شیمیایی) و یا ایجاد عوارض جدید در ارتباط مستقیم با مجروحیت در جنگ(مثلا کسی پایش قطع است و بر اثر فشار به کمر، مهره‌ها مشکل پیدا کند ) تغییر کند و افزایش یابد.
دکتر طائبی، رئیس کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: برای تعیین درصد جانبازی ابتدا باید احراز صورت گیرد بعد از احراز و تایید مجروحیت، ضمن معاینه مصدوم یا مجروح جنگی یا حادثه تروریستی، پرونده پزشکی فرد متقاضی تعیین درصد، توسط پزشکان متخصص کمیسیون های پزشکی بنیاد در بخش مربوطه شیمیایی، تیر و ترکش و تروما بررسی و بر اساس اخرین نسخه ایین نامه استاندارد کدهای جانبازی، تعیین درصد می شود.
به گفته دکتر طائبی بیش از 2000 کد در ایین نامه تعیین درصد جانبازی وجود دارد که بر اساس نوع و میزان عضو اسیب دیده فرد به ان درصد از کارافتادگی داده می شود و مجموع این درصد ها، درصد جانبازی فرد را مشخص می کند.
دکتر طائبی افزود: چنانچه جانبازی به رای صادره کمیسیون پزشکی اعتراض داشته باشد یا بر اثر مرور زمان میزان ضایعات و عوارض ناشی از جانبازی اش افزایش یابد، می تواند اعتراض یا تقاضای خود را کتبا به بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خود اعلام کند. اینگونه موارد توسط پزشک مشاور بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بررسی و در صورت تایید آن، برای طرح در کمیسیون تجدید نظر از طریق معاونت بهداشت و درمان استان به دبیرخانه مرکز کمیسیون پزشکی ارسال می شود. به عنوان مثال از 45 هزار نفری که در کمیسیون های مختلف پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال 96 شرکت کرده بودند 37 هزار نفر متقاضی شرکت در کمیسیون تجدید نظر بودند که تمام این 37 هزار پرونده توسط پزشکان متخصص حاضر در کمیسیون تجدید نظر بررسی شد و بر اساس قوانین و مقررات،درصد جانبازی 9900 نفر از این عزیزان به خاطر افزایش عوارض مستقیم و غیر مستقیم ناشی از ضایعات و اسیب های ناشی از جنگ افزایش یافت.
ساعدی 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :