شنبه 31 فروردین 1398 |

ایثارگران در محل کار هم سرمشق دیگران باشند

1397/06/19 تاکید ایثارگر نمونه شهرداری تهران در گفت و گو با حیات:

ایثارگران در محل کار هم سرمشق دیگران باشند

حیات: یک ایثارگر باید با تلاش فراوانی که در محل کار از خود نشان می دهد به الگویی برای دیگران تبدیل شود.

ایثارگر نمونه شهرداری تهران در خصوص اینکه چرا رسانه ها توجهی به موضوع ایثار ندارند گفت: متاسفانه رسانه ها فرهنگ ایثار و شهادت را کم رنگ جلوه می دهند؛ طوری که این موضوع به دست فراموشی سپرده شده است. به طور مثال در کشوری مثل ژاپن وقتی فردی از خود ایثارگری نشان می دهد جامعه جایگاه وی را محترم می شمارد و رسانه ها و مسئولین هیچ گاه آن فرد ایثارگر را فراموش نمی کنند.

فریدون نیازی درگفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری حیات با گله مندی از برخی دستگاه ها در خصوص بر خورد با ایثارگران اذعان کرد: ایثارگر در هر جامعه ای جایگاه ارزشمندی دارد و ایثارگران باید به لحاظ معنوی مورد احترام و تکریم بسیار قرار داده شوند. اما متاسفانه در جامعه ما برخی با نگاه های مادی جایگاه ایثارگران را زیر سوال می برند و فکر می کنند که یک ایثارگر فقط نیازمند هدیه های مالی است.

این آزاده که 9 سال از عمر خود را در زندان های عراق گذرانده است با تاکید بر ترویج فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی در جامعه، بیان کرد: همان طور که از نام فرهنگ بر می آید باید روی آن کار شود تا بتوانیم آن را ترویج کنیم؛ چراکه فرهنگ از رو در رویی روزمره مردم با یک مساله به وجود می آید. در این راستا فرهنگ ایثار زمانی در بین مردم جا می افتد که آگاهی از این موضوع افزایش پیدا کند، آن وقت است که می توانیم بگوییم فرهنگ ایثار در جامعه ترویج شده است. با این وجود می بینیم که جامعه نیازمند فرهنگ ایثار و ازخودگذشتگی است و باید در این زمینه فعالیت بیشتری شکل بگیرد.

این جانباز 40 درصد با اشاره به فراگیر شدن فرهنگ عاشورا تصریح کرد: در طول تاریخ هزاران هزار جنگ در بین جوامع مختلف و حتی در جوامع اسلامی به وجود آمده اما چرا هیچ کدام به مانند فرهنگ عاشورا در بین مردم پررنگ نیست؟ جواب این سوال را می توان در درک مردم نسبت به حرکت امام حسین(ع) پیدا کرد. برای همین است که هر ساله مردم با شور و شوق بسیار مراسم محرم را برگزار می کنند.

نیازی در خصوص ایثار اجتماعی گفت: در دوران دفاع مقدس آنهایی که پشت جبهه ها در حال خدمت رسانی به رزمندگان بودند چیزی از ایثارگری کم نگذاشتند. شما ببینید وقتی در صدر اسلام مهاجر و انصار در کنار یکدیگر قرار گرفتند هر کدام به شکلی برای پیروزی اسلام تلاش کردند. طوری که انصار با حمایت و پشتیبانی از مهاجرین وظیفه خود را در قبال اسلام انجام دادند. در کل این طور می توان بیان کرد که ایثارگری فقط متعلق به آن فرد اسلحه به دست نیست بلکه هر کسی که در راه رسیدن به اهداف اجتماعی فعالیت کند ایثارگر محسوب می شود.

نیازی در پاسخ به این سوال که ایثارگر در محل کار خود چگونه می تواند روی سایرین تاثیر گذار باشد؟ یاداوری کرد: یک ایثارگر باید با تلاش فراوانی که از خود نشان می دهد به الگویی برای دیگران تبدیل شود. از طرفی ایثارگر از آنجایی که به جبهه رفته و ازخودگذشتگی نشان داده نباید توقع زیادی از کارفرمای خود و یا دیگران داشته باشد. اینکه کسی نام ایثارگر را روی خود می گذارد در حقیقت باید الگوی ایثاگری برای دیگران باشد و الا هر کسی می تواند از این القاب برای خود استفاده کند.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :