چهارشنبه 5 تیر 1398 |

طرح اصلاح سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری در مجلس رای نیاورد

1397/05/16 عضو فراکسیون ایثارگران مجلس در گفت و گو با حیات:

طرح اصلاح سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری در مجلس رای نیاورد

نحوه سهمیه‌بندی کنکور خانواده های شهدا و ایثارگران به منظور اصلاح به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارجاع شد.

نمایندگان ملت روز سه شنبه 16 مرداد ماه و در ادامه بحث و بررسی در خصوص سهمیه یکسان و تعیین تراز علمی، پیشنهادات مختلفی را ارائه کردند که به علت عدم کسب یک سوم رای مجلس به تصویب نرسید.


به گزارش پایگاه خبری حیات نمایندگان مجلس، در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، 16 مرداد) مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد علی لاریجانی رئیس قوه مقننه، با 165 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 243 نماینده حاضر در جلسه، اصلاح نحوه سهمیه‌بندی کنکور ایثارگران را به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارجاع دادند.

بر اساس این گزارش، در جریان رسیدگی به طرح اصلاح بند الف ماده 90 قانون برنامه پنجساله ششم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران پیشنهاداتی توسط تعدادی از نمایندگان مطرح شد اما تصویب نشد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن ابادی نماینده مجلس و عضو فراکسیون ایثارگران در گفت و گو با حیات ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به این که طرح کمیسیون اموزش برای اصلاح قانون برنامه 5 ساله ششم در مورد سهمیه و حدنصاب در کنکور در مجلس برای اعمال تغییرات و اصلاحاتی به کمیسیون اموزش ارجاع شد بنابراین داوطلبان شاهد و ایثارگری که در مرحله اول ازمون کنکور پذیرفته شده اند و مراحل انتخاب رشته خود را انجام می دهند توجه داشته باشند که در حال حاضر قانون سهمیه و حدنصاب سال قبل ساری و جاری است یعنی همان قانونی که در برنامه 5 ساله ششم توسعه در مورد ایثارگران به تصویب رسیده بود بنابراین تراز علمی پذیرفته شدگان سهمیه ایثارگری کنکور سراسری، در حال حاضرهمچنان مثل سال قبل 70 درصد اخرین فرد قبول شده در کنکور است

یاداوری می شود، بحث و بررسی طرح اصلاح بند الف ماده 90 که از روز یکشنبه 14 مرداد در صحن علنی آغاز شده بود و در آن جلسه به علت ادامه بیان نقطه نظرات موافقان و مخالفان به پیشنهاد نایب رییس مجلس(پزشکیان) به روز سه شنبه 16 مرداد ارجاع شده بود، امروز دوباره مورد توجه نمایندگان قرارگرفت.

این گزارش حاکی است در ادامه بحث و بررسی در خصوص سهمیه یکسان و تعیین تراز علمی فرزندان ایثارگران در روز سه شنبه 16 مرداد، حجت الاسلام سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد الحاق تبصره الحاقی به ماده ماحده ذیل را ارائه کرد:

تبصره: رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اضافه می گردد.

این پیشنهاد پس از طرح از سوی نماینده محلات به رای گذاشته شد اما نتوانست یک سوم آرای نمایندگان را کسب کند و رد شد.

این نماینده همچنین پیشنهاد جایگزین ماده واحده را به شرح زیر ارائه کرد:

ماده واحده – عبارت بالای بیست و پنج درصد بعد از عبارت همسر و فرزندان جانبازان در ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران حذف می گردد و الویت پذیرش با همسر و فرزندان شهدا، جانبازان،رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان پنجاه درصد و بالاتر می باشد و بند الف ماده 90 برنامه ششم توسعه مختص همسر و فرزندان رزمندگان با شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه می باشد.

این پیشنهاد از سوی دکتر لاریجانی رئیس مجلس به رای گذاشته شد که با استقبال نمایندگان روبرو نشد و حد لازم را به دست نیاورد.

در ادامه جلسه، پیشنهاد قوامی به عنوان جایگزین تبصره ماده واحده به شرح زیر به رای گذاشته شد.

تبصره: کسب حداقل 80 درصد حد نصاب علمی آخرین فرد پذیرفته شده در کد رشته محل الزامی است، این میزان برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی،دامپزشکی، دستیاری و تحصیلات تکمیلی 85 درصد آخرین فرد پذیرفته شده می باشد، حکم این تبصره بر حکم تبصره ماده 70 قانون ایثارگران و ماده 47 قانون الحاق برخی مواد به قانون مقررات مالی دولت(2) حاکم است.

در ادامه جلسه چند تن از نمایندگان به عنوان موافق و مخالف نقطه نظرات خود را بیان کردند و سپس رئیس سازمان سنجش به عنوان نماینده دولت به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: ما موافق این پیشنهاد هستیم و می تواند یک پیشنهاد بینابینی باشد و در عمل مشکلات را برطرف کند.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که در بحث نمره تراز علمی در سال گذشته و سال جاری به وجود آمده است ما به عنوان سازمان سنجش با این پیشنهاد موافق هستیم.

در ادامه بحث، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد که نظر خاصی در مورد این پیشنهاد ندارد و پیشنهاد قوامی نماینده اسفراین از سوی رئیس مجلس به رای گذاشته شد.

این گزارش حاکی است از مجموه 240 نفر حاضرین در مجلس علنی مجلس شورای اسلامی این پیشنهاد هم نتوانست دو سوم آرا را بدست آورد.

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه پیشنهاد ارجاع طرح را برای بررسی و اصلاح بیشتر به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه کرد و این پیشنهاد با استقبال نمایندگان روبرو و به کمیسیون ارجاع شد.

ساعدی 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :