پنجشنبه 21 آذر 1398 |

تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران خلاف قانون است

12:0:0    1397/05/15 واکنش دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص وزارتخانه شدن بنیاد شهید:

تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران خلاف قانون است

حیات: بر اساس برنامه ششم توسعه نباید دایره دستگاه های زیر مجموعه دولت گسترش یابد بنابراین تشکیل یک وزارتخانه دیگر با عنوان وزارت امور شهدا و ایثارگران خلاف قانون است.

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه طرح تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد، گفت: دیروز تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را به کمیسیون اجتماعی مجلس آوردند که در صورت تصویب در کمیسیون، بتوان طرح وزارت امور شهدا و ایثارگران را به صحن علنی برد و این وزارتخانه را به سایر وزارتخانه های دولت اضافه کرد.

روح الله بابایی صالح در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری حیات در تشریح آخرین جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس اذعان کرد: در این جلسه علاوه بر اعضای کمیسیون، نمایندگانی از بنیاد شهید، مرکز پژوهش های مجلس و سازمان امور اداری و استخدامی حضور داشتند که بعد از بحث و گفتگو در نهایت اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به کلیات طرح تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران رای مثبت دادند و قرار شد این طرح طی چند روز آینده تقدیم هیئت رئیسه مجلس شود.

بابایی با اشاره به دلایل ارائه شده از سوی نمایندگان در خصوص طرح یاد شده، گفت: در این جلسه نمایندگان بر این باور بودند که تبدیل بنیاد شهید و امور ایثارگران به وزارتخانه سبب خواهد شد نظارت بر عملکرد این بنیاد بیشتر شود. نمایندگان پیشنهاد دهنده طرح مذکور از سوی دیگر معتقد بودند با اجرای این طرح علاوه بر ارتباط راحت تر مردم با بنیاد شهید و امور ایثارگران، می توان بازده کاری این نهاد را هم افزایش داد.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس با تشریح دلایل مخالفت خود در خصوص وزارتخانه شدن بنیاد شهید و امور ایثارگران، تصریح کرد: با اینکه رئیس بنیاد، معاون رئیس جمهور است، اما ایشان  نماینده ولی فقیه در این بنیاد هم هستند و ورود به این امور، نیاز به نظر رهبری دارد و همین موضوع می تواند دلیل محکمی در رای نیاوردن طرح تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران باشد.

وی افزود: از طرفی دیگر در برنامه ششم توسعه مصوبه ای به تصویب رسیده است که بر اساس آن نباید دایره دستگاه های زیر مجموعه دولت را گسترش داد. به همین خاطر تشکیل وزارت امور شهدا و ایثارگران خلاف قانون است و من به شخصه با آن مخالف هستم.

بابایی ادامه داد: در این جلسه نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان امور اداری و استخدامی هم مخالفت خود را با ارائه دلایلی اعلام کردند. با این وجود باید منتظر ماند این طرح در صحن علنی مطرح شود تا ببینیم سایر نمایندگان چه نظری دارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید این طرح در صحن علنی مجلس رای بیاورد یا خیر؟ گفت: از بین 23 نماینده عضو کمیسیون اجتماعی تنها یکی دو نفر مخالف وزارتخانه شدن بنیاد بودند که ممکن است این طرح در صحن علنی تصویب شود اما از آنجایی که طرح مذکور مغایر با برنامه ششم توسعه است احتمال مخالفت نمایندگان با این طرح افزایش پیدا می کند.

میلاد شویکلو

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :