سه شنبه 6 خرداد 1399 |

جوانگرایی، درمانی است بر شریان های بسته شده با رانت کشور

10:0:0    1397/05/08 اقتصاددان و عضو اتاق فکر مرکز تشکل های بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با حیات:

جوانگرایی، درمانی است بر شریان های بسته شده با رانت

حیات: بکارگیری جوانان در سطوح مدیریتی، فضای جدیدی را باز می کند و خون جدیدی در شریان های مدیریتی کشور جاری می سازد، جوانگرایی کاهش رانت را به همراه دارد.

نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، با اصلاح این قانون، استثناها در به کارگیری بازنشستگان را کاهش دادند. این قانون در سال 95 به تصویب رسید اما استثناها در ان به قدری زیاد بود که عملا تصویب این قانون در جوانگرایی سطوح مدیریتی تاثیری نداشت به همین دلیل برای اصلاح و کاهش استثناها دوباره به مجلس رفت و پس از اصلاح تصویب شد. چنانچه شورای نگهبان ان را تایید کند دستگاه های دولتی ملزم به اجرای ان در طول مدت 60 روز خواهند شد.
پایگاه اطلاع رسانی حیات برای اگاهی از تاثیر این مصوبه بر مدیریت و اقتصاد کشور با دکتر اکبر خدابخشی دکترای اقتصاد نظری و عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان که با 5 سال اسارت، ازاده دفاع مقدس و عضو اتاق فکر مرکز تشکل های بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز می باشد گفت و گویی انجام داده است که از نظر شما می گذرد:
دکتر اکبر خدابخشی با اشاره به این که مصوبه مجلس از دو جنبه قابل بررسی است گفت: این مصوبه دربرگیرنده بازنشستگان غیر مدیریتی و بازنشستگان مدیریتی است در بحث بازنشستگان غیرمدیریتی اگر ما مشکل بیکاری نداشتیم نیازی به این مصوبه وجود نداشت ولی در بخش دیگر مصوبه لازم بود چرا که در بحث مدیریتی کار بسیار مفید و درخور اقتصاد کشور است و می تواند در به روز کردن مدیریت کشور کمک فراوانی کند. مدیری که تجربه مدیریتی چند دهه پیش را دارد در حال حاضر بنیان مدیریتی اش را بر همان سال ها می گذارد. در حالی که مدیرت کشور در حالی که بسیاری از زمینه ها ، شرایط، فضاها و تکنولوژی ها تغییر کرده است نیاز به دانش جدید و بروزرسانی دارد.
عضو اتاق فکر مرکز تشکل های شاهد و ایثارگر بنیاد، با بیان این که این مصوبه در مجموع بسیار مفید است و می تواند انقطاع مدیریتی را کنار بزند افزود: زیرا اصولا مدیران با سنین بالا به ورود جوانان در عرصه مدیریتی و حتی مشورتی اعتقادی ندارند و ترجیح می دهند مانند خودشان وارد سطوح مدیریتی و مشورتی شوند. به این می گویند رسوب مدیریتی که با عدم همگام سازی با دانش جدید مدیرتی همراه است. البته نمی توان منکر تجربیات و و البته دانش بروز برخی از این مدیران شد و به همین دلیل هم می توان در بخش های مشورتی از تجربه انان برای توسعه کشور بهره برد.
وی یکی دیگر از مزایای این مصوبه را، جوانگرایی در مدیریت عنوان و تصریح کرد: با توجه به جسارت، انرژی و ریسک پذیری جوانان، سطوح مدیریتی بسیار چابک می شود. مخصوصا اگر سیاست گذاری دقیق و مشاوره با افراد باتجربه در کنار ان باشد، می تواند تحول و توسعه در کشور را تسریع کند چرا که کارایی در کنار ریسک با درایت و نیز اگاهی از دانش روز باعث افزایش راندمان و ارتقا کیفیت فعالیت های سازمانی می شود.
به گفته دکتر خدابخشی، با بکارگیری جوانان در سطوح مدیریتی، فضای جدیدی باز و خون جدیدی در شریان های مدیریتی کشور جریان پیدا می کند، جوان با فکر باز می تواند منشا خیر باشد و سیر تکاملی مدیریتی نسل به نسل را کامل کند و مطابق با استانداردهای دنیا پیش رود.
این اقتصاددان توضیح داد: نکته ظریف دیگر کاهش رانت با جوانگرایی مدیریتی است رسوب بازنشستگان با سابقه زیاد و انقطاع مدیریت با افزایش رانت ارتباط مستقیم دارد چرا که مدیرانی که چند دهه بر مسند بوده اند از جزئیات و راهکارهای ویژه سازمانی برای دور زدن قانون اطلاع دارند و با نفوذی که بین دیگر دستگاه ها پیدا کرده اند رانت را افزایش می دهند که ناکارامدی دستگاه و سازمان را به همراه خواهد داشت.
وی یکی از مشکلات پیش امده در صورت اجرای این قانون را یاداور شد و گفت: البته شاید بار مالی ناشی از بازنشستگی ناگهانی تعداد زیادی از مدیران ممکن است مسایلی را ایجاد کند ولی کلیت موضوع بسیار مثبت است به ویژه اگر درست اجرا شود.
به بیان این عضو اتاق فکر مرکز تشکل ها، تزریق تیم مدیریتی جوان به سطوح مدیریتی چنانچه با مطالعه و برنامه ریزی دقیق صورت گیرد و استفاده از تجربیات مدیرانی که بی طرفانه تجربیات را در اختیار جوانان قرار دهند و وزن سنگین مدیریتی گذشته شان تاثیر منفی بر عملکرد مدیران جوان نگذارد مطمئنا نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.
دکتر خدا بخشی در پایان ضمن عنوان نکاتی برای نتیجه گیری بهینه از این قانون تاکید کرد: باید توجه داشت در این فرایند تحول، از مدیران جوانی استفاده شود که مراحل مدیریتی را طی کرده اند و کارایی ان ها سنجش شده است. یعنی معیاردقیقی برای سنجش کارایی مدیران جوانی که در سطوح دیگر هستند وجود داشته باشد تا با استفاده از ان بتوان بهترین مدیران را بر مسند گذاشت نمی توان صرفا با بکارگیری جوانان در سطوح مدیرتی تحول ایجاد کرد بلکه در این راستا باید از کسانی استفاده کرد که مراتب را طی کرده اند دارای بازده و کارایی خوبی بوده اند و از سوی دیگر نیروی جوان، پرانرژی و متخصص نیز هستند. سنجش عملکرد از سطوح پایین به بالا، که تا کنون یا وجود نداشته و یا به ان کمتر اهمیت داده شده است باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوان از قانون جدید بهترین نتیجه را گرفت و در مدیریت کشور تحول ایجاد کرد .این قانون نقطه عطفی در مدیریت خواهد بود اگر خوب اجرا شود و در مراحل اجرا نظارت صحیحی بر اجرای دقیق و درست ان باشد.
طاهره ساعدی 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :