چهارشنبه 5 آبان 1400 |

واقعیت‌های سهمیه ایثارگران در کنکور/ امسال 13 داوطلب شاهد بدون استفاده از سهمیه، رتبه زیر 100 گرفتند

13:35:0    1400/08/03

واقعیت‌های سهمیه ایثارگران در کنکور/ امسال 13 داوطلب شاهد بدون استفاده از سهمیه، رتبه زیر 100 گرفتند

طبق اعلام رسمی سازمان سنجش در کنکور امسال، ۱۳ نفر از داوطلبان شاهد و ایثارگر بدون استفاده از سهمیه، موفق به کسب رتبه‌های زیر ۱۰۰ کشوری شده‌اند.

به گزارش «حیات طیبه» به نقل از خبرگزاری فارس، در روزهای گذشته تصاویری با تیتر «کارنامه‌های عجیب پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی در کنکور۱۴۰۰ با استفاده از سهمیه ایثارگران» در فضای مجازی منتشر شد و مخاطبان شبکه‌های مجازی واکنش‌های متفاوتی نسبت به آن داشتند.

گزارش، نتیجه تحقیق و «رد یک شبهه رسانه‌ای» در فضای مجازی است که اعمال «۷۰ درصد حد نصاب علمی برای همه داوطلبان شاهد و ایثارگر» در آزمون سراسری نادیده گرفته است.

از دیدگاه حقوقی، ماده ۷۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به صراحت می‌گوید: کسب حداقل ۷۰ درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌شدگان برای رشته‌ها و مقاطع تحصیلی الزامی است و داوطبان شاهد و ایثارگر باید ۷۰ درصد رتبه علمی آخرین نفر پذیرفته شده آزاد را کسب کنند تا استفاده از سهمیه ایثارگری برای آنان امکان‌پذیر باشد.

درباره موضوع گزارش، منابع آگاه در سازمان سنجش تأیید کردند که قانون ۷۰ درصد تراز علمی، برای همه ایثارگران بلااستثنا اعمال شده و اکثر ایثارگران بیش از ۷۵ درصد آخرین نفر پذیرفته شده را کسب کرده‌اند.

اما واقعیت چیست؟ 

طبق اعلام رسمی سازمان سنجش در کنکور امسال، ۱۳ نفر از داوطلبان شاهد و ایثارگر بدون استفاده از سهمیه، موفق به کسب رتبه‌های زیر ۱۰۰ کشوری شده‌اند. از این تعداد ۶ نفر در رشته پزشکی قبول شده‌اند. در پنج سال گذشته هم ۱۰۵ نفر به همین منوال (عدم احتساب سهمیه) در جمع رتبه‌های دو رقمی کنکور قرار گرفته‌اند. 

نکته قابل تامل دیگر آن که طبق اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال تحصیلی گذشته، تعداد ممتازین شاهد و ایثارگر در مقطع دکتری، ۲ درصد نسبت به سایر دانشجویان بیشتر بوده و بنا به اعلام وزارت بهداشت، از ۱۴ هزار شرکت کننده دوره دستیاری پزشکی، ۱۰ نفر برگزیده شدند که ۲ نفر از آن‌ها، دانشجوی پرتلاش ایثارگر بودند که در یک رقابت علمی کاملاً آزاد، حائزرتبه برتر شدند.

شواهد و قرائن نشان می‌دهد با نزدیک شدن به زمان بازنگری سهمیه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی این گونه بی‌اخلاقی‌‌های رسانه‌ای در جامعه صورت می‌گیرد و انتشار تصاویر غیرواقعی و جعلی همراه با بازنمایی منفی از حقوق قانونی جامعه ایثارگری، با زمینه‌ها و رویکردهای غالباً سیاسی و صنفی صورت می‌گیرد که در جای خود نیازمند تبیین و تفسیر و پیگیری حقوقی است.

انتهای پیام/

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران