شنبه 10 آبان 1399 |

باید معارف جنگ را برای نسل های آینده زنده نگاه داریم

16:3:0    1399/06/04 گزارش مشروح:

همایش سراسری فرمانده‌هان و مدیران بسیجی بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد

 

به گزارش پایگاه خبری حیات، همایش فرمانده‌هان و مدیران بسیجی بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز سه شنبه چهارم شهریور ماه، ساعت 11 کار خود را آغاز کرد. این مراسم با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز و با سخنرانی سردار علی اصغر گرجی زاده ، مشاور حقوقی بنیاد شهید وامور ایثارگران، آزاده و از فرماندهان دوران دفاع مقدس ادامه یافت. 

سردار علی اصغر گرجی زاده، در ابتدا، ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام محرم و سالروز شهادت شهیدان باهنر و رجایی در سخنانی گفت: خوشحالم که در جلسه ای که برای بحث وتبادل نظر و برنامه ریزی پیرامون برگزاری چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار شده است، شرکت می‌کنم. آن چیزی که عیان و آشکار است، اینکه ما جنگ را آغاز نکردیم، ما دفاع کردیم. برای اثبات این مدعا که البته بسیاری از افراد جامعه شاید از آن بی خبر باشند می‌توانم چند حقیقت را ذکر کنم. 

وی افزود: شاید خیلی‌ها به خصوص نسل جوان نداند، اما یک سال قبل از شروع جنگ که گفته می‌شود در تاریخ 31 شهریور 59  صورت گرفته عراقی‌ها به 58 پاسگاه مرزی ما  حمله کردند تعداد زیادی از افراد ما را به شهادت رساندند، به اسیری گرفتند و مجروح کردند، ما دقیقا 636 مرتبه به سازمان ملل شکایت فرستادیم اما عکس العملی از سوی آن‌ها صورت نگرفت. به همین خاطر است که می‌گویم ما دفاع کردیم و سر جنگ با هیچ کشوری را نداشتیم. می‌بینید که خیلی قبل تر از شروع رسمی جنگ، عراق جنگ را با ما آغاز کرده بود و اسناد در سازمان ملل وجود دارد و در معرض دسترس همگان است.
وی در ادامه گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب معارف جنگ ما گنجینه ای عظیم است که باید از آن درس گرفته و همیشه آن را زنده نگه داریم. این جنگ به نیت از بین بردن ما توسط 33 کشور جهان و با توسل به صدام و نیروهای بعثی به راه انداخته شد اما خواست خدا باعث شد که در این جنگ ما پیروز قطعی و نهایی باشیم و این جنگ به گنجینه ای از تمام مفاهیم و ارزش‌های انسانی و دینی برای ما تبدیل شد. 
گرجی زاده با تاکید بر علت و چرایی بیان و زنده نگه داشتن معارف جنگ اظهار داشت: مهم‌ترین دلیلی که ما به معارف جنگ و دفاع مان  می‌پردازیم این است که باید آن‌ها را برای نسل‌های آینده زنده نگه داریم، دلیل اینکه ما چنین دوران پرفروغی ، علی رغم تمام مشکلات موجود داشتیم به عقیده من دو دلیل عمده دارد. اول اینکه صادقانه و با خلوص نیت تمام عمل کردیم و دوم اینکه با مدیریت جهادی تمام مشکلات و سختی‌های گاها غیر ممکن را پشت سر گذاشتیم. .
مشاور حقوقی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تاکید بر اینکه بسیج در بیان معارف جنگ به نسل جدید باید پیش قدم باشد گفت: ما باید بدانیم که جوانان واجب‌ترین قشری هستند که باید معارف جنگ را به آنان انتقال داد. چیزهایی که خود من دیده‌ام و با آن‌ها مواجه بوده‌ام بسیار شگفت انگیر است و یقینا یک از خروارها رویداد شگرفی است که رزمندگان ما و مردم ما رقم زدند. هم در مورد جنگ تحملی و هم در مورد مدافعان حرم. به عقیده من شهیدان الگوی بسیار کم نظیری از مقاومت هستند و آموختن از آن‌ها راه گشای بسیاری از مشکلات کنونی کشور است.


گرجی زاده در ادامه به ذکر چند خاطره از رشادت‌های شهدا و رزمندگان پرداخت و گفت: اینکه ما چگونه بعد از 8 سال و با دستان خالی پیروز جنگ شدیم موضوعی نیست که به راحتی بدست آمده باشد. باید بدانیم که این شهیدان چگونه زیستند و چگونه به شهادت رسیدند، دانستن اینکه در همین موضوع شهدای مدافع حرم چه جوانانی با چه ترفندهایی می‌آمدند تا ما را برای رفتن و اعزام  به سوریه و دفاع از حرم معصومین قانع کنند.


سردار گرجی زاده در پایان سخنان خود در رابطه با چهلمین سالگرد بزرگداشت دفاع مقدس خاطر نشان کرد: در هفته دفاع مقدس و در 40 سالگی جنگ تحمیلی،باید بیاییم و داستان شهدای بزرگ دفاع مقدس، آزادگان ، جانبازان  و شهدای مدافع حرم را بگوییم. همانطور که گفتم، جوانان مخاطب اصلی معارف جنگ هستند . در بزرگداشت چهل سالگی دفاع مقدس  باید داستان این شهیدان را گفت و آن‌ها را شناساند. بسیاری‌شان همین حوالی و اطراف ما هستند، این‌ها اسطوره نیستند، خانواده‌هایشان در دسترس است. بروید از آن‌ها بپرسید که این مسائل حقیقت دارد یا خیر. باید این تابلوهای زیبا را در معرض دید همگان قرار داد. 
در ادامه این همایش و پس از برگزاری مراسم ذکر مصیبت سالار شهیدان امام حسین (ع) ، سرهنگ خزائی فرمانده بسیج بنیاد شهید و امور ایثارگران به ایراد سخنرانی پرداخت.  وی ضمن تشکر از برگزار کنندگان این همایش و خیر مقدم به فرمانده هان کل استانی و ستادی بنیاد اظهار داشت: ضرورت انسجام مجموعه بسیج در سطح بنیاد می‌طلبد که ما به خاطر شرایط حاضر و بیماری موجود به صورت ویدئو کنفرانس در خدمت عزیزان باشیم، آرزو داریم که خداوند عنایت بفرماید و امکان دیدار حضوری فراهم گردد،  
وی ضمن تبریک روز کارمند به همه کارکنان و مدیران بنیاد در سطح کشور از خدمات آن‌ها قدردانی و با اشاره به مصادفت روز بسیج کارمندان، از تمامی کارکنان ستادی و استانی بسیج بنیاد نیز تقدیر و تشکر کرد.
سرهنگ خزائی در رابطه با برگزاری برنامه‌های چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت :  امسال مسئله کُرونا محدودیت‌هایی ایجاد کرده است، اما نباید باعث اُفت کیفی فعالیت‌های استان‌ها شود،اگر بخواهیم بعد از گذشت 40 سال از آغاز دفاع مقدس میراث این گنجینه عظیم را همچنان حفظ کنیم باید با توسل به مولفه های آن این مسیر را ادامه دهیم ، صداقت، پاکی، ایثار و گذشت مهم‌ترین این مولفه ها هستند.
وی در ادامه با یادی از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ذکر خصلت‌های بی همتای این شهید بزرگوار گفت: حاج قاسم از روحیه ای جهادی و همزمان سادگی و صداقت برخوردار بود ، چیزی که با شهادت طلبی در وجود وی درآمیخت و از او گوهری بی همتا ساخت. لازم است که ما از این گنجینه بزرگ بهره ببریم، الگو قرار دادن این شهید بزرگوار و دیگر شهیدان مان باعث زنده ماندن ارزش‌ها و میراث دفاع مقدس می‌شود.انتظار داریم فرماندهان (ستادی و استانی) تلاش و هم افزایی داشته باشند تا به مقتضی خودمان کاری ارزشمند کرده باشیم. فعالیت‌هایی از قبیل: بیان خاطرات، برگزاری نشست، کارهای نمایشگاهی و... می‌تواند در این راه بسیار به ما یاری رساند.  
همچنین از برادران و خواهران فعال در جای جای سازمان دعوت می‌کنیم در مجموعه بسیج حضور یایند، چرا که یکی از وظایف مهم ما کادر سازی است، ما که تا ابد اینجا نیستیم و باید جای خود را به نیروهای جوانتر و کاردان تر بدهیم و افرادی با انگیزه و توانمند که موجب ارتقای فعالیت‌ها و افزایش سطح بهره وری شوند را بیابیم. 
وی در پایان با اشاره به مسئله تهدید نسل در زمانه کنونی گفت: مسئله تهدید نسل یکی از راه‌هایی است که تغییر در ماهیت فکری و فرهنگی یک منطقه را به دنبال دارد،افزایش یا کاهش جمعیت و جوان یا پیر بودن نسل‌ها نسبت مستقیمی با تهور یک ملت، جدیت و انگیزه و جسارت و قدرت آن دارد. اگر اوضاع به همین صورت پیش رود آینده نسلی تهدید می‌شود و باید با توکل بر خداوند به رفع این معظل اهتمام ورزید. 
در پایان این نشست چند مدیر استانی از طریق ویدئو کنفرانس با هیئت حاضر در سالن همایش ارتباط برقرار کرده و به بیان مهم‌ترین دستاوردها و برنامه‌های آینده استان‌های خود پرداختند.
گفتنی است که در این مراسم از سردار علی اصغر گرجی زاده ، مشاور حقوقی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز تقدیر به عمل آمد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران