یکشنبه 6 مهر 1399 |

جزئیات آیین نامه مصادیق و امتیازات شهید خدمت حوزه سلامت

10:0:0    1399/05/19 گفت و گوی حیات با مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران:

جزئیات آیین نامه مصادیق و امتیازات شهید خدمت حوزه سلامت

سید نورالدین علم بلادی مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران در رابطه با جزئیات آیین نامه مصادیق شهید خدمت حوزه سلامت به خبر نگار حیات توضیح داد

 

به گزارش پایگاه خبری حیات ، سید نورالدین علم بلادی در رابطه با تصویت این آیین نامه اظهار داشت:این آیین نامه، ابلاغیِ 7 مرداد ماه سال جاری می باشد و در خصوص شهدای حوزه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است.

آئین نامه افرادی را شامل می شود که در حین خدمت در چند ماهه اخیر بر اثر بروز بیماری کرونا جان خود را از دست داده و به شهادت رسیده اند. 
وی افزود: این آیین نامه و تصویت موضوعی آن، صرفا مختص به کادر درمانی وزارت بهداشت است و در حال حاضر دستگاه های دیگری که پرسونل آن به نوعی با این بیماری درگیر بوده اند را در بر نمی گیرد.
مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید با اشاره به جزئیات این آیین نامه توضیح داد: در آئین نامه مصوب شده ، ضوابط شمول مشخص می شود و از طریق ستاد ملی تایید نهایی و پرونده به بنیاد شهید فرستاده خواهدشد. 
وی در رابطه با مفهوم دقیق «درحکم شهید»افزود: درباره معانی«شهید» و «در حکم شهید» تفاوتی از نظر مزایا و خدماتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران به خانواده ها ارائه می دهد وجود ندارند و تفاوت تنها در تعریف و نوع شهادت وجود دارد.شهیدی که در میدان جنگ و نبرد به شهادت رسیده را « شهید» و شهیدی که در موقعیتی غیر از میدان جنگ به شهادت رسیده را « در حکم شهید» می نامند. 
علم بلادی همچنین در ادمه توضحیات خود به روند تشکیل پرونده و احراز شهدای حوزه سلامت پرداخت و گفت: مسئولیت کمیته ملی با وزارت بهداشت است. این کمیته متشکل از  رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رییس سازمان اداری و استخدامی ، رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر بهداشت می باشد که ریاست کمیته نیز با وزیر بهداشت است. دو وظیفه عمده بر عهده کمیته ملی می باشد:

اول. ارائه دستور العمل تعیین مصادیق مشمولیت شهید خدمت، اینکه چطور پرونده تشکیل شود، چه مدارکی مورد نیاز است و...

دوم. تطبیق پرونده هایی که از دانشگاه های پزشکی مختلف استانی به کمیته ملی فرستاده می شود برای تایید نهایی و ارسال به بنیاد شهید و امور ایثارگران.
روند بررسی هم به این صورت است که ابتدا دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور به همراه نماینده‌ای از بنیاد شهید، پرونده افراد مشمول این آیین‌نامه را به کمیته‌های استانی می‌فرستند و در صورت تأیید کمیته‌های استانی به کمیته ملی ارسال می شود و در نهایت پس از تکمیل پرونده و تأیید نهایی کمیته ملی به بنیاد شهید و امور ایثارگران ارجاع داده می‌شود.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران