یکشنبه 6 مهر 1399 |

13:38:0    1399/05/15 نویسنده حوزه ایثار و شهادت در گفت و گو با حیات گفت:

100 روایت از فرماندهان تخریب چی در کتاب "فرماندهانِ ورود ممنوع"

رحیم مخدومی گفت: این کتاب شامل 100 روایت جذاب از سی فرمانده تخریب چی در دوران هشت سال دفاع مقدس است که بانک اطلاعاتی خوبی را در اختیار مستند ساز ها و فیلم سازهای این حوزه ایثار و شهادت قرار می دهد.

  

  

رحیم مخدومی متولد 1345 اهل ورامین، از نویسندگانی و فعالان فرهنگی جبهه انقلاب اسلامی است و تالیف و نشر کتب متعددی در گروه خاطره نگاری و ثبت تاریخ شفاهی را در کارنامه دارد، آثاری که همواره  مورد استفاده و اقبال مخاطبانش قرار گرفته است.

پایگاه خبری حیات این بار در گفت و گو با رحیم مخدومی،  به کتاب "فرماندهانِ ورود ممنوع" و چگونگی تالیف وانتشار این کتاب پرداخته است که مشروح آن را در ادامه می خوانید:


نظرتان چیست که گفت و گو را از و عنوان کتاب "فرماندهانِ ورود ممنوع" آغاز کنیم؟
فرماندهان تخریب چی دوران دفاع مقدس موضوع اصلی این کتاب هستند و از آنجایی که لازمه فعالیت آن ها ورود به میدان مین بوده است که منطقه ای ممنوعه به شمار می رود،  این عنوان را برای کتاب برگزیده ام.

 

 چه شاخصه ای از تخریب چی های جنگ برای شما جذاب بود؟
همانطور که اشاره کردم، تخریب و خنثی سازی میدان مین در دوران دفاع مقدس به خودی خود خطرناک بود و از این رو، افراد خاصی از بعد معنوی و روحی آمادگی پذیرش این خطر بزرگ را داشتند و خود را برای شهادت آماده کرده بودند و خاطرات دلنشینی هم از آن روز ها دارند که می تواند برای مخاطب هم جذاب باشد.

کتاب" فرماندهان ورود ممنوع" چند خاطره از تخریب چی ها را در خود جای داده است؟
این کتاب شامل 100 روایت جذاب از سی فرمانده تخریب چی در دوران هشت سال دفاع مقدس است که از یگان های نظامی گوناگون و استان های مختلف به جبهه اعزام شده بودند و بانک اطلاعاتی خوبی را در اختیار مستند ساز ها و فیلم سازهای این حوزه ایثار و شهادت قرار می دهد.

آیا ثبت خاطرات و گفت و گو با فرماندهان تخریب چی با چالش هایی همراه بود؟
وقتی کتابی درباره یک شهید کار می شود، با توجه به عدم حضور فیزیکی اش، دیگر این امکان وجود ندارد که مطالب و خاطرات را مو به مو با او مرور کنی، اما من برای تدوین این کتاب با افرادی مواجه بودم که همگی آن ها در قید حیات هستند و بعضی از آن ها در طول سالیان گذشته از مدارج بالای علمی و موقعیت های برجسته سیاسی و اجتماعی برخوردار شده اند و دسترسی به آن ها از فرایند مصاحبه تا گرفتن مهر تایید برای ثبت نهایی در کتاب  کار آسانی نبود.

 

 


چگونه با این فرمانده هان توانستید ارتباط برقرار کنید؟
روزی با یکی از دوستانم در بنیاد شهید قرار ملاقات داشتم و زمانی که به دفتر کارش رسیدم، جلسه ای به مناسبت گرامیداشت تخریب چی ها برگزار می شد و صدای خنده و نقل خاطرات از داخل جلسه به گوشم می رسید، با دعوت دوستم به جمع آن ها پیوستم و  با تعجب دیدم که یکی دست ندارد، یکی پا ندارد، فرد دیگری نا بینا است و در جمع افرادی هم بودند که دست، پا وچشم خود را در میادین مین جا گذاشته بودند، اما دل های شان سرشار از صفا و صمیمیت بود و من حیفم آمد که این خاطرات تنها در یک جمع خودمانی نقل شود و به همین انگیزه، هماهنگی های لازم را برای نوشتن این کتاب آغاز کردم. 
فکر می کنید چه ویژگی در این کتاب باعث شد تا سردار شهید "قاسم سلیمانی" مقدمه این کتاب را بنویسند؟
یکی از مهمترین مسائلی که باعث شد، سردار شهید" قاسم سلیمانی" به موضوع این کتاب اهتمام ویژه ای داشته باشند، حضور دوستان تخریب چی ایشان در دوران دفاع مقدس به ویژه، شهدای تخریب چی لشکر ثارالله (ع) بود که در مقدمه کتاب به معرفی و نقل خاطراتی از آن شهدای بزرگوار پرداختند.

به عنوان سوال پایانی، کدام روایت یا خاطره در این کتاب برای شما از جذابیت خاصی برخوردار است؟
به هیچ عنوان نمی توانم، دست روی خاطره خاصی بگذارم و اگر قرار بود من به صورت مجزا و کامل همه این خاطرات را قید کنم، برای هر کدام باید کتاب مستقلی منتشر می کردم. با این وجود، من ویرایش اول کتاب "فرماندهانِ ورود ممنوع" را در 700 صفحه منتشر کردم، اما از آنجا که حجم کتاب زیاد بود، در ویرایش دوم، کتاب را به کمی بیش از 300 صفحه تقلیل دادم تا مطالعه آن راحت تر باشد. 

مصاحبه از پوریا بهرادکیان

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران