چهارشنبه 15 مرداد 1399 |

2500 پیام آور ایثار نقطه ثقل ترویج فرهنگ  ایثار و شهادت هستند

15:35:0    1399/05/07

2500 پیام آور ایثار نقطه ثقل ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هستند

رییس اداره پیام آوران ایثار بنیاد شهید در گفتگو با حیات از تربیت و آموزش بیش از 2500 نفر پیام آور ایثار خبر داد و گفت: همه راویان و پیام آوران ایثار از جامعه ایثارگری هستند.

 

 

به بهانه برگزاری نخستین دوره آموزشی مجازی ۶ ماهه سخنوری و روایت‌گری پیام‌آوران ایثار با عنوان نکوداشت سپهبد شهید سردار سلیمانی  با حاج حمید اعتماد، جانباز هفتاد درصد روشندل، به گفتگویی  صمیمی پرداخته ایم که تقدیم خوانندگان و مخاطبان می شود.


پیش از ورود به موضوع اصلی مختصری از حضورتان در جبهه بگویید.


بنده آن زمان  به طور داوطلبانه وارد دفاع مقدس شدم، و به لشکر 27 محمد رسول الله (ص)  استان تهران پیوستم. در عملیات های کربلای یک، کربلای پنج، بدر،جزایر مجنون، شرکت داشتم. در کربلای یک، یکی از چشمانم مجروح شد و در سال 1365، عملیات کربلای پنج، چشم دیگرم مجروح شد.


پس از پایان جنگ در بنیاد مشغول شدید، در اینجا چه فعالیت هایی را دنبال می کنید ؟


هدف این بود که زمینه¬ای فراهم کنیم برای  آموزش بچه هایی که سینه¬هاشان پر از خاطره است  که با فرا گرفتن این آموزه¬ها به بهترین شکل خاطرات خود و رویدادهای دفاع مقدس را بازگو کنند. خوشبختانه در سال 1390در معاونت فرهنگی و آموزشی ، اداره پیام آوران ایثار تاسیس شد و بنده به عنوان رئیس این اداره مشغول به خدمت هستم.


قدری راجع به  رسالت و وظایف  اداره  پیام اوران ایثار برای مان بگویید؟
ما در  اینجا، آموزش و تدریس را به سبک حوزه و دانشگاه محور کار قرار دادیم. ابتدا تصمیم گرفتیم استانها را سهمیه بندی کنیم . در برخی نقاط در مراکز استان حضور می¬یافتیم .  اساتید حوزه و دانشگاه را معین می¬کردیم، سرفصل¬های دروس آموزشی را مدون  و پس از آموزش این عزیزان، آزمونی برگزار می¬کردیم که در صورت موفقیت کارت پیام آوران ایثار دریافت می¬شد و نفرات برگزیده به  مدارس، راهیان نور، دانشگاه و مجالس مختلف برای ایراد سخنرانی و روایتگری اعزام می¬شدند. در مجموع توانستیم از سال 1390 تا اکنون 2500 نفر را که لشکر عظیمی از روایان مخلص حماسه های سالهای دفاع مقدس هستند را  تربیت کنیم 


پیام آوران عمدتا چه کسانی هستند و چگونه از وجود این دوره ها مطلع می¬شوند؟


همگی این عزیزان از جامعه هدف هستند.یعنی  این عزیزان یا آزاده  یا جانباز یا از خانواده  شهدا هستند.ما بعنوان  اداره اصلی بنیاد بنا به دستورالعمل¬ها و بخشنامه هایی که به مراکز استان  ارسال می¬کنیم از افراد مستعدی که روایت  و خاطره دارند دعوت بعمل می¬اوریم که به جامعه هدف ما بپیوندند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا ، دوره های آموزشی  پیام آوران ایثار همچنان ادامه دارد؟


خب در این ایام که نمی¬توان بصورت حضوری کلاس آموزشی برگزار کرد، برنامه جدیدی را طرح کردیم که البته هم اکنون در حال اجرا است . با هماهنگی شبکه مجازی ، کلاسهای مجازی سخنوری و روایتگری راه انداختیم و نام دوره مان را به نام شهید بزرگوار مقاومت، سپبهد حاج قاسم سلیمانی نامگذاری کردیم که نخستین دوره آموزشی مجازی روایتگری فن بیان است. در این دوره ها از حضور اساتید مجرب حوزه  و دانشگاه از جمله سردار حاج آقا فضلی، حاج حسین یکتا، حجه السلام ماندگاری و  آقای دکتر مولایی  بهره می¬بریم. در این دوره ها آزمون برگزار می¬شود بازهم به طور مجازی و برای این عزیزان کارنامه  صادر می کنیم و این ارزیابی در سه سطح «الف» «ب» «ج» صورت می¬گیرد. 
کلید خوردن این دوره ها از چه زمانی آغاز شده است؟

دوره آموزشی  ما در راستای تربیت سخنوری و روایتگری به تازگی شروع شده است .امشب دومین جلسه¬ای است که این آموزش¬ها را دنبال می کنیم و بالغ بر 300 پیام آور از نقاط مختلف به شبکه مجازی آموزشی ما پیوسته اند.

گویا به تازگی با آقای سعید اوحدی، ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران دیداری داشتید، ایشان چه پیامی برای شما داشتند؟
بله پیش از آغاز این دوره آموزشی مجازی، با ریاست محترم که خودشان از آزادگان سر افراز هستند، دیداری داشتیم و پیام ایشان را روی شبکه مجازی قرار دادیم که فرمودند «پیام آوران ایثار نقطه ثقلی در توسعه فرهنگ شهادت و ایثار است ».


از آنجا که آموزش مجازی نیازمند تامین سخت افزارهای لازم است، در این راه آیا بخش¬های دیگر نیز مشارکت داشته¬اند؟
ما با مرکز آموزش صندوق شاهد، تفاهمی انجام دادیم که طبق آن این مرکز در اجرای این دوره های مجازی مشارکت کنند. آنها تجیهزات بسیار خوبی در زمینه شبکه های مجازی دارند با مشارکت دادن این مرکز توانستیم کار را شروع کنیم.

انتهای پیام

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران