سه شنبه 14 مرداد 1399 |

14:51:0    1399/04/21

ایثارگران و پیشگیری ابتلا به ویروس کرونا| 20 اقدام محافظتی ویژه جانبازان

معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران از اسفند ماه 98 تا کنون در شش اطلاعیه در راستای پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به بیماری کرونا ویروس توصیه‌هایی را خطاب به ایثارگران ارائه کرده است .

 

 

به گزارش حیات اطلاعیه های شش گانه معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران شامل مهمترین نکات بهداشتی با رویکرد پیشگیری از ابتلای جامعه ایثارگری کشور در مقابله با ویروس کروناست که بصورت خلاصه تقدیم به خوانندگان می شود:


کرونا ویروس برای  این افراد با عوارض و خطرات بیشتری همراه است (اطلاعیه شماره یک/ اسفند98)

- افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن از قبیل دیابت، بیماری‌های مزمن ریه (جانبازان شیمیایی)

-بیماران با نارسایی مزمن کلیه، ریه، قلب، کبد حتی اگر بیماری آن تحت کنترل باشد و یا بیمارانی که در حال حاضر عفونت فعال مانند عفونت ادراری، تنفسی، گوارشی و... دارند و نیز ابتلا به انواع سرطان.
-افرادی که داروهای ضد درد، داروهای کورتونی، داروهای ضد سیستم ایمنی در بیماران روماتیسمی و یا پیوند عضو شده، داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند و یا تحت رادیوتراپی جهت بیماری‌های صعب‌العلاج هستند.
- افراد با مشکلات حرکتی خصوصاً جانبازان نخاعی، جانبازان با انواع ضایعات مغزی و...

بخش اول توصیه‌های لازم به ایثارگران (4 اسفند98)


- عدم خروج از منزل افراد فوق و یا حداقل پرهیز از حضور در اماکن شلوغ و محل‌های پرازدحام.
- رعایت بهداشت دست با شستشوی مکرر و منظم با آب گرم و صابون و توجه به عدم تماس دست با صورت و چشم‌ها و دهان و بینی قبل از شستشوی دست‌ها، ضمناً به‌محض ورود به منزل نسبت به شستشوی دست‌ها اقدام شود.
-عدم عیادت از بیماران تب‌دار با سرفه و یا حتی بدون سرفه و در صورت امکان عدم عیادت و تماس با بیماران بستری در مراکز درمانی.
-- در صورت بروز هرگونه علائم تب، سردرد و سرفه خشک یا تنگی نفس، خستگی و یا بی‌اشتهایی ضمن رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال احتمالی از تماس با فاصله کمتر از یک و نیم متری با خانواده خودداری شود.
در صورت بروز هرگونه علائم تب، سردرد و سرفه خشک یا تنگی نفس، خستگی و یا بی‌اشتهایی ضمن رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال احتمالی از تماس با فاصله کمتر از یک و نیم متری با خانواده خودداری شود.


رعایت دقیق موازین بهداشتی بهترین راه جلوگیری از ابتلا  (اطلاعیه شماره2/ اسفند 98)

 

- دست‌هایتان را مکرر با آب و صابون بشویید.
- دهان و بینی خود را هنگام عطسه و سرفه بپوشانید.
- در صورت عطسه و سرفه دیگران دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید.
- از تماس با افرادی که علائمی شبیه آنفولانزا دارند پرهیز نمایید.
- از دست دادن و روبوسی اجتناب نمایید.
- فعالیت‌های خارج از خانه را محدود نموده و تا حد امکان در خانه بمانید.
- تا آنجایی که امکان دارد از سفر کردن خودداری نمایید.ایثارگران دارای بیماری زمینه‌ای حتی‌المقدور از منزل خارج نشوند (اطلاعیه شماره 3/ اسفند98)


-ایثارگران دارای بیماری زمینه‌ای از جمله بیماری‌های تضعیف‌کننده سیستم ایمنی مثل سرطان، شیمی درمانی، جانبازان شیمیایی و نخاعی و دارای بیماری‌های تنفسی ریوی و کبدی حتی‌المقدور از منزل خارج نشوند.
- مهمانی نرفته و مهمان نپذیرید.
- از استخر و اماکن ورزشی استفاده نکنید.
- در همایش‌ها و اجتماعات عمومی شرکت نکنید.
- به ملاقات بیماران نروید.
- اگر بیماری حاد و اورژانسی ندارید به مراکز درمانی مراجعه نفرمایید.
- از گوشت و تخم مرغ کاملاً پخته شده استفاده کنید.
- دست‌ها را مرتب بشویید.
- به‌صورت متناوب مایعات میل کنید.حفظ فاصله اجتماعی ضروری است (اطلاعیه شماره 5/ خرداد99)


ایثارگران گرامی به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر مانند جانبازان شیمیایی، جانبازان قطع نخاع، والدین سالمند شهدا و ایثارگران دارای بیماری‌های زمینه‌ای باید با جدیت موارد بهداشتی و ایمنی را رعایت کنند و حفظ فاصله اجتماعی را مدنظر داشته باشند.
پرهیز از مسافرت‌های غیرضروری، حضور در اجتماعات و مکان‌های شلوغ از مواردی است که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها صورت گیرد. همچنین ایثارگران عزیز حتی‌المقدور از خانه خارج نشوند تا در معرض ابتلا به بیماری قرار نگیرند.

 

هشدارهایی در شرایط وقوع شیوع مجدد بیماری (اطلاعیه شماره 6/ تیر99)


در تازه ترین هشدار معانت بهداشت و درمان بنیاد شهید با توجه به موج دوم کرونا در کشور در تیرماه سال جاری به ایثارگران معزز توصیه شده است: با توجه به شیوع مجدد بیماری کرونا موکداً توصیه می‌شود که ایثارگران با ریسک بالای بیماری شامل جانبازان شیمیایی، جانبازان نخاعی، ایثارگران دارای سابقه پیوند عضو، ایثارگرانی که داروهای تضعیف‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند و ایثارگران سالمند به خصوص والدین معظم شهدا حتی‌المقدور از منزل خارج نشوند و درصورتی‌که خروج از منزل برای این عزیزان ضروری باشد حتماً در خارج از منزل ضمن رعایت فاصله گذاری اجتماعی، نکات ایمنی و بهداشتی از ماسک استفاده کنند.

انتهای گزارش/ ح 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران