جمعه 9 آبان 1399 |

صحن ها، رواق ها و روضه منوره حرم رضوی مرحله به مرحله بازگشایی می شود

08:8:0    1399/04/07

صحن ها، رواق ها و روضه منوره حرم رضوی مرحله به مرحله بازگشایی می شود

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از برنامه ریزی برای بازگشایی مرحله به مرحله صحن‌ها، رواق‌ها و روضه منوره بر اساس نظر ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و گفت: دهه کرامت امسال برنامه‌ای مستقیم با حضور زائر نخواهیم داشت و آنچه از برنامه‌ها تدارک دیده شده در رواق امام خمینی (ره) ضبط شده و از طریق رسانه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری حیات، مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با حضور در یک برنامه تلویزیونی دهه کرامت را نیز متاثر از جو حاکم بر جامعه در مقابله با گسترش ویروس عنوان کرد و گفت: دهه کرامت امسال برنامه‌ای مستقیم با حضور زائر نخواهیم داشت و آنچه از برنامه‌ها تدارک دیده شده در رواق امام خمینی (ره) ضبط شده و از طریق رسانه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به تاکیدات تولیت آستان قدس رضوی در رعایت اصول و ضابطه‌های بهداشتی، افزود: به علت اهمیتی که این قضیه دارد موضوع رعایت این دستورالعمل‌های بهداشتی امروز یک اصل اساسی است و زائران و مجاوران در ورود به حرم مطهر رضوی موظف به رعایت این اصول هستند.
خاکسار قهرودی: تصریح کرد: ما می‌خواهیم فضا‌های بیشتری از حرم مطهر باز شود؛ اما اکنون محکوم به شرایط هستیم و سیستم خدمتگزار در حرم مطهر رضوی تلاش می‌کند با آموزش خدام و ایجاد امکانات شرایط را برای یک حضور سالم زائران فراهم کند که بر این اساس صد درصد خادمان و کارکنان حرم در حال رعایت پروتکل‌ها هستند.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی را یکی از پیشگامان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از آغازین روز‌های شیوع این ویروس در کشور عنوان کرد و گفت: در همان روز‌های نخست، فضای حرم در مکان‌های مسقف و اطراف ضریح مطهر برای جلوگیری از گسترش ویروس مدیریت شد، اما به جایی رسیدیم که مجبور به بستن درب‌های حرم مطهر به روی زائران شدیم که کاری بسیار سخت و ناراحت‌کننده برای ما بود.
وی همچنین تعطیل شدن شبکه رضوان و تهیه غذای مهمانسرا را یکی از تأثیرات این بیماری دانست و ابراز امیدواری کرد با برطرف شدن شرایط بیماری، پذیرای حضوری از زائران در مهمانسرای حضرت دوباره آغاز خواهد شد.
قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی در رابطه با بازگشایی سایر بخش‌های حرم مطهر رضوی به تدوین دستورالعملی در این زمینه طی هماهنگی با وزارت بهداشت و درمان و برگزاری جلسات مشترک با آستان‌های مقدس حضرت فاطمه معصومه (س)، احمد بن موسی الکاظم (ع)، مسجد مقدس جمکران و حضرت عبدالعظیم (ع) اشاره کرد و گفت: در این دستورالعمل‌ها، بازگشایی مرحله به مرحله صحن‌ها، رواق‌ها و روضه منوره بر اساس نظر ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه‌ریزی شده است.
خاکسار قهروردی تصریح کرد: در کنار آموزش، امکانات لازم نیز فراهم شد و اکنون در کنار موارد موجود مانند ارائه مواد ضد عفونی، ارائه ماسک به افرادی که درخواست ماسک دارند، عرضه ماسک در فروشگاه‌های مبادی ورودی حرم مطهر، ارائه برگ زیارت، پلاستیک، نصب بنر‌های آموزشی، تنظیم فرش‌ها به‌صورت شطرنجی، تذکر دائمی خدمتگزاران به زائران در رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی، کاهش مراسم‌ها برای کاهش ازدحام و مدیریتی که به لحاظ فیزیکی در صحن‌ها اتفاق افتاده شرایطی را فراهم کرده تا مطابق دستورالعمل تنظیم شده بتوانیم بازگشایی مرحله به مرحله را به انجام برسانیم و این امر منوط به همکاری زائران خواهد بود.
وی با اشاره به سفر حریرچی معاون وزیر بهداشت طی روز‌های اخیر به حرم مطهر امام رضا (ع) افزود: طبق ارزیابی ایشان میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن مذهبی بسیار بهتر از سایر مکان‌های شهری بوده است که ما امیدواریم این رعایت در سایر مکان‌ها نیز اتفاق بیفتد و خوشحال هستیم که مردم به رعایت مسائل بهداشتی به عنوان وظیفه دینی خود می‌نگرند.
خاکسار قهرودی همچنین گفت: در سفر معاون وزیر بهداشت در رابطه با تهویه این رواق‌ها توضیح داده شد و آماده‌ایم با توجه به گرمی هوا و سختی حضور در صحن‌ها برای زائران با رعایت همه جوانب بهداشتی رواق‌های با سقف‌های بلند بازگشایی شود که البته این بازگشایی منوط به دستور ستاد ملی مقابله با کروناست.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران