جمعه 28 شهریور 1399 |

مروری کوتاه بر اقدامات تاریخی سپاه

12:53:0    1399/02/02

مروری کوتاه بر اقدامات تاریخی سپاه

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمـانـی کـه کشور نیاز مبرم به امور امنیتی داشت با کمترین بودجه و امکانات و با بیشترین انگیزه و اعتقاد، مرزبانی صادق و لایق برای انـقـلاب و کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری حیات به نقل از ایسنا،سپاه از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نهادهایی است که از عوامل تضمین استحکام و تداوم جمهوری اسلامی به شما می‌آید. توصیف و اشاره به نقش‌های سرنوشت‌ساز پاسداران انقلاب اسلامی و حضور همزمان آنان در چند جبهه برای صیانت از اصل انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند آن همواره قابل توجه بوده است. حافظه تاریخی ملت ایران و بلکه امت اسلامی درخشش نسل جوان دیروز سپاه در جبهه‌های مبارزه با ضدانقلاب و گروهک‌های تروریستی و جریان‌های تجزیه‌طلب و قومیت‌گرا، دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور در هشت سال دفاع مقدس، همچنین نسل جوان امروز سپاه در حمایت و همراهی با محور مقاومت و رزمندگان  اسلام در مصاف با جنگ‌های نیابتی و تروریست‌های تکفیری در منطقه را آیینه بصیرت دینی و انقلابی و دفاع غیرمحافظه‌کارانه پاسداران از انقلاب اسلامی و ملت‌های مظلوم و مسلمان است.
تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حافظه تاریخی ملت ایران گواهی می‌دهد این نهاد مردمی و برخاسته از متن انقلاب با اقتدا به ژ و تمسک به فرهنگ و ارزش‌های عاشورا، چگونه پیشتازانه، مشتاقانه، فداکارانه و مجاهدانه با هوشمندی و زمان‌شناسی در همه عرصه‌های نیاز انقلاب و کشور افتخارات بزرگی را برای ایرانیان عزیز رقم زده است به گونه‌ای که به اعتراف دوست و دشمن اگر تلاش‌های ممتاز پاسداران انقلاب اسلامی نبود چه بسا سرنوشت انقلاب و نظام اسلامی به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

از ابـتـدای پـیـروزی انـقـلاب اسـلامی،هسته‌ها و گروه‌های امنیتی ـ نظامی حافظ انقلاب تـشـکـیـل و زمـیـنـه مـنـاسـب بـرای مـوجـودیـت سـپـاه فـراهـم شد. سـپـاه هـنـگـامـی در روز دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ به دستور امام خمینی (ره) شـکل گرفت که انقلاب اسلامی با انواع توطئه‌ها و شرارت‌های داخلی گروهک‌هایی رو به رو بود که از طرف ابرقدرت‌های شرق و غرب هدایت می‌شدند. از همین رو مقابله با این خطرات بر عهده سپاه گذاشته شد.

بـا نـصـرت خـداونـد،حـمایت‌ها و رهبری امام خمینی (ره)،روحیه انقلابی و شهادت‌طلبی پـاسداران و برخوردار شدن سپاه از حمایت ملت و جذب عناصر انقلابی و با ایمان، به سرعت سپاه آماده مقابله با حوادث و بحران‌هایی شد که در مسیر انقلاب به وجود آمد. سپاه در حـوادثـی مـثـل بـحـران کـردسـتـان، ترورهای کور خیابانی منافقین،درگیری ترکمن صـحـرا،کـشـف کـودتـای نقاب و سایر مباحث امنیتی که با تحریک دشمنان داخلی و خارجی دامن زده می‌شد فـعـالانه حضور یافت و با تقدیم شهدا و جانبازان بسیاری از اسلام و انقلاب پاسداری کرد.

در زمـانـی کـه کشور نیاز مبرم به امور امنیتی داشت؛ سپاه با کمترین بودجه و امکانات و با بیشترین انگیزه و اعتقاد،مرزبانی صادق و لایق برای انـقـلاب و کشور شد. سپاه در کشف خانه‌های تیمی منافقین، چریک‌های فدایی خلق، حزب توده، گروه فرقان و دیگر گروه‌های محارب نقش اصلی داشت و آنها را متلاشی کرد. نقش سپاه در دوره جنگ تحمیلی برای مقابله با صدام و پس از آن برای مهار داعش و هدف قرار دادن پایگاه نظامی «عین‌الاسد» پس از ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس هم از جمله مواردی است که باید در تاریخچه اقدامات این نهاد انقلابی ثبت شود.

خدمات ارزنده به انقلاب و کشور و بازگشت امنیت و آرامش به بهای رشادت‌ها و فداکاری‌هـای بـسـیـار و کـشـف و خـنـثـی‌سـازی دههـا تـوطـئه بـزرگ و کـوچـک تـوسـط سـپـاه در اوایـل انـقـلاب بـاعث شد که حضرت امام(ره) در پیامی ضمن یادآوری رشادت و ایثارگری پاسداران، آنها را موجب سرافرازی امت اسلامی بدانند.

با آغاز جنگ تحمیلی ،سپاه به همراه بسیج و نیروهای مردمی در کنار ارتش جمهوری اسلامی وارد دفاع از کشور در برابر دشمنان شدند. هدف اول در این مرحله از جنگ سد کردن پیشروی دشمن و زمین گیر کردن آن و جلوگیری از اشغال بیشتر خاک جمهوری اسلامی ایران بود. فرمان هشت ماده‌ای امام خمینی (ره) مبنی بر مقاومت ملت ایران، خطوط اصلی چگونگی اداره امور جنگ، حجت را بر سپاه و بسیج تمام کرد و این دو به طور گسترده وارد عرصه نبرد با دشمن متجاوز شدند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در اردیبهشت ۱۳۵۸ به عنوان یک نیروی محدود برای دفاع از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن تشکیل شده بود، در طول جنگ تحمیلی به یک نیروی نظامی و دفاع نوین تبدیل شد و به همراه ارتش جمهوری اسلامی ایران از کیان نظام و کشور دفاع کردند و اجازه ندادند، دشمن به هیچ یک از خواسته‌های خود دست یابد.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران