شنبه 18 مرداد 1399 |

پزشکان و پرستاران ایثارگر ثمره فرهنگ شهادت هستند

13:50:0    1398/12/21

پزشکان و پرستاران ایثارگر ثمره فرهنگ شهادت هستند

رییس بیمارستان روانپزشکی نیایش گفت: ایثار شهدا و جانبازان در دوران ۸ سال دفاع مقدس موجب ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و تأثیر آن در فداکاری پزشکان و پرستاران در این برهه شده است.

به گزارش پایگاه خبری حیات، نوشین زارعی، فرزند شهید، روانپزشک و رییس بیمارستان روانپزشکی نیایش روز سه‌شنبه ۲۰ اسفندماه، با حضور در برنامه سیمای خانواده بابیان این‌که اوج ایثار واقعه عاشورا و فداکاری شهدا و جانبازان در ۸ سال دفاع مقدس بود اظهار داشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و الگو قرار گرفتن شهدا و جانبازان در جامعه موجب شده که در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا، پزشکان و پرستاران به‌عنوان فرزندان انقلاب در بیمارستان‌ها ایثار کنند، امیدواریم که هر یک از افراد جامعه به‌عنوان یک رسانه مستقل، ایثار و فداکاری موجود را در فرزندان خود نهادینه کنند تا به نسل‌های آتی انتقال پیدا کند.
وی در خصوص راهکارهای پیشگیری از استرس ناشی از ویروس کرونا در جامعه تصریح کرد: استرس منجر به اضطرابی می‌شود که علائم جسمی و روانی را به همراه خواهد داشت، نشانه‌های جسمی شامل تپش قلب، سردی دست‌وپاها، اختلال در خواب، مشکلات گوارشی و ... می‌شود و علائم روانی نیز موجب مختل شدن زندگی فردی و اجتماعی خواهد شد.
زارعی، افزود: واقعیت این است که همیشه در طول زندگی استرس با عناوین گوناگون وجود دارد ولی در خصوص ویروس کرونا به دلیل غیرقابل‌پیش‌بینی و ناشناخته بودن این اضطراب بیشتر است، بنابراین توصیه می‌شود که به راهنمایی‌های پزشکان متخصص توجه کرده و به درمان آنها اعتماد کنید، قطعاً اعتماد پایه اصلی آرامش روانی است و ترس، ایمنی سیستم بدنی را مختل می‌کند.
رییس بیمارستان روانپزشکی نیایش با اشاره به مشکلات جانبازان شیمیایی در این برهه زمانی خاص خاطرنشان کرد: برخی از اطرافیان این جانبازان زمان سرفه، به آن‌ها می‌گویند که شاید مبتلا به کرونا شده‌ای درصورتی‌که این اتفاق امری طبیعی است ولی قطعاً استرس در آنها و حتی سایر افراد موجب تغییرات هورمونی در بیوشیمی مغز شده و افزایش سرفه، خستگی بدنی و درد را به همراه خواهد داشت، در این راستا فرد رفتار بیمارگونه پیدا می‌کند.
وی تاکید کرد: بسیاری از افراد به حواشی در فضای مجازی توجه زیادی می‌کنند ولی حتماً باید دستورالعمل‌ها و توصیه‌ها را از منابع معتبر مانند سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت اخذ کرد؛ جانبازان شیمایی نیز حتماً باید توصیه‌ها و دستورالعمل‌های معاونت بهداشت و درمان بنیاد را موردتوجه قرار دهند.
رییس بیمارستان روانپزشکی نیایش در پایان گفت: در شرایط فعلی تمامی اخبار و اطلاعات را باید از منابع علمی اخذ کرد و اگر بر اساس آن اطلاعات دارای نشانه‌های بیماری نبودیم نیازی به مراجعه به مراکز درمانی نیست، بهتر است تا پایان دوره این بیماری در منازل مانده و روش‌های آرام‌سازی مانند کتاب خواندن، تماشای تلویزیون و ... را در پیش بگیریم.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران