شنبه 5 بهمن 1398 |

 260 هزار پرونده از آثار مکتوب شهدا جمع آوری شده است

15:48:0    1398/06/03 معاون بنیادشهید وامور ایثارگران:

260 هزار پرونده از آثار مکتوب شهدا جمع آوری شده است

حیات:معاون فرهنگی و آموزشی بنیادشهید و امور ایثارگران گفت: بنیادشهید مفتخر است که در حال حاضر بیش از ۲۶۰ هزار پرونده از آثار مکتوب شهدای دوران دفاع مقدس را جمع آوری کرده است.

به گزارش پایگاه خبری حیات ، حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن کاویانی راد، امروز یکشنبه 3شهریور 98، در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ایثار و شهادت و رونمایی از کتاب «شکوه خاطرات» در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست‌ جمهوری افزود: به همین منظور این آثار شهدای دوران دفاع مقدس مرمت شده است و در قالب ۹ میلیون سند الکترونیکی در آرشیو بنیادشهید نگهداری می شود که به عنوان یک خزانه ارزشمند برای ما محسوب می شود.

وی تصریح کرد: با الکترونیکی شدن این اسناد تلاش می شود تا همه این آثار گرانبها و ارزشمند در اختیار مردم ایران قرار گیرد که البته اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار آثار تولیدشده از شهدا در ۲۱ موزه نگهداری می شود و مردم می توانند به این آثار دسترسی داشته باشند و از این آثار و گنجینه ها بازدید کنند.

حجت الاسلام کاویانی راد گفت: انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس مجموعه ای از تجربیات را به ارث گذاشته است که اگر به درستی به نسل جدید انتقال داده شود، مجموعه عمیق و کاملی را به نسل آینده کشور که هیچ تصوری از جنگ و دوران دفاع مقدس ندارند، منتقل کرده است و اگر در این مقطع حساس ما این تجربیات را به جوانان منتقل نکنیم، با مشکل مواجه می شویم.

وی ادامه داد: برگزاری این نمایشگاه و رونمایی از کتاب «شکوه خاطرات» رئیس جمهوری به عنوان دو اثر ارزشمند برای نشان دادن توجه و حمایت از خاطرات شهدای دوران دفاع مقدس است تا آنها را به خوبی ثبت کرده و به آیندگان و نسل جوان کشور انتقال دهیم.

کاویانی راد تصریح کرد: البته آثار و اسناد شهدا بسیار برای ما دارای اهمیت است و با افتخار اعلام می کنم که در مجموعه آثار شهدا ده ها اثر نقاشی از شهید چمران داریم که تاکنون کسی این آثار را ندیده است.

به گفته وی، اسنادی هم که امروز در این نمایشگاه در معرض دید قرار داده شده است، بخش مختصر و اندکی از صدها سندی است که از شهدا باقی مانده است و بعدها می تواند به عنوان مستند حقانیت از شهدا برای ما باشد که امیدواریم با حمایت مسئولان و دولتمردان این اسناد به خوبی مستند و نگهداری شود.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید در ادامه درباره خاطرات والدین شهدا از فرزندان شهیدشان گفت: در حال حاضر ۳۰ هزار خاطره از والدین شهدا ثبت و نگهداری شده است اما به دلیل محدودیت منابع مالی امکان توسعه آن وجود ندارد که اگر به این مساله توجه شود، گنجینه ارزشمندی در اختیار نظام و آیندگان قرار می گیرد.

ایرنا

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :