چهارشنبه 15 مرداد 1399 |

تجربه موفق یک ایثارگر در کاربرد نانو برای مصالح ساختمانی

15:44:0    1398/05/12 گفت و گو با بهروز بهرام نژاد از کارآفرینان موفق

تجربه موفق یک ایثارگر در کاربرد نانو برای مصالح ساختمانی

حیات:بکارگیری تکنولوژی های جدید، یکی از عرصه های جذاب برای افراد مستعد و پرانگیزه ایرانی شده است. آمار کسانی که در مشاغل مربوط به فناوری های نوین فعال هستند، خیره کننده است ضمن آنکه مراجع مختلف نظام بویژه رهبر معظم انقلاب در فرصت های مختلف بر ضرورت تأمین امکانات و فراهم کردن زمینه فعالیت در این عرصه تأکید فراوان کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری حیات، در این میان، خبر ورود چهره های ایثارگر به میدان استفاده از تکنولوژیهای جدید را باید اتفاقی خجسته به حساب آورد. بهروز بهرام نژاد از شمار این کارآفرینان است که چند سالی می شود که در خطه آذربایجان برای بهره گیری از تکنولوژی نانو در تولید مصالح ساختمانی گام برداشته است. کارگاه این جانباز دوران دفاع مقدس، اکنون محصولاتش را به جز عرضه در بازار داخلی به برخی از کشورهای منطقه نیز صادر می کند. در ادامه سلسله گفت و گوها با فعالان عرصه تولید و کارآفرینان ایثارگر، این بار به سراغ چهره موفقی از استان اردبیل رفته ایم. 
جناب بهرام نژاد قبل از این که وارد بحث فعالیت های تولیدی و کارآفرینی شما شویم می خواهم تصویری از دوران ایثارگری شما به خوانندگان بدهیم. از روزهایی شرکت تان در دفاع مقدس و عملیاتهایی که حضور داشته اید، بگویید؟ 
تا آنجا که به خاطر دارم 16 ساله بودم که راهی جبهه شدم. همان سال های اول جنگ بود، یعنی حدود سال ۶۱. تقریباً 6 ماه از حضورم در کنار رزمندگان عزیز می گذشت که در روزهای پایانی عملیات بیت المقدس از ناحیه دست چپ مجروح شدم.
فعالیت تان در عرصه تولید و اقتصاد از چه برهه ای شروع شد؟
بعد از بازگشت از جبهه، مدتی دوران درمان و نقاهت را گذراندم. چند سالی طول کشید تا به اتفاق برخی از نزدیکان به فکر انجام یک فعالیت در عرصه تولید بیفتیم.
حدود 5 سال پیش اولین خط تولیدمان را راه اندازی کردیم. بار اول قریب یک تُن محصول داشتیم که چندان فروش نرفت. سال اول فعالیت ما اصلاً سال خوبی نبود. حتی برخی از دوستان دچار ترس و ناامیدی شده بودند اما با مرور زمان متوجه شدند برای انجام هر کاری باید ریسک کرد و ضررش را هم به جان خرید.
روزهای اول هزینه های قابل توجهی را صرف کردیم تا جایی که حتی پول آب و برق و گاز کارگاه را هم نتوانستیم پرداخت کنیم. به تدریج با معرفی محصول و شناساندن خود به بازار داخلی توانستیم فروش خوبی بدست بیاوریم. این روند رو به جلو با مدد الهی ادامه داشته است. سعی کردیم هر سال همزمان با فروش بیشتر کیفیت محصول را هم تقویت کنیم.
امروز که ۵ سال از فعالیت ما می گذرد خط تولید مان ۸۰۰ هزار تن فروش را تجربه کرده است. در مرحله بعدی با جا افتادن محصول تولیدی مان در داخل کشور فکر صادرات افتادیم. در این زمینه اولین ارتباط را شرکت های واسط برقرار کردند که در کار خرید کاشی و سرامیک از ایران هستند. همین گروه از خریداران محصولات ایرانی نیز اولین بار محصولات ما را به خارج کشور بردند.
احتمالاً بسیاری از مخاطبان، با چنین محصولی آشنا نباشند. قدری راجع به «مصالح ساختمانی بر پایه نانو» توضیح دهید که اساساً ترکیباتش چیست و موارد مصرف آن کجاست؟
ابتدا این توضیح را بدهم که فناوری نانو، امروزه در صنعت ساخت و ساز یک تحول ایجاد کرده است و با کمک گرفتن از این تکنولوژی، مصالح بادوام و اطمینان بخش تولید می شود، ماده اولیه ای که برای مصالح ساختمانی، نانو فراهم می کند ویژگی منحصر بفردی مثل با دوام بودن، سبک بودن و صرفه جویی در مصرف آب و انرژی دارند.
لیست محصولات ساختمانی که در آنها از فناوری نانو استفاده می شود خیلی طولانی و شامل محصولات سیمانی، رنگ ها، روغن های جلادهنده و عایق بندیها در پوشش سطح می شود. محصولات ما بیشتر از پودرهای نانو استفاده می کند. این پودرها، عمر بیشتر و مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند.
در سال های اول ۲ نوع محصول از این طریق تولید می کردیم اما  اکنون هفت نوع محصول داریم. این محصولات برای پوشش دیوارها، چسب های مخصوص کاشی، پودرهای چسب بتن یا مواردی مانند ملات های سیمانی به کار می روند که چنان که اشاره کردم ضدرطوبت و بسیار مقاوم هستند.
مواد اولیه تان را از کدام کشورها وارد می کنید؟
مواد اولیه نانو اغلب از آلمان وارد می شود به همین دلیل بعد از تحریم هایی که برقرار شد، برای تولیدکنندگان و فعالان این عرصه مشکلاتی بروز کرده است.  
چند نفر در حال حاضر در کارگاه شما، فعالیت دارند؟
در شیفت های مختلف تعداد نیروها فرق می کنند. ما ابتدا به صورت حداقلی با ۱۲ نفر کارگاه را می چرخاندیم
اما با گسترش فعالیتها ناگزیر از جذب افراد جدید هستیم بویژه کسانی که در حوزه شیمی تخصص دارند. هم اکنون ما از دو نفر که دارای تخصص دکترای شیمی هستند، در بخش آزمایشها استفاده می کنیم.
چه میزان وقت و زمان برای ببار آوردن محصول مبتنی بر نانو لازم است؟
بستگی به حجم مورد نیاز و تقاضا دارد. اگر بخواهید مثلاً ۱۵ تُن تولید کنید، ۱۲ ساعت زمان لازم است. ما هم اغلب به این روال پیش می رویم یعنی 8 صبح خط تولید شروع به کار می کند تا 8 شب و در این بازه زمانی پانزده تُن محصول آماده تحویل می شود.
اکثر تولیدات مان هم طبق سفارشات قبلی رزرو می شود. اکثر مشتریان این مصالح حداقل یک ماه قبل سفارش خود را ارائه می کنند و ما هم طبق زمانبندی تعیین شده کار را تحویل می دهیم.
در حال حاضر، محصولات شما در کدام مناطق کشور بیشترین استفاده را دارند؟
بیشترین مشتری های ما از شهرهای شمالی و ساحلی مانند گیلان، گلستان و مازندران هستند که طبیعی است؛ اول به این دلیل که ساخت و ساز در این مناطق خیلی رونق دارد، دوم بخاطر شرایط آب وهوایی و رطوبت حاکم بر منطقه که باعث شده آنها به مصالح مقاوم تولید شده با فناوری نانو احتیاج مبرم داشته باشند.
مشتری های شما اعم از داخلی یا خارجی معمولاً چه کسانی هستند ؟
مشتری های ما اغلب افراد دست اندرکار در ساخت و ساز مسکن هستند. محصولات ما به گونه ای است که در تمامی امور ساخت و ساز ها مصرف می شود اعم از ساخت انبارها، سردخانه ها، ساختمان های مسکونی، استخر ها و حتی در امور سد سازی. 
آیا برنامه ای هم برای گسترش فعالیت کارگاه یا ورود به میدانهای بزرگتر تکنولوژی نانو در نظر دارید؟
الان بزرگترین هدف ما صادرات محصول به بازار کشور های خارجی است. بدون شک ما هر چقدر بتوانیم بازار محصولات مان را گسترده کنیم و مشتریانی از نقاط مختلف جهان پیدا کنیم به همان نسبت ناگزیریم کارگاه را تجهیز کنیم، هم به لحاظ شمار نیروی متخصص و هم به لحاظ سرمایه گذاری و بالابردن ظرفیت تولید. فکر می کنم در صورت افزایش حمایت و توجه دولت و صدور مجوزهای لازمه، می توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم. 
به صورت ملموس بفرمایید در این مسیر یعنی ارتقای ظرفیت تولیدات تان چه موانعی قرار دارد؟
ما با همه نوع مشکلات ساخته ایم اما برخی از موارد با آنکه به نظر خیلی ساده هستند اما برای روحیه افراد فعال در حوزه تولید بسیار مخرب هستند مثل تشریفات یا هزینه هایی که برای انجام کارهای اداری و مراحل بوروکراسی حاکم است. به طور مثال شما اگر بخواهید مجوزهای جدید برای صادرات بگیرید و محصولتان را برای آزمایش و تست و تأیید نهایی ارسال کنید مدتها طول می کشد، ضمن آنکه هر دستگاهی برای صدور این مجوزها رقم های بالایی طلب می کنند. مشکل دیگر که دامنگیر اغلب کارگاهها و مراکز تولیدی است بحث بیمه و ضمانت های شغلی کارگران و نیروی انسانی است. هنوز متاسفانه رابطه اطمینان بخش میان سازمان تأمین اجتماعی با واحدها و مراکز تولیدی برقرار نیست.
یکی از وظایف جدی دولت در حوزه فعالیتهای اقتصادی جلوگیری از انحصار است یا همان چیزی که امروزه به آنها مافیا گفته می شود. در بازار مصالح ساختمانی نیز برخی شبکه ها و باندها هستند که عرصه را برای ورود محصول تولیدگران داخلی تنگ می کنند.
اگر بخواهید برای افرادی که علاقمند یا مستعد برای سرمایه گذاری و فعالیت در حوزه تولید مصالح ساختمانی مبتنی بر نانو هستند مشاوره بدهید چه می گویید؟
حرف اولم این است که هر فرد داوطلب این نوع فعالیتها می بایست ریسک و مشکلات آن را به جان بخرد. علاوه بر این، پیش بردن این قبیل پروژه ها، از اختیار و اراده یک نفر خارج است و شما باید به صورت گروهی عمل کنید.
در این گفت و گو لازم می دانم از ریاست اداره کار و فناوری و مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اردبیل که در تمامی همایش های مهم میزبان ما شده و مشوق کارآفرینان ایثارگر بوده است، تقدیر کنم همینطور از خانواده خودم که با همه مشکلات، خود را وقف این کار کردند.

نشریه حیات طیبه

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظر شما
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :
نظرات کاربران