یکشنبه 11 خرداد 1399 |

فاجعه قتل عام حج 66 نباید از غبار فراموشی ببیند

12:8:0    1398/05/09 روایت همسر شهید حسن ابراهیمی از بی سابقه ترین جنایت در حرم امن الهی

فاجعه قتل عام حج 66 نباید غبار فراموشی ببیند

حیات: نهم مرداد ماه سال 66 فاجعه ای بس بزرگتر از واقعه منای 4 سال پیش رخ داد. در اتفاقی بی سابقه حاکمان سعودی فرمان قتل عام بزرگ مهمانان خانه خدا را در کنار حرم امن الهی صادر کردند. این رخداد، به جمعه خونین نیز معروف شده است.

به گزارش پایگاه خبری حیات، این فاجعه آن روز، شدیدترین واکنش از سوی  امام خمینی(ره) را در پی داشت. ایشان این واقعه را موجب شکسته شدن دل پیامبر اسلام (ص) دانست و در جمله تاریخی خود با حاکمان ریاض اتمام حجت کرد و گفت:
«اگر ما از مسئله قدس بگذریم، اگر ما از صدام بگذریم، اگر ما‎ ‎از همه کسانی که به ما بدی کردند بگذریم، نمی‌توانیم (از) مسئله حجاز بگذریم. مسئله‎ ‎حجاز یک باب دیگری است». (صحیفه امام خمینی (ره)- جلد 20 - صفحه 369).
پس از این حادثه، روابط ایران و عربستان و نیز اعزام حاجیان ایرانی به مدت چهار سال قطع شد. در سالروز این فاجعه پای گفت و گوی همسر یکی از مجاهدان شهید این صحنه نشستیم. سرکار خانم سیده معصومه سیدمؤمنی، همسر شهید حسن ابراهیمی پوربسابی که سالهای متمادی نیز در دفاع مقدس حضور داشت. خانم سیدمؤمنی تحلیل خواندنی از این ابعاد مختلف این فاجعه ارائه می کند اما با لحن انتظار و افسوس از بی مهری نسبت به این رویداد تاریخی در رسانه ها و محافل مختلف می گوید. 
الان بیش از 30 سال از این حادثه می گذرد، کشتار خونین حج 66 از اتفاقات تاریخی است که نباید بگذاریم فراموش شود به این دلیل برای روشن شدن شدن ذهن نسل امروز که آن حادثه را ندیده اند، شما آنچه از  حادثه یعنی عملیات سرکوب سعودیها به خاطر دارید را بگویید؟
من نام این واقعه را فاجعه گذاشته ام. حجاج بی دفاع ما نه در صحنه جنگ بودند نه مسلح، آنها به خانه خدا رفته بودند. به امن ترین نقطه دنیا، پناه برده بودند. اما سعودی های از خدا بی خبر به بدترین شکل ممکن حجاج را سرکوب کردند. هیچ کسی فکرش را هم نمی کرد که دست به چنین جنایتی بزنند. شهادت عزیزان ما به کنار، بزرگترین درد ما، فراموشی هم وطنان خودمان است.
در سال های اول، خیلی خوب این حادثه را پوشش می دادند و در سالروزها مراسم یادبود برگزار می کردند؛ اما چند سال بعد، هیچ اسم و رسمی از این شهدا باقی نماند. من نسبت به رفتار دولتمردانمان نیز انتقاد دارم. در هر مجلسی که حضور دارم صحبتی از شهیدمان می شوند و میگویم همسرم در مکه به شهادت رسیده است، از من می پرسند منظورتان در حادثه منا است؟ زمانی که جواب می دهم، منظورم شهدای مرداد سال ۶۶ است، با تعجب به من نگاه می کنند و می گویند مگر آن روز چه اتفاقی افتاده است؟ لذا شهدای مرداد سال ۶۶ ما تاحدی فراموش شده اند. اگر از یک جوان، جریان کلی حادثه را بپرسید هیج اطلاعی ندارد و حتی نمی داند چنین حادثه ای رخ داده است.
چند سال قبل در بهشت زهرا (س) جناب ضرغامی را دیدم و با صراحت از ایشان گله کردم. گفتم این رسم و راه شهدا نبود. چقدر زود به فراموشی سپرده شدند. مشکل ما، جوانان نیستند. مشکل اصلی ما، تریبون ها و نشریاتی هستند که هیج نامی از این شهدا در این چند سال نیاورده اند.
به نظر شما انگیزه و اهداف سعودیها در این سرکوب خونین مراسم برائت از مشرکین چه بود؟
خیلی واضح است که سعودی ها دست نشانده و تحت نفوذ آمریکا هستند. اگر بخواهیم راهپیمایی برائت از مشرکین را در نظر بگیریم، این حرکت یک روشنگری سراسری بود. سعودی ها برای آنکه جلوی این روشنگری ها را بگیرند، دست به سرکوب زدند و تا حدودی هم به خواسته شان رسیدند. هرچند در عصر حاضر، مردم از راه های دیگری موضع خود نسبت به عملکرد قدرتهای زورگو را بیان می کنند، اما اصول حج یک امر دیگری بود.
عربستان با انجام این کار راهپیمایی ها را محدود کرد و فقط مختص روز عرفات قرار داد که متاسفانه همان را هم در این سال های اخیر محدود کرده اند.
چرا امام (ره) و مراجع دینی جهان اسلام این کار سعودی ها را یک فاجعه بی سابقه و حادثه ای دردناک خواندند؟
زمانی که می گویند حرم امن الهی، یعنی جانوران هم در آنجا امنیت و آرامش دارند. اما آن از خدا بی خبران، بیش از ۳۵۰ نفر را به راحتی قتل عام کردند. این فاجعه را در یک مکان مقدس عملی کردند. به کسانی حمله کردند که هیچ وسیله دفاعی نداشتند و مظلومانه قربانی شدند. با وجود چنین جنایتی حتی به روی خود نیاوردند. همسر من همیشه در میدان دفاع مقدس حضور داشت اما در ایام جنگ هیج اتفاقی برایش نیافتاد. این بار در مراسم حج، ناظر کاروان بود. چهارمین بارش بود که به حج می رفت. هیچ وقت فکرش را نمی کردم در امن ترین نقطه جهان چنین اتفاقی برایش بیافتد. این حادثه بخاطر ظلم وارده، به عنوان مصیبت و فاجعه عظیم نامیده شد.
گفته می شد که در این حادثه، برخی از شهدا، زنان یا جانبازان بودند که حتی به آنها هم رحم نشد یا آنکه مأموران سعودی اجازه مداوای مجروحین حادثه را در بیمارستان ها ندادند. این نوع رفتارها را ناشی از چه می دانید؟
از نظر من آنها با این کار می خواستند از مردم و و زائران زهر چشم بگیرند. هدف شان این بود که این راهپیمایی ها و حرکت برائت از مشرکین را متوقف کنند. در آن راهپیمایی، اولین ردیف ها مختص زنان است و بعد جانبازان. متأسفانه آن روز هم صف بندی به همین ترتیب بود و به همین دلیل بیشترین شهدا را خانم ها و جانبازان دادند.
سعودیها از چه ابزار و روشهایی برای قتل عام و سرکوب حجاج ایرانی استفاده کردند؟
هر چیزی که به دست شان آمده بود را استفاده کردند. از ساختمان های اطراف، اجسام سنگین بر سر زائران وسیله پرتاب کرده بودند. مأموران هم که میان جمعیت بودند، با باتوم و سلاح های دیگر همه را ضرب و شتم کرده بودند. 
شما بعدا که درباره حادثه مطالعه و جست و جو کردید، به نظرتان آیا آن کشتار اقدام از قبل برنامه ریزی شده بود یا تصادفی و اتفاقی رخ داد؟
به طور حتم و یقین این جریان کاملاً برنامه ریزی شده بود. این فاجعه امکان ندارد بدون برنامه ریزی پیش رفته باشد. اتاق های فکر این ها کاملاً برنامه ریزی کرده بودند. سعودی ها اختیاری از خودشان ندارند، عوامل حلقه به گوش کشور های غربی هستند. این کشورها نمی خواهند کشورهای مسلمان و یا به اصطلاح جهان سومی پیشرفتی داشته باشند. من به طور قطع می گویم، این فاجعه از پیش تعیین شده بود.
سعودیها بعد از این ماجرا، آیا اقدام خاصی هم برای دلجویی یا پرداخت غرامت قربانیان انجام دادند؟
اصلاً به هیچ عنوان، حتی به روی خودشان نیاوردند که چنین فاجعه ای را رقم زده اند. باور کنید حتی اگر جا داشت خسارت هم می گرفتند. اگر آن زمان قاطعیت حضرت امام (ره) نبود، پیکر شهدای مان را هم تحویل نمی دادند، عذرخواهی که پیش کش شان.
پیام این حادثه برای دنیای اسلام چه بود. مسلمانانی که شاهد این قتل عام در کنار حرم امن الهی بودند چه برداشتی از این حادثه کردند؟
عظمت این حادثه بیشتر از منا بود. آنها با کسانی مقابله کردند که راهپیمایی شان کاملاً هدف دار بود و آنها رفتند تا اندیشه و اهداف شان زنده بماند. در میان شهدای حج بیشترین قربانی از کشور ما بود. اما چقدر راحت مردم و مقام های ما این حوادث را فراموش میکنند. 
برای حادثه منا یک مستندی ساختند که فوق العاده بجا و عالی بود اما ای کاش در آن مستند یک اشاره خیلی کوچک در حد دو ثانیه به قربانیان سال ۶۶ هم می کردند. برای پیشینه حادثه هم که شده توضیح کوتاهی می دادند اما متاسفانه چنین کاری نشد.
آیا جامعه بین المللی اقدام خاصی برای پیگیری این قتل عام یا مجازات و تنبیه عوامل این حادثه انجام داد؟ 
نه، ما هیچ پیگیری ازکشورهای دیگر و جامعه بین الملل مشاهده نکردیم. 
به پیام و تصمیم امام خمینی (ره) در آن روز اشاره داشتید، این پیام و تصمیم چه تأثیری در تسکین آلام خانواده شهدا و قربانیان داشت؟
آن زمان، بزرگترین تسکین دل ما سخنان حضرت امام (ره) بود. آنقدر نظرشان برای ما اهمیت داشت که در اوج عزاداری فکر گفته های ایشان بودیم. امام (ره) در سخنرانی شان گفتند که حتی اگر از جنایت های صدام بگذرند از آل سعود نخواهند گذشت. حقیقتش را بخواهید، انتظار داشتم بعد از آن، هر ساله حتی در حدی بسیار کم، یک برنامه کوچک یا یک مستند چند دقیقه ای پخش کنند.
فکر می کنید رفتار و سیاست سعودیها بعد از این 30 سال تغییر کرده است. آیا ممکن است فاجعه کشتار مکه دوباره تکرار شود؟ 
هیچ چیزی از آنها بعید نیست چون اختیاری از خود ندارند. کورکورانه، چشم به زبان و دست آمریکا می دوزند. فکر میکنند همیشه غرب و آمریکا حامی آنها خواهد بود اما واقعیت غیر از این است. آمریکا هم زمانی که بهره برداریش از آنها تمام شود حاکمان این کشور را به زمین خواهد زد.
به سوابق شهیدتان در جبهه و جنگ اشاره کردید. در این باره بیشتر برای مخاطبان ما می فرمایید؟
همسرم در مقطع کارشناسی ارشد رشته بیو فیزیک، تحصیل می کرد. دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس بود. او قبل از انقلاب نیز در شمار مبارزان اصلی دانشگاه بود. بار ها از سوی مدیران وقت دانشگاه شان به خانواده اخطار داده بودند اما ایشان راهشان را انتخاب کرده بود.
آشنایی ما به واسطه دوستی ایشان با برادر بزرگترم بود. زمانی که ما عقد کردیم جنگ شروع شد و ایشان راهی جبهه شدند. در عملیات های بیت المقدس و فتح خرمشهر هم حضور پر رنگی داشتند.
فرمانده شان می گفت: دوران جنگ همیشه در دلم غوغا بود که ابراهیمی شهید می شود. همان فرمانده وقتی خبر شهادت ایشان را در مکه از تلویزیون شنیده بود با چند نفر از دوستان شان به منزل ما آمدند و می گفتند شهادت روزی و حق چنین افرادی بود که ساعتی از دفاع از اسلام و انقلاب دست برنداشتند. 

هفته نامه حیات طیبه

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :