پنجشنبه 25 مهر 1398 |

تقاضای شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم از جامعه، حفظ حجاب و عفاف است

1398/04/17

تقاضای شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم از جامعه، حفظ حجاب و عفاف است

حیات:تقاضای شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم و نیز خانواده بزرگوارشان از جامعه، حفظ حریم حجاب و عفاف است، برای همین است که شهید حمید رستمی، بانوان را به پهلوی شکسته خانم حضرت زهرا (س) قسم داده و فرموده است: به پهلوی شکسته حضرت فاطمه زهرا (س) قسم‌تان می‌دهم که حجابتان را رعایت کنید.

به گزارش حیات به نقل از دفاع پرس ،حجاب از دیدگاه اسلام و همه ادیان، امری مهم و ضروری است، امری است که زنان مسلمان را برای حضور در اجتماع و پرورش نسل سالم، مؤمن و متقی یاری می‌دهد، ارزش و اعتبار بانوی مسلمان را افزایش می‌دهد و حضورش در اجتماع را تسهیل می‌بخشد. جامعه اسلامی ما و کشورمان بهایی گران و ارزشمند برای حفظ حجاب داده است. به راستی که بهای خون شهدا، حفظ حریم عفاف، حیا و حجاب است و بسیاری از مردان غیرتمند و ایثارگر در دوران دفاع مقدس به این مسئله اشاره کرده و حتی در وصیت‌نامه‌هایشان نیز به اهمیت این موضوع تأکید داشته‌اند. هنوز وقتی پای صحبت‌ها و مطالب مادران شهدا می‌نشینی به حجاب تأکید دارند و می‌گویند که این دیدگاه تنها دیدگاه فرزندان شهید ما نبوده، بلکه خواسته ما نیز همین است، چرا که عزیزانمان را برای حفظ ارزش‌ها و تأمین امنیت و پاکی و آسایش جامعه دادیم تا همه بتوانیم در جامعه اسلامی و معنوی به دور از آلودگی‌ها و ظواهر شیطانی زندگی کنیم، فرزندان ما رفتند تا این ارزش‌ها باقی و برای همیشه مستمر باشند.

 

مادر شهید «مهدی امیر ملایری» با بغض برای ما گفت: آرزو دارم همه دختران و پسران جامعه اسلامی را در کمال سلامت روحی، روانی و اجتماعی ببینم و آرزو دارم که آن‌ها متناسب با ارزش‌های جامعه اسلامی، لباس و پوشش خود را انتخاب کنند و آن چنان که شایسته جامعه اسلامی است در سطح جامعه ظاهر شوند، نسل جوان جامعه اسلامی خوب است توجه کنند که باید برای محیط های اجتماعی، اداری و کاری حرمت قائل شوند، همین طور در سطح خیابان‌ها و معابرعمومی لباسی بپوشند که جلب توجه نکند و کاملا پوشیده و به دور از جلوه‌گری باشد، رنگ‌های متناسب، تناسب لباس از لحاظ کوتاهی و بلندی را باید مدّ نظر قرار دهند،نباید این طور باشد  که لباسی که مناسب منزل و محارم خانواده است در جامعه ظاهر شویم، به راستی ارزش‌ها ،هنجارها و فرهنگ جامعه ما این چنین است که هر لباسی در هر جا تولید شد را بپوشیم؟ آیا واقعا برای خود و جامعه‌مان حرمتی قائل نیستیم و یا نباید باشیم؟ آیا لباس‌ها و طرح‌های مختلف پوشیده و اسلامی نداریم که در عین پوشیدگی زیبایی و وقار یک زن را حفظ کند؟ چرا تولیدکنندگان پوشاک به این امر توجه نمی‌کنند.

 

زنان، با حفظ حجاب اسلامی می‌توانند در جامعه حضوری فعال و سرنوشت‌ساز داشته باشند و به راحتی و آسودگی خیال در مشاغل مختلف به ایفای نقش بپردازند، البته حیطه کاری بانوان در جامعه و وظایفشان تعریف و مصداق‌هایی دارد، که یکی از مهم‌ترین این مصداق‌ها کاری است که مطابق با شأن و جایگاه زن باشد و از لحاظ جسمی و روحی به وی ضربه نزند و کرامت و شأن انسانی بانوان را زیر سوال نبرد. در این صورت جامعه از مزایای کار بانوان برخودار می‌شود و بانوان نیز حضوری مثمر ثمر و مفیدی در عرصه‌های علمی و فرهنگی اجتماعی دارند.

همچنان که زنان انقلابی و ایثارگر در دوران دفاع مقدس، همدوش برادران رزمنده خود در صحنه‌های مختلف با رعایت و حریم عفاف و حیا و حجاب حضوری تاثیر گذار داشتند و به عبارتی دیگر پاسدار ذخیره‌های زن در خوزستان و برخی شهرها که آموزش نظامی دیده بودند، طولی نکشید که به عنوان نیروهای اصلی و جایگزین در مواقعی که برادران رزمنده حضور نداشتند و یا کمبود نیرو داشتند، به امور مختلف جنگ رسیدگی می‌کردند، زنان انقلابی و غیرتمند نه تنها فرزندانشان را برای رفتن به میدان جنگ تحمیلی تشویق و حمایت می‌کردند، بلکه قهرمانانه در پشت صحنه و در شهادت عزیزانشان صبر کرده و پیام شهدایشان را به مردم می‌رساندند که در بیشتر وصیت‌نامه‌های شهدا به 2 نکته اساسی اشاره شده است، یکی «پیروی از ولایت فقیه» و دیگری «حفظ حجاب بانوان» است. به طور مکرر در وصیت‌نامه شهدا می‌خوانیم «خواهر من سیاهی چادر تو از خون من ارزشمندتر و برنده‌تر در برابر دشمنان دین خداست.»

«حفظ حجاب»، یکی از مهم‌ترین وصیت‌های شهدای دفاع مقدس

 برای مثال به نمونه‌هایی در این زمینه اشاره می‌کنیم که شهدای دفاع مقدس در وصیت‌نامه‌های خود از مهم‌ترین مطالبی که اشاره کرده‌اند «حفظ حجاب بانوان» است:

طلبه شهید «محمد جواد نوبختی» در وصیت‌نامه خود نوشته است «خواهرم! هم چون زینب باش و در سنگر حجابت ‏به اسلام خدمت کن.»

شهید «سید محمدتقی میرغفوریان» خطاب به خواهران مسلمانش می‌گوید: «از تمامی خواهرانم می‏خواهم که حجاب، این لباس رزم را حافظ باشند.»

شهید «صادق مهدی‌پور» حجاب یک دختر مسلمان را چنین ترسیم کرد: «یک دختر نجیب، باید باحجاب باشد.»                 

شهید «بهرام یادگاری» در وصیت‌نامه خود نوشته است: «خواهرم! حجاب تو مشت محکمی بر دهان منافقین و دشمنان اسلام‏ می‏ زند.»

شهید «ابوالفضل سنگتراشان» خون خود را با حجاب مقایسه کرده و گفته است: «تو ای خواهرم ... حجاب تو کوبنده‏‌تر از خون سرخ من است»      

شهید «حمید رستمی» بانوان را به پهلوی شکسته خانم حضرت زهرا (س) قسم داده و فرموده است: «به پهلوی شکسته حضرت فاطمه زهرا (س) قسم‌تان می‌دهم که حجابتان را رعایت کنید.»

شهید «علی اصغر پور فرح پور آبادی» به خواهران و برادران خود، حفظ حریم‌ها و حرمت‌ها را یادآوری می‌کند و می‌گوید: «خواهر مسلمان! حجاب شما موجب حفظ نگاه برادران خواهد شد. برادر مسلمان! بی‏ اعتنایی شما و حفظ نگاه شما موجب حجاب خواهران خواهد شد.»

شهید «علی رضائیان» حجاب را سرمنشأ صفا و معنویت دانسته و اظهار داشته است: «شما خواهرانم و مادرانم! حجاب شما جامعه را از فساد به سوی‏ معنویت و صفا می‏‌کشاند.» 

شهید «علی روحی نجفی» حجاب را خون بهای شهیدان دانسته و بیان کرده است: «از خواهران گرامی خواهشمندم که حجاب خود را حفظ کنند، زیرا که حجاب خون‏ بهای شهیدان است.»                   

شهید «غلامرضا عسگری»، مادرش را عامل سعادت خود برمی‌شمرد و می‌گوید: «مادرم! من با حجاب و عزت نفس و فداکاری شما رشد پیدا کردم.»

شهید «محمد حسن جعفرزاده» سیاهی چادر بانوان را عامل ترس استعمار بیان کرده و می‌گوید:«ای خواهرم! قبل از هر چیز استعمار، از سیاهی چادر تو می‏‌ترسد تا سرخی خون من.»

شهید «محمد علی فرزانه» به خواهران توصیه کرده است که «زینب‌گونه» حجاب خود را حفظ کنند و ادامه داده است: «خواهرم! زینب‌گونه حجابت را که کوبنده ‏تر از خون من است،‏ حفظ کن.»

«حفظ حجاب» پیام شهدای مدافع حرم

شهید مدافع حرم «حجت الاسلام محمد کیهانی»

می‌دانید رزمنده شهید و مجاهد مدافع حرم «حجت الاسلام محمد کیهانی» وقتی که می‌خواهد به میدان نبرد با تکفیری برود در آخرین دقایق زندگی خود، بعد از سفارش به فرزندانش در کمک به مادر و ابراز دوستی به آن‌ها، چه می‌گوید و سفارش وی چیست؟

این شهید والامقام خطاب به خواهران جامعه اسلامی حفظ حجاب را از آنان خواستار می‌شود. چه خوب است نسل جوان ما این صحبت و نصیحت و سخن مدافع حرم را ببینند و بشنوند.

دختر شهید مدافع حرم «ماشاءالله شمسه»

«اسماء شمسه» دختر شهید مدافع حرم «ماشاءالله شمسه» می‌گوید: «از زمانی که یاد دارم، حجاب برای پدرم بسیار مهم بود و همه افراد فامیل را به رعایت حفظ حجاب دعوت می‌کرد.»

همسر شهید «مسلم خیزاب»

همسر شهید «مسلم خیزاب» بیان می‌کند: «همسرم پیش از آنکه به سوریه برود می‌دانست که شهید خواهد شد و پیش‌بینی‌های لازم را برای بعد از شهادت خود کرده بود. از من خواست روبند بزنم و دلیلش را چنین برایم بیان کرد تا بعد از شهادتم دوستان از دیدنت غمگین و دشمنان شاد نشوند.»

شهید «عباسعلی علیزاده»

شهید «عباسعلی علیزاده» برای فرزندانش پیغام می‌دهد و به اسم ابتدا پسرش را صدا می‌زند و توصیه مادر و خواهرش و حفظ خانواده بعد از شهادتش را به پسرش می‌کند. بعد با دخترش صحبت می‌کند و به فرزندانش می‌گوید: «برای شهادتم دعا کنید و بعد در بهشت منتظرتان هستم» و در انتها خطاب به بانوان اجتماع می‌گوید: «خواهران! چادر مادر ما حضرت زهرا (س) را نگه دارید، زیرا برای این چادر خون‌ها ریخته شده است.»

پاداش شهادت در ازای حجاب

پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند:«زنی که برای حفظ غیرت، استقامت ورزیده و برای خدا وظیفه خود را به خوبی انجام داد، خدا پاداش شهید را به وی خواهد داد.»

پیامبر اکرم (ص) همچنین می‌فرمایند: «پروردگارا! زنانی که خود را خود را پوشیده نگه می‌دارند را مشمول رحمت و غفران خود بگردان.»

حجاب محدودیت ساز نیست، بلکه ایجاد مصونیت می‌کند. البته باید به این نکته مهم اشاره کرد که حجاب فقط برای زنان نیست، بلکه برای مردان نیز ضروری است. از بین رفتن حجاب در جوامع کنونی نماد رشد و پیشرفت نیست، نماد عقب‌ماندگی و غربزدگی کشورهای اسلامی است.

 

جامعه اسلامی ما و به‌ویژه بانوان انقلابی و هنرمندان متعهد و متخصص باید در این عرصه بیشتر از دیگران همت گمارند و تلاش کنند و به تبین ارزش‌ها پرداخته و نسل جوان را دراین امر یاری کنند.

 

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :