جمعه 9 خرداد 1399 |

تجربه درخشان یک ایثارگر در بازار گل و گیاه

13:18:0    1398/02/21 گفت و گو با سید هادی خوبی سرشت، جانباز کارآفرین:

تجربه درخشان یک ایثارگر در بازار گل و گیاه

حیات: با همان روحیه دوران فداکاری برای خاک و وطن به حرفه امروزش، کاشت و پرورش گیاه و درخت، نگاه می کند. می گوید از هر فرصتی برای حفظ و حراست از این آب و خاک باید بهره جست. «سید هادی خوبی سرشت» جانبازی از خطه سرسبز گیلان است که با عشق و علاقه وصف نشدنی، در سالهای بعد از جنگ، به توسعه فضای سبز و زنده نگه داشتن خاک این قلمرو، همت گمارده است. با اندوه و افسوس از مشکلات محیط زیست ایران سخن می گوید. به شدت پیگیر اتفاقاتی مثل فرسایش خاک، تخریب جنگلها و مراتع هست. در حوادثی مثل سیل و سیلاب ردپای قصور و تقصیر شماری از افراد را می بیند.

این چهره جهادی گیلان، امروز به عنوان کارآفرین مطرح در زمینه کاشت گیاهان و توسعه فضای سبز شناخته شده است. می گوید جرقه این کار حدود 20 سال پیش در ذهن او زده شد. وقتی که برای زیبایی و طراوت فضای خانه چند درختچه کاشت. رشد و شکوفایی همین درختچه ها بود که نه تنها محیط و محل زندگی او بلکه ذهن و فکر او را هم دگرگون کرد.در روزهایی که طبیعت ایران از ناحیه کمبود و از دست دادن بخشی از منابع طبیعی خویش(اعم از درخت و مرتع و فضای سبز) در رنج است به سراغ این فعال ایثارگر در استان سرسبز گیلان رفته ایم.جناب خوبی سرشت قبل از این که به حرفه زیبای گل و گیاه شما بپردازیم لازم است دنبال کنندگان این گفت و گو با شناسنامه دوران ایثار و دفاع شما آشنا شوند. ماجرای جانبازی تان در چه برهه ای اتفاق افتاد؟

چهارده ساله بودم که راهی جبهه جنوب شدم. این توفیق را داشتم که در چند مرحله از عملیات های مهم دوران دفاع مقدس حضور پیدا کنم.

ابتدا در مرحله دوم عملیات محرم که با هدف آزاد سازی یکی از شهرهای عراق طراحی شده بود، مجروح شدم. در این حادثه ترکش به چشم چپ و پیشانی ام اصابت کرد. ترکش دیگر هم به آرنج دست چپم اصابت کرد. بعد از این مجروحیت حدود 3 ماه تحت درمان و مراقبت بودم و بعد از بهبودی نسبی، در جمع دوستان و عزیزان جبهه حاضر شدم و در عملیات والفجر مقدماتی شرکت کردم. سال 1364، مأموریت حضور در میدان نبرد غرب کشور را عهده دار شدم.

بعد از اتمام جنگ چه کارها و مسئولیت هایی را عهده دار بوده اید؟

به لطف الهی بیشتر این سالها را در خدمت ایثارگران و جانبازان عزیز بوده ام که شاید بخشی از آن را شما هم در جریان باشید. با از فعالیت در بنیاد جانبازان رودسر تا مسئولیت بنیاد لنگرود.

چگونه همزمان با مسئولیت هایی که در حوزه امور ایثارگران داشتید به کار پرورش گل و گیاه مبادرت می کردید؟

فعالیت من در این حوزه یعنی گل و گیاه از اواسط دهه 70 شروع شد. حیاط و محوطه منزل ما در گیلان مستعد این کار بود. مشوق من، شماری از دوستان بودند که کم و بیش از علاقه من خبر داشتند ضمن آنکه چند بار هم درباره فراهم بودن محیط این کار در حوالی خانه مان صحبت کرده بودم.

سال 75 تصمیم خود را به طور جدی به اجرا گذاشتم. زمین و محیط منزل را در حد هکتاری به این کار اختصاص دادم. در قدم های بعدی به بازار گل و گیاه نقاط مختلف شمال کشور ورود کردم. برای مثال در میدان معروف گل و گیاه چابکسر که می دانید در بازار ایران، حرف اول را می زند یک محیط 4 هزار متری را به صورت نمایشگاه پرورش گل و گیاه درست کردم. در حال حاضر چند نفر در همین مرکز و نمایشگاه مشغول به کار شده اند که از این بابت حس خوبی دارم.

خانواده با این تصمیم شما همراهی کردند، از این جهت می پرسم که حرفه پرورش یا صادرات گل و گیاه از جمله شغل هایی است که به دلیل زحمت و مراقبت زیاد، مورد پسند برخی از خانواده ها نیست.

حداقل تجربه من اینگونه نبود. این عشق و علاقه من را خانواده ام نیز داشتند. پسرم شیفته این کار شده است و الان دست راست من در این پروژه است چون تخصص حسابداری هم دارد حضور و مشارکتش کمک زیادی به رونق کارمان کرده است.

اشاره کردید که در نمایشگاه چابکسر افرادی را جذب بازار کار گل و گیاه کرده اید. در بخش های دیگر این مجموعه تان هم افرادی مشغول به کار هستند؟

بله در مرکز تولید محصول یعنی باغات ما هم افرادی مشغول به کار هستند .اگر بخواهیم افرادی که در زمینه بازاریابی یا حمل و نقل و امورات دیگر به ما کمک می کنند را اضافه کنیم این لیست بلندتر هم می شود.

برای کسانی که دوستدار این حرفه هستند یا بخواهند جزئیاتی از تجربه شما را بدانند چه نکات گفتنی در زمینه به ثمر رساندن پروژه گل و گیاه دارید؟

پیشبرد کار ما در زمینه گل و گیاه به نوع محصول بستگی دارد. مثلاً ما یک درختچه داریم که حدود ۱۰ سال است که در باغمان پرورش می دهیم. بعضی از گیاهان هر چقدر قدیمی تر باشند قیمت بیشتری هم دارند. همان درختچه ۱۰ ساله حدود ۱۲ میلیون به فروش می رسد.

بعد از انتخاب محصول، مراقبت و پشتکار خیلی تعیین کننده است. بنابراین برای جوانان با استعدادی که می خواهند کاری را در این زمینه شروع کنند، نکته مهم در پرهیز از شکست و ناکامی این است که باید سنجیده و با مشورت و مشاوره افراد کارشناس عمل کنند. در این مرحله خود سنجش نیازها و شناخت مختصات محیط و منطقه شان برای کار گل و گیاه مهم است.

به طور مثال شهر های شمالی بخاطر خاک حاصلخیزی که دارند مستعد انواع پروژه های کشاورزی و  پرورش گل و گیاه هستند اما شاید در برخی از مناطق چنین زمینه ای فراهم نباشد.

نکته بسیار مهم در این حرفه، صبوری و تحمل مشکلات بویژه در ایامی است که شما باید سالها صرف پرورش درخت و درختچه ها کنید و خبری از سود و درآمد نیست. حرفه ما نوعی سرمایه گذاری بلند مدت اما مطمئن است و اجازه نمی دهد با بلندپروازی، شما ره صدساله را یک شبه طی کنید. به تجربه خود من نگاه کنید؛ بعد از ۲۰ سال راه و چاه را پیدا کرده ام و بعد از ۴ سال کارمان رونق گفته و بازارهای خود را شناخته است.

الان بازارتان در محدوده منطقه شما است یا به بازارهای خارجی و صادرات هم روی آورده اید؟

خوشبختانه کارهای ما در مناطق دیگر نیز دیده شده است. سال گذشته از تهران با من تماس گرفتند و تقاضای ایجاد یک مرکز گل و گیاه زینتی را داشتند که مذاکرات مان به خوبی پیش رفت و قرارداد بزرگی را بستیم .

خبر تازه این است که طراحی گل و گیاه بازار بزرگ ایران یا «ایران مال» حاصل کار بچه های ما است در چند نقطه دیگر از حوالی تهران از جمله باغ های بزرگ شهریار طراحی شان را ما عهده دار شدیم.

در میان کشورهای همسایه، کشورهای اطراف دریای خزر و در سمت دیگر بیشتر از همه با کشور عراق مبادلات کاری داریم.. بخشی از محموله های گیاهی مان را به صورت کانتینری به کشور های شمالی، جمهوری آذربایجان یا ترکمنستان صادر کردیم.

عراقی ها بیشتر مشتری گیاه کاملیا و درختچه های بزرگ هستند. گونه های متنوعی از کاج ها که خیلی در این کشور طرفدار دارد. در کنار این، گل های یاس هم مشتری بیشتری دارد. تفاوتی نمی کند «یاس بوته ای» و یا «یاس پیوندی» هر دو میان مشتریان بسیار محبوب هستند.

چه سهمی از سبد صادرات گل و گیاه را شما به خودتان اختصاص می دهید؟

بستگی به وضعیت بازار و اقبال خریداران دارد. اینکه من بگویم هرسال مقدار ثابت فروش داشته ایم درست نیست؛ به طور مثال در یک قرارداد با طرف های عراقی در این اواخر حدود یک میلیار تومان فروش داشتیم یا در جریان قرارداد طراحی گل و گیاه بازار بزرگ ایران، درآمد خوبی عاید مجموعه ما شد. بازارهای داخلی هم اغلب مشتریان پرسودی دارد. طی این 20 سال شهرهای اصفهان، شیراز، بوشهر، اهواز و .. مشتریان پای ثابت محصولات گل و گیاه ما بوده اند.

اگر بخواهم نقاط برجسته کارمان را نشان دهم، اوج کار ما ۴ سال پیش بود که نمایشگاه چابکسر برپا بود که ما را به قله رساند و قرار داد «ایران مال» یک رزومه کاری خیلی خوب بود.

خوشبختانه بازار کار ما به صورتی است که براساس سفارش و قرارداد قبلی و به خواست مشتریان، شما تولیدتان را تنظیم می کنید و در چنین وضعیتی ریسک کار و ضرر بسیار پایین می آید.

چه چیزی به عنوان ارزش و اصول اخلاقی در بازار کارتان مهم است؟

در حرفه ما جای غل و غش نیست و شما اگر درستکاری و صداقت پیشه نکنید به راحتی اعتماد مشتریان و بازارها را از دست می دهید. ما هم از ابتدا سعی کردیم بر پایه ایمان و امانتداری محصولات را با بالاترین کیفیت روانه بازار کنیم بویژه در صادرات به بازارهای منطقه، چراکه محصول شما نماینده و آبروی کشور است.

 

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :