پنجشنبه 31 مرداد 1398 |

عوامل آشکار و پنهان حادثه تروریستی زاهدان

1397/12/04

عوامل آشکار و پنهان حادثه تروریستی زاهدان

شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان که پس از اتمام مأموریت مرزبانی از منطقه، عازم موطن خود بودند، طی یک عملیات تروریستی در جاده خاش - زاهدان هدف حمله انتحاری قرار گرفت.

به گزارش حیات، دقایقی بعد از این حادثه تروریستی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت و مجروح شدن جمعی از پاسداران در پی این حادثه تروریستی خبر داد و اعلام کرد که «در این حمله انتحاری که با استفاده از یک دستگاه خودرو مملو از مواد منفجره در مجاورت اتوبوس حامل یکی از یگان‌های قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه صورت پذیرفت، جمعی از حافظین مرزهای میهن اسلامی شهید و تعدادی نیز زخمی شدند». بر اساس آمار رسمی اعلام شده، در پی وقوع این حادثه تروریستی تا کنون ۲۷ تن از رزمندگان غیور اسلام شهید و ۱۳ نفر مجروح شدند.

پس از انتشار خبر این حادثه، گروهک تروریستی موسوم به «جیش‌الظلم» با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفت.

در همان روز رهبر معظم انقلاب در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند و خطاب به دستگاه‌های مسئول تأکید کردند با تمرکز بر این جنایت که ارتباط عاملان آن با سازمان‌های جاسوسی برخی کشورها مسلّم است، موضوع را با جدیت دنبال کنند. ایشان تصریح کردند: پیگیری قصور احتمالی در این حادثه نیز وظیفه‌ی حتمی سپاه است.

پیرو این دستور ایشان اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در ساعات نخست بعد از این حادثه، ضمن اطلاع از ابعاد حادثه تروریستی خواستار تلاش و بکارگیری همه توان برای شناسایی و برخورد با مسببان این حمله تروریستی شد. جهانگیری با تأکید بر این که حامیان شبکه تروریستی با انگیزه تحت الشعاع قرار دادن جشن 40 سالگی انقلاب این حمله را طراحی کردند، گفت: مطمئناً این جنایت ضد ملی که برای انتقام از حضور مقتدرانه ملت بزرگ و دشمن‌شکن ایران در راهپیمایی یوم‌ا... ۲۲ بهمن و با هدایت سرویس‌های جاسوسی استکبار جهانی و عوامل فریب‌خورده و خبیث آنها طراحی و اجرا شد، نه تنها در اراده راسخ ملت یکپارچه ایران در دفاع از انقلاب اسلامی خللی وارد نمی‌کند که عزم ملی را برای مبارزه بی امان با تروریسم راسخ‌تر از همیشه خواهد کرد.رئیس جمهوری هم طی پیامی تأکید کرد: بی تردید آمران و تمام عوامل این اقدام وقیحانه و شوم، با تلاش و همت نیروهای پرتوان امنیتی و انتظامی کشور بزودی به سزای جنایت خود خواهند رسید.

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این باره تأکید کرد: سپاه پاسداران، انتقام خون این شهیدان مظلوم را از دشمنان خبیث و وابسته به اردوگاه استکبار جهانی خواهد گرفت.

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به حادثه تروریستی حمله به اتوبوس نیروهای سپاه در خاش تأکید کرد: خون جوانمردان و دلیرمردان پاسدار ایران اسلامی هرگز پایمال نخواهد شد در این میان واکنش محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز بازتاب گسترده در رسانه ها پیدا کرد و ظریف با اشاره به همزمانی برگزاری نشست «ورشو» و این اقدام تروریستی اشاره و اظهار کرد: آیا اتفاقی است که درست همزمان با شروع سیرک ورشو ایران مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرد؟

اما نکته قابل تأمل در این راستا محکومیت جهانی اقدام تروریستی در سیستان و بلوچستان بود. تعدادی از کشورهای خارجی و شخصیت‌های سیاسی نیز با صدور بیانیه‌هایی اقدام تروریستی شب گذشته در سیستان و بلوچستان را محکوم کردند. در این زمینه اشتفان شولتس سفیر اتریش در تهران در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: امروز بیش از ۲۷ انسان جان خود را در یک اقدام تروریستی در سیستان و بلوچستان از دست دادند. هرگونه اقدام تروریستی باید محکوم شود. وی همچنین از طرف کشورش به خانواده قربانیان تسلیت گفت و برای مجروحان آرزوی بهبودی کرد. هلنا سانگلند سفیر سوئد در ایران نیز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: بمب‌گذاری انتحاری امشب در سیستان و بلوچستان نشان داد هیچ کشوری از وحشت افراطی‌گری و خشونت در امان نیست. همچنین آلیستر برت معاون امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه انگلستان در حساب کاربری خود در توئیتر در واکنش به حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان نوشت: از حمله انتحاری رخ‌داده در جنوب‌شرقی ایران متأثر شدم. تروریسم در هر جایی غیرقابل قبول است و باید محکوم شود. با خانواده قربانیان ابراز همدردی می‌کنم .وزارت امور خارجه کشورهای ترکیه، لبنان، سوریه و هند، حزب‌ا... لبنان، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق، محمد فیصل سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان و شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت نیز با انتشار بیانیه‌هایی حادثه تروریستی شب گذشته در سیستان و بلوچستان را محکوم کرد.

از سوی دیگر از آنجا که حادثه تروریستی زاهدان با اجلاس جنجالی دولتهای مخالف ایران یعنی آمریکا، اسرائیل و شیخ نشین ها در شهر ورشو لهستان برگزار شد، نگاهها در تحلیل این حادثه نیز به سوی بازیگران عربی رفت. یعنی به طور خاص عربستان و امارات که در سالهای اخیر آشکار برای تضعیف امنیت ملی و نیز مخدوش کردن اعتبار جهانی ایران تلاش می کنند. لذا در نظر بسیاری از دیپلماتها ارتباطی جدی میان شیخ نشین های اسپانسر ورشو و عملیات های مرگبار برقرار است. این نکته ای بود که عراقچی معاون ظریف بر آن تأکید ورزید و گفت طراحان و حامیان آن هم اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند تا مثلاً با تروریسم در خاورمیانه[غرب آسیا] مبارزه کنند! آیا جرات دارند همانجا تعهد دهند که حمایت از تروریسم را متوقف خواهند کرد؟/حیات طیبه

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :