جمعه 16 خرداد 1399 |

شهید محمد فاضل به روایت سردار فتح‌الله جعفری

15:49:0    1397/10/22

شهید محمد فاضل به روایت سردار فتح‌الله جعفری

با شروع جنگ تحمیلی صدام علیه کشورمان، آبان ‌ماه‌ ۱۳۵۹عازم ‌گلف اهواز شد. در گلف به اطلاعات عملیات پیوست و از طرف حسن باقری با یکی نیروهای اطلاعات عملیات اقدام به شناسایی ستون ‌پنجم ‌دشمن ‌کرد. آنها در یک تیم سه نفره موفق به کشف یک گروه شدند که آنها را با بیسیم، مقادیری سلاح و مهمات‌ دستگیر و تحویل ستاد عملیات جنوب ‌نمود.

به گزارش حیات به نقل از ایسنا، سردار فتح‌الله جعفری از فرماندهان دوران دفاع مقدس در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد، بخشی از ویژگی‌های شهید محمد فاضل را بازکاوی کرد. در این یادداشت آمده است:

۱۶ دی سالگرد شهدای مظلوم هویزه است. جوانانی که هرکدام در کشورمان می‌توانستند نقش موثری ایفا کنند. محمد فاضل؛ سید محمدعلی حکیم، محمد شمخانی، حسین قدوسی، سید حسین علم‌الهدی، فرج سلحشور و ..، بخصوص محمد فاضل امیدآینده جنگ بود.

محمد متولد چهارده اردیبهشت ۱۳۳۸سبزوار و از خانواده معتمد درآن شهرستان و بخصوص پدرشان محمدحسین فاضل از مبارزین قبل از انقلاب بود. فرهنگ امام حسین و عاشورای حسینی تاثیر خود را بر محمد جوان و با انگیزه گذاشت و عشق به سالار شهیدان در او شعله‌ور گشت. او که در۱۰ سالگی نبوغ مذهبی پیدا کرد و به عبادت یگان معبود روی آورد و خود را آماده میدان‌های سخت مبارزه کرد.

او که تحت تاثیر شهید هاشمی‌نژاد و مقام معظم رهبری بود، مسیر درست زندگی را پیدا کرده بود، درکنار تحصیل به تفسیر قرآن و اخلاق روی آورد و فعالیت‌های ‌سیاسی‌اش ‌را علیه ‌رژیم آغاز کرد. دبیرستان‌ ابن ‌یمین‌ مشهد محل تحصیل و فعالیت‌های سیاسی و سکوی پرواز محمد به دانشگاه ‌فردوسی مشهد بود. رشته‌ ریاضی ‌دانشگاه را انتخاب کرد، اما محمد به دنبال فضای وسیع‌تری برای فعالت نیاز شد، لذا تهران را عرصه مناسب‌تری برای ‌فعالیت‌هایش‌ ‌دید و ‌دانشگاه ‌صنعتی شریف ‌تهران را برگزید و در رشته‌ مهندسی ‌صنایع ‌مشغول ‌به‌ تحصیل‌ شد. محمد که جوانی پر شور و انقلابی بود، در سطح دانشگاه از رتبه علمی‌ ‌ممتاز برخوردار بود. تواضع، صبور، ‌متین و کم‌ حرف را در خصلت او دیده می‌شد. برگزاری جلسات ‌سیاسی، ‌نمایشگاه‌ ‌کتاب‌، آموزش‌ و تفسیر قرآن‌ از جمله‌ی ‌فعالیت‌های ‌محمد در دوره‌ی ‌انقلاب‌ و دانشگاه بود. محمد اصل‌ انقلاب‌ اسلامی را خط امام و راه امام می دانست. با دوستانش در تداوم‌ انقلاب‌ اسلامی و پیروی‌ از خط‌ امام ‌کوشید. تاسیس ‌جهادسازندگی‌ سبزوار و کمک به محرومان در تابستان ‌سال ‌۱۳۵۸ از اقدامات مهم او بود. ۱۳ آبان ۱۳۵۸ نقش‌ مؤثری در فتح ‌لانه ‌جاسوسی‌ آمریکا داشت. سال ۱۳۵۹ به سپاه تهران رفت و به مناطق محروم جهت خدمت به مردم سفر کرد.

با شروع جنگ تحمیلی صدام به کشورمان، آبان ‌ماه‌ ۱۳۵۹عازم ‌گلف اهواز شد. در گلف به اطلاعات عملیات پیوست و از طرف حسن باقری با یکی نیروهای اطلاعات عملیات اقدام به شناسایی ستون ‌پنجم ‌دشمن ‌کرد. آنها در یک تیم سه نفره موفق به کشف یک گروه شدند که آنها را با بیسیم، مقادیری سلاح و مهمات‌ دستگیر و تحویل ستاد عملیات جنوب ‌نمود. سپس ‌به ‌سوسنگرد رفت‌ و کار شناسایی را در کنار حمید تقوی آغاز کرد و پس از مدتی فرماندهی‌گروه‌ اخلاص‌ را برای شناسایی و عملیات‌های شبانه به عهده‌دار گرفت. پس از عملیات گشتی رزمی، در یکی‌ از این عملیات‌ها از ناحیه ‌سر مجروح‌ شد. او با سر باند پیچی شده دوباره‌ به ‌گلف بازگشت‌ و به سوسنگرد اعزام شد. محمد که منطقه کرخه کور و دشت هویزه را بخوبی می‌شناخت مشتاقانه برای فتح خرمشهر وارد عملیات نصر شد.

عملیات روز ۱۵ دی با موفقیت انجام شد اما در روز ۱۶دی ۱۳۵۹ در دشت‌ جفیر با نیروی عظیمی از دشمن مواجه و با دفاع در مقابل با تانک های دشمن ‌به ‌فیض‌ عظمای ‌شهادت‌ نایل ‌آمد. محمد فاضل امیدآینده سپاه و جنگ بود.

روح‌اش شاد.

فتح‌الله جعفری.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :