شنبه 23 آذر 1398 |

09:53:0    1397/10/16

بازنشستگی همسران شهدا با ۲۵ سال سابقه

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: همسران شهدا، جانبازان و آزادگان می توانند با 25 سال سابقه کار و 30 روز حقوق یعنی با پنج سال سنوات ارفاقی از خدمات بازنشستگی بهره مند شوند.

به گزارش حیات، بر اساس ماده 24 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، همسران شهدا، جانبازان 50 درصد و بالاتر، شیمیایی و اعصاب و روان (متوفی یا در قید حیات) و همسران آزادگان با سابقه اسارت پنج سال و بالاتر که قبل از اسارت با آنان ازدواج کرده‌اند، در صورت شاغل بودن می‌ توانند با پنج سال سنوات ارفاقی از امتیاز بازنشستگی پیش از موعد با دریافت حقوق و مزایای کامل بهره‌ مند شوند.

مهدی ایزدی روز یکشنبه درباره اجرای این قانون  اظهار داشت: طبق ماده 24 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، همسران شهدا، جانباران 50 درصد به بالا و آزادگان می توانند بر اساس قانون، با 25 سال سابقه و 30 روز حقوق بازنشسته شوند.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی برای اجرای این موضوع، نداشتن اطلاعات آماری از متقاضیان این ماده قانونی است که به همین منظور اکنون به تمام ادارات بنیاد شهید در سراسر کشور ابلاغ شده است که نسبت به جمع آوری این اطلاعات از همسران شهدا، جانبازان و آزادگان اقدام کنند.

ایزدی ادامه داد: اکنون متولیان امر در بنیاد شهید در حال جمع آوری آمار از این افراد هستند، تا پس از این اقدام برآورد مالی آن انجام شود، به دولت پیشنهاد داده می شود تا دولت آیین نامه آن را تدوین و تصویب کند تا زمینه اجرایی یابد.
به گفته وی، پس از تدوین آیین نامه، مشخص شدن تعداد همسران شهدا، جانبازان و آزادگانی که می خواهند از این قانون استفاده کنند، تامین مالی آن انجام می شود و متقاضیان از این قانون بهره مند می شوند.

وی اظهار داشت: تا پیش از این روی موضوع استفاده از این خدمات در ماده 24 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران هیچ فعالیتی انجام نشده است و دلیل اصلی آن نداشتن آمار از همسران ایثارگران بوده است، حتی این قضیه نیز مشخص نیست که چه تعداد از همسران شهدا، جانبازان و آزادگان تمایل به استفاده از این قانون دارند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ممکن است برخی از همسران بخواهند تا 30 سال کار کنند، اضافه کرد: به همین منظور کار ثبت نام از همسران شهدا، جانبازان و آزادگان آغاز شده است تا تحقق ماده 24 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران را شاهد باشیم.

ایزدی خاطرنشان کرد: در این راستا از همسران شاغل شهدا، جانبازان و آزادگان که متقاضی بهره مندی از سنوات ارفاقی موضوع ماده 24 قانون جامع هستند، خواسته شده است به بنیاد منطقه محل پرونده ایثارگر مراجعه کنند.


فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

چاپ
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :