سه شنبه 30 مهر 1398 |

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران

1397/09/26

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران

حیات: معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی ایثارگران پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها برا بهره‌برداری این عزیزان به تدریج منتشر می‌شود.

سؤال: جانباز 40 درصد حقوق‌بگیر ماده 38 هستم. نزدیک به 8 ماه می‌باشد که مدرک لیسانسم را تحویل بنیاد داده‌ام و بنیاد هم در بهمن ماه 96 ثبت در سیستم نموده است ولی افزایش حقوق نداشته‌ام. وقتی علت را پرسیدم گفتند احکام شما را باید سپاه صادر و در مدرک تحصیلی‌تان اعمال نماید.

الف) آیا سپاه احکام را صادر و ارتقاء مدرک تحصیلی بنده و امثال بنده که تعدادشان هم کم نیست لحاظ می‌کند یا خیر؟

ب) اگر احکام جدید صادر و ارتقاء مدارک تحصیلی لحاظ می‌کند بفرمایید دقیقاً کی انجام می‌شود؟

ج) آیا نیاز به پیگیری خودمان می‌باشد یا خیر؟

پاسخ: به موجب ماده (38) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، احکام حقوق و مزایای مشمولان بسیجی و وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این ماده بر اساس قوانین و مقررات نیروهای مسلح و توسط یگان خدمتی محاسبه و از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت می‌گردد و نحوه اعمال مدارک تحصیلی جدید جانبازان و آزادگان مشمول این ماده نیز بر اساس مقررات استخدامی سپاه که لزوماً از طریق دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیروهای مسلح اخذ شده باشد محاسبه و لحاظ می‌گردد، بنابراین ایشان می‌توانند مراتب را از طریق یگان محل خدمت یا کارگزینی سپاه پیگیری نمایند.

سؤال: فرزند شهید هستم که یک برادر غیر شاغل دارم. آیا به ایشان فوق‌العاده ایثارگری تعلق می‌گیرد؟

پاسخ: موضوع برقراری 25 درصد فوق‌العاده ایثارگران ماده (51) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و تبصره‌های آن ناظر بر شاغلین می‌باشد و چون برادر ایشان غیر شاغل می‌باشد مشمول فوق‌العاده ایثارگری نمی‌گردد.

سؤال: من یک بار از سهمیه جانبازی در کنکور ریاضی استفاده کردم قبول شدم ولی نرفتم. الان می‌توانم از سهمیه جانبازی برای کنکور تجربی استفاده کنم؟

پاسخ: مشمولان ماده (70) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برای هر مقطع تحصیلی فقط برای یک‌بار می‌توانند از سهمیه ورود به دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی استفاده و درصورتی که از سهمیه استفاده کردند و به هر دلیل ادامه تحصیل نداده‌اند، مشمول استفاده از سهمیه در همان مقطع تحصیلی نمی‌گردند.

سؤال: فرزند شهید و 42 ساله هستم. شرط معافیت سنی ایثارگران در آزمون قضاوت به چه صورت است؟ چون در آگهی ثبت نام بر خلاف همه آزمون‌ها هیچ اشاره‌ای به معافیت سنی ایثارگران نشده است. ممنون

پاسخ: افراد تبصره (1) بند (و) ماده (44) قانون برنامه ششم توسعه شامل فرزندان شهدا و جانبازان و آزادگان که به استناد بند (4) ماده (76) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یکی از تبصره ماده (21) این قانون، دارای اعتبار و دائمی می‌باشد، از رعایت حداکثر سن معاف می‌باشند.

سؤال: با توجه به ابطال مأموریت اداری فرزندان جانباز شرایط جمع کثیری از این افراد نامعلوم است ازجمله بنده که در آزمون دکتری تخصصی امسال پذیرش شده و ثبت نام نمودم. از طرفی دانشگاه تعهد به تحصیل تمام وقت و ارائه حکم مأموریت و مرخصی گرفته و دیوان هم حکم به ابطال داده است.

پاسخ: لغو و ممنوعیت مأموریت آموزشی فرزندان جانبازان می‌باشد که این موضوع بر اساس رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و علیرغم دفاعیات این معاونت به عنوان دفاع از مصوبات دولت و حقوق جامعه ایثارگری صورت پذیرفته که مراتب برای رفع موانع قانونی و اجرایی از طریق دیوان عدالت اداری و مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

فایل های ضمیمه :

فایل های ضمیمه :

نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :